Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Najważniejszą...

Amerykańska Polonia pisze do marszałka Senatu

02-25-2018

W połowie lutego 2018 roku Katarzyna Murawska z Wisconsin i Waldemar Biniecki z Kansas wystosowali do marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego list w sprawie polityki polskiego rządu wobec Polonii. Polonijni działacze poruszają w nim również akcję Stop Act HR 1226, która ma na celu zablokowanie groźnych dla Polski amerykańskich ustaw S.447 i HR 1226. List ten jest swoistą odpowiedzią na apel marszałka do Polonii w sprawie podjęcia działań na rzecz dobrego imienia ojczyzny.

Na początku listu Murawska i Biniecki przypominają, że Polonia, jako ważna część narodu polskiego, „reprezentuje ogromny potencjał intelektualny, ekonomiczny i polityczny” i od ponad 100 lat „zawsze włącza się w odzyskiwanie, umacnianie i rozwój polskiej niepodległości i suwerenności”. – Po drugiej wojnie światowej Polonia amerykańska przejęła na siebie ważny obowiązek reprezentowania prawdy historycznej oraz przechowania polskiej tożsamości narodowej – dodają.

W dalszej części listu jego autorzy wymieniają liczne zasługi Polonii dla ojczyzny, m.in. zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w uznaniu polskich granic na Odrze i Nysie przez państwo niemieckie czy doprowadzenie do przeprowadzenia śledztwa w Kongresie USA w sprawie zbrodni w Katyniu.

Dwie groźne ustawy

Najważniejszą częścią listu Polonii do marszałka Senatu jest temat akcji Stop Act HR 1226, mającej na celu zablokowanie amerykańskich ustaw dotyczących zwrotu pożydowskiego mienia, które pozostało w Polsce bez spadkobierców i stało się częścią majątku państwa. – Dlaczego tej akcji nikt w Polsce jeszcze nie poparł? – pytają autorzy listu.              

Sami z pomocą młodego pokolenia polskich dziennikarzy i red. Stanisława Michalkiewicza przebiliśmy się do polskich mediów, aby poinformować Polaków o naszej kampanii, którą prowadzimy pod nazwą Stop ACT HR 1226. Celem kampanii jest zablokowanie amerykańskich ustaw S.447 i HR 1226, poprzez akcję pisania listów od obywateli amerykańskich do kongresmenów Stanów Zjednoczonych. Akcja nasza ma charakter ponadpartyjny i jest popierana przez osoby o poglądach liberalnych i konserwatywnych. Wierzących i niewierzących – czytamy w liście.

Autorzy akcji budują struktury lokalne. Jak podają, regionalni koordynatorzy działają już w stanach: Illinois, Nowy York, Wisconsin, Michigan, Connecticut, Floryda, Kalifornia, Pensylwania, Massachusetts i Waszyngtonie. W Kanadzie powołany został stały koordynator. Wolontariusze akcji rekrutują się także z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii i z Polski.

Mamy także poważne informacje z amerykańskiego Kongresu, że listy od Amerykanów polskiego pochodzenia zapełniają skrzynki pocztowe kongresmenów. Naszą akcję popiera wiele polonijnych organizacji oraz rzesze Polaków na świecie. Otrzymujemy także codziennie wiele e-maili od Polaków z całego świata. Najczęstszym jednak pytaniem jest: Dlaczego tej akcji nikt w Polsce jeszcze nie poparł? – piszą Murawska i Biniecki.

Apel o działania

Autorzy listu tłumaczą, że przegłosowana już przez amerykański Senat ustaw S.447 oraz HR 1226, która znajduje się obecnie w komisji zagranicznej Izby Reprezentantów, „wzywają Polskę i inne kraje okupowane przez III Rzeszę do wypłaty odszkodowań za mienie bezspadkowe”.Chodzi już w tej chwili o sumę większą niż 65 miliardów dolarów amerykańskich. Na naszej stronie internetowej (http://stopacthr1226.org) mówimy w szczegółach o nieuprawnieniu tych żądań – piszą i apelują do wszystkich Polaków, aby poparli tę akcję.

Katarzyna Murawska i Waldemar Biniecki apelują również do prawników o niezależne ekspertyzy: dokumenty niemieckie odnośnie wypłat odszkodowań dla Żydów oraz polskiej legislacji w tym aspekcie, a do dyplomatów o pomoc w opublikowaniu podstawowych dokumentów o wypłatach odszkodowań za mienie pozostawione w Polsce przed II wojną światową, a w szczególności traktatu między rządem PRL-u a rządem USA dotyczącym roszczeń obywateli USA z 16 lipca 1960 roku. Apelują też do polskich polityków o zaangażowanie się w tę akcję.

Polonia potrzebuje narzędzi

Polska od 1989 roku nie stworzyła żadnych narzędzi do realizacji propolskiej polityki historycznej na świecie. Nie posiada systemu strategicznej komunikacji, to znaczy, że jakikolwiek polski przekaz ma charakter lokalny – nie globalny. Nie posiadamy mediów anglojęzycznych, anglojęzycznej bazy eksperckiej ani propolskiego lobbingu w strategicznych dla Polski krajach. W każdym z tych aspektów Polonia mogłaby i chce odegrać poważną rolę – czytamy w liście do marszałka Senatu.
Jego autorzy apelują do Stanisława Karczewskiego o „stworzenie realnej i proaktywnej polityki wobec Polonii”. – Odnosimy wrażenie, że od 1989 trwa wobec Polonii polityka tworzenia pozorów, nic nieznaczących uśmiechów i klepania po ramieniu. Polonia zagłosowała na obóz dobrej zmiany. Miała decydujący wpływ na wybór Prezydenta USA, co przyznał sam prezydent Trump w Warszawie. Przełamała mit wmawiany nam przez lata, że nie głosujemy i nie reprezentujemy żadnego potencjału politycznego. Po dwóch latach władzy obozu dobrej zmiany jest ciągle czas na efektywne działanie – przekonują polonijni działacze.

Ich zdaniem potrzeba konkretnego programu i konkretnych narzędzi do jego realizacji. – W chwili obecnej zarówno Pan Marszałek, jak i Polonia, nie mamy takich narzędzi, a szereg organizacji i fundacji do tego stworzonych wypełnia misje, które są dalekie od realizacji potrzeb Polonii, a nawet polskiej racji stanu. Polonia to potężna siła polityczna, intelektualna i ekonomiczna mająca ogromne wpływy w różnych dziedzinach życia społecznego na całym świecie. Zbudujmy razem taki program i propolskie, proaktywne, profesjonalne narzędzia do jego realizacji. Polonia chętnie się zaangażuje w tworzenie takiego programu – konkludują autorzy listu.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com