Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Do akcji o...

Gra o zniesienie wiz nabiera rumieńców. Statystyka się poprawia

03-28-2018

W celu wprowadzenia Polski do programu ruchu bezwizowego odrzuconych wniosków powinno być o niespełna 3 punkty procentowe mniej niż obecnie. Dużo? Wcale nie. Chodzi zaledwie o ok. dwa tysiące osób. Czyli tyle, ile LOT przewozi do Chicago w ciągu czterech dni.

Według statystyk Departamentu Stanu, w ubiegłym amerykańskim roku budżetowym – od 1 września 2016 r. do 30 października 2017 r. – tamtejsze placówki dyplomatyczne odrzuciły 5.9 proc. wniosków o wizę złożonych przez Polaków. Tymczasem żeby zostać objętym ruchem bezwizowym, czyli wejść do Visa Waiver Program, wskaźnik odmów wizowych powinien być niższy niż 3 proc.

To już naprawdę blisko, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu ponad jedna czwarta wniosków Polaków o wydanie wizy do Stanów Zjednoczonych była odrzucana.

Rośnie liczba i jakość wniosków

W minionym roku przez Ambasadę USA w Warszawie i Konsulat w Krakowie Polacy złożyli 107 tys. wniosków o wizę. A zanosi się na to, że będzie ich więcej. Jak wynika z danych od początku października 2017 r. do końca lutego br. (to pierwszych pięć miesięcy trwającego roku budżetowego), liczba wniosków wizowych w Polsce jest wyższa o ponad 25 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W tym roku fiskalnym obserwujemy w Polsce znaczący wzrost popytu na wizy, podczas gdy w innych krajach on z reguły maleje. Wydaje się jednak, że w Polsce większość tego wzrostu pochodzi od dobrze wykwalifikowanych wnioskodawców, którzy spełniają wymagania amerykańskiego prawa imigracyjnego – mówi Patrick McNeil, zastępca Konsula Generalnego USA w Warszawie.

Na rzecz poprawy statystyk działa koalicja organizacji pozarządowych i biznesu, która promuje skuteczne występowanie o wizę do USA. W jej skład wchodzą m.in. LOT, Teraz Polska, Mastercard, Rainbow, Polska Izba Turystyki oraz porty lotnicze, z których LOT oferuje połączenia do USA.

Celem jest zachęcenie Polaków, żeby w ciągu kilku najbliższych miesięcy – po pierwsze – występowali o wizę. A po drugie, żeby robili to rzetelnie, drobiazgowo i wiarygodnie. Odmowy mogą być udzielane, jeśli podczas rozmowy z konsulem pojawi się wątpliwość, czy aplikujący zamierza wykorzystać wizę w takim celu jak deklarowany w internetowym formularzu DS-160.

Niewłaściwe aplikowanie często kończy się odmową. Dla wnioskodawcy oznacza to utratę 160 dolarów opłaty wizowej. Jednocześnie psuje to statystyki, od których zależy wejście do programu Visa Waver. Jeśli Polacy chcą móc podróżować do USA bez wizy w paszporcie, konieczna jest poprawa jakości wniosków – tłumaczy Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT-u.

Przed laty analogiczne kampanie społeczne zostały przeprowadzone m.in. w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Korei Południowej. W efekcie doszło tam do zwiększenia liczby wniosków składanych przez osoby z największymi szansami na wizę (np. mających w kraju stałą stabilną pracę, ugruntowaną pozycję rodzinną i społeczną, nie posiadających przeszłości kryminalnej lub wcześniejszych naruszeń amerykańskiego prawa imigracyjnego, a z drugiej ograniczenie liczby wniosków od osób narażonych na odmowę z powodu niespełnienia kryteriów.

Kiedy do USA bez wiz?

Kurtyna opadnie w październiku, kiedy poznamy statystykę wizową dla obecnego roku budżetowego, który kończy się 30 września. Amerykanie przyznają, że dotychczasowy trend jest obiecujący. – Jeśli obecne tendencje utrzymają się, to spodziewamy się, że skorygowana stopa odmowy za bieżący rok obrotowy będzie niższa niż 5.9 proc. w poprzednim roku budżetowym – mówi ostrożnie Patrick McNeil z Ambasady USA.

Najważniejsze pytanie brzmi: o ile i czy już w tym roku – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – uda się zejść poniżej 3 proc.? Wszystko w rękach wnioskujących. Wnioski wizowe można składać w ambasadzie USA w Warszawie, w konsulacie w Krakowie i placówkach dyplomatycznych.

Amerykańska ambasada i konsulat stale poprawiają standardy obsługi aplikujących o wizę. Z badań przeprowadzonych w lutym tego roku wynika, że średni czas spędzony w sekcji wizowej Ambasady USA w Warszawie przez osobę aplikującą, od wejścia (po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa) do wyjścia, wynosi 16 minut. To znaczy, że w ciągu roku średni czas obsługi osoby ubiegającej się o wizę spadł aż o 13 minut (mimo wzrostu liczby aplikujących).

Według ostrożnych szacunków, w Stanach Zjednoczonych mieszka ok. 10 mln osób pochodzenia polskiego. Polska to dziś jedyny kraj objęty układem z Schengen, od obywateli którego wymagane są wizy do USA.

Konrad Majszyk

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com