Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

04-05-2018

W dniach 20-23 września 2018 roku w Warszawie odbędzie się V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Skomplikowana historia naszego kraju sprawiła, że Polacy są jednym z najbardziej rozproszonych narodów europejskich. Ocenia się, że blisko jedna trzecia naszych rodaków żyje poza granicami ojczyzny. Jedną z przyczyn tego wielkiego exodusu Polaków była utrata niepodległości, która położyła się cieniem na dziejach Polski na ponad sto lat.

Sprawą restytucji państwa żyła cała polska emigracja XIX wieku, ta sama emigracja wykazała ofiarność, gdy wielka wojna narodów otworzyła przed Polakami szansę na odzyskanie wolności. Manifestacją wspólnoty narodowej, jedności z macierzą, a także troski Polonii i Polaków z zagranicy o los ojczyzny są Zjazdy Polonii, których tradycja sięga czasów II Rzeczypospolitej.

Z uwagi na przypadającą w 2018 roku 100. rocznicę odzyskania niepodległośc, główne organizacje polonijne, z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Senatem RP postanowiły zwołać V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy oraz nadać mu specjalny charakter i niecodzienny wymiar, tak aby to spotkanie Polaków z całego świata stało się znaczącym punktem w narodowych obchodach, jednoczącym w obliczu wielkiego święta cały rozproszony w świecie naród.

Oficjalne obchody rozpocznie msza św. w katedrze św. Jana, następnie odbędzie się złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza i sesja inauguracyjna w Sejmie. Organizatorzy Zjazdu, w poczuciu odpowiedzialności za jego kształt merytoryczny, postanowili, że jeden dzień będzie przeznaczony na obrady w ośmiu forach tematycznych:

  • Forum Nauki Polskiej Poza Granicami Kraju
  • Forum Edukacji Polonijnej
  • Forum Kultury Polonijnej
  • Polonijne Forum Parlamentarzystów
  • Forum Mediów Polonijnych
  • Forum Duszpasterstwa Polonijnego
  • Polonijne Forum Sportu i Turystyki
  • Forum Organizacji Polonijnych

Wyniki obrad zostaną zawarte w sesji podsumowującej, która odbędzie się kolejnego dnia w Sejmie. Zjazd zakończy uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej.

ar

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com