Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w oddziale Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie

02-20-2018

Grupa organizatorów...
Od lewej: dr Tomasz...
Dr Tomasz Pudłocki...
Podczas koncertu...
Uroczystość...
Magdalena Baczewska...

2 lutego w Waszyngtonie odbyła się uroczystość poświęcona 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody zostały zorganizowane przez Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku i oddział Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie.

Honorowi goście

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: konsul Zygmunt Matynia z małżonką, przedstawiciele ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie: Joanna Kessler Chojecka – kierownik sekcji Kultury, Nauki i Informacji, Dagmara Jasińska – radca sekcji Kultury, Nauki i Informacji, Grażyna Żebrowska – ekspert ds. nauki i technologii i szkolnictwa wyższego, Matthew Stefański – ekspert ds. dyplomacji publicznej oraz przedstawicielki Polskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku: Anna Domańska – dyrektor Instytutu i Magdalena Mazurek – ekspert ds. dyplomacji publicznej. Wśród uczestników spotkania byli także znani działacze polonijni, m.in. dr Janusz Romański – prezes Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Filadelfii wraz z małżonką dr Małgorzatą Romańską, skarbnikiem PUL-u. Uroczystość prowadziła Barbara Bernhardt, dyrektor oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie.

Ciekawe prelekcje

Jako pierwszy wystąpił dr Tomasz Pudłocki, historyk, który przedstawił temat pt: „Dyplomacja jawna i niejawna – amerykańskie kulisy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.”. Sprawa polska u progu I wojny światowej nie istniała w dyplomacji światowej, bowiem była traktowana jako wewnętrzna sprawa Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Prelegent przedstawił odpowiedź na pytanie, co doprowadziło do zmiany statusu sprawy Polski w latach 1914-1918 na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli i zaangażowania USA. Uwagę poświęcił też grupie osób, które w aktywny sposób wspierały prezydenta Stanów Zjednoczonych T. W. Wilsona w jego działaniach na rzecz Polski – wśród nich był Ignacy Paderewski.

Następnym mówcą był prof. dr Andrew Kier, który zaprezentował temat: „Francis Fronczak – jego humanitarne działania w okresie I wojny światowej oraz praca na stanowisku Komisarza ds. Zdrowia przez okres 35 lat”. Francis Fronczak był znanym lekarzem w powiecie Erie, PA, gdzie dał się poznać jako doskonały organizator służby zdrowia. Dzięki jego staraniom polscy weterani I wojny światowej, po powrocie do USA, uzyskali pomoc materialną oraz potrzebną opiekę medyczną. Wielu weteranów, w tym żołnierzy Armii Błękitnej gen. Hallera, zawdzięcza mu swoje życie. W Buffalo, NY, w Butler Library, znajduje się kolekcja przekazana przez rodzinę Fronczakow. Materiały dokumentują działalność doktora Francisa Fronczaka. Warto podkreślić, że dr Francis Fronczak pozostawał w przyjacielskich stosunkach z Ignacym Paderewskim. Był też oddanym i ofiarnym rzecznikiem spraw polskich w USA.

Muzyczna uczta

W dalszej części uroczystości odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu znanej pianistki Magdaleny Baczewskiej, która na wstępie przedstawiła interesujący wykład pt: „Ignacy Paderewski – muzyk i jego muzyczna kariera”. Po wygłoszeniu prelekcji Magdalena Baczewska odegrała trzy utwory Ignacego Paderewskiego: „Legenda”, „Nokturn” i „Menuet”. Polonijna publiczność nagrodziła utalentowaną pianistkę gromkimi brawami.

Po zakończeniu programu kulturalnego wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez dyrektor Barbarę Bernhardt na tradycyjny polski poczęstunek, gdzie serwowane były oczywiście pierogi. Miały też miejsce liczne rozmowy i dyskusje polonijne.

Było to bardzo udane spotkanie, a do dyrektor Barbary Bernhardt i wolontariuszy z waszyngtońskiej Fundacji Kościuszkowskiej należy skierować słowa podziękowania za bardzo dobrą organizację spotkania.

Dr Janusz Romański


Dr Tomasz Pudłocki jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalizuje się w historii Galicji w aspekcie społeczno-kulturalnym, historii kobiet oraz historii intelektualnej. Jest członkiem Komisji Historii Kobiet w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Komisji Historii Nauki w Polskiej Akademii Sztuki w Krakowie, był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu (2011-2013), fundatorem Fundacji Kościuszkowskiej (2012-2013), Fulbright Scholar i profesorem wizytującym w Daemen College w Amherst, NY (2015/2016) oraz laureatem stypendium Best Young Scholar, fundowanego przez polskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego.

Dr Andrew Kier Wise jest profesorem historii i kierownikiem Centrum Studiów Polskich w Daemen College (Amherst, NY). Prowadzi kursy z historii światowej i europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Rosji. Jest autorem dwóch monografii oraz kilku rozdziałów książek i artykułów omawiających historię Polski. Profesor Kier jest członkiem zarządu Polskiego Klubu Artystycznego w Buffalo, dziekanem Katedry Kultury Polskiej w Canisius College oraz członkiem zarządu oddziału Fundacji Kościuszkowskiej zachodniej części stanu Nowy Jork.

Magdalena Baczewska to urodzona w Polsce, a obecnie mieszkająca w Nowym Jorku pianistka, klawesynistka, pedagog muzyki, artysta nagrań, producent i administrator biznesu. Występowała m.in. z San Francisco Symphony i China National Symphony. Ma na koncie wspólne koncerty ze znanym skrzypkiem Joshuą Bellem, współpracowała z nagrodzonym Oscarem i Grammy kompozytorem Tan Dunem. Jako dyrektor artystyczny firmy BlueSleep Music, Baczewska skomponowała muzykę do MetroNaps EnergyPod®, spopularyzowanego przez witrynę Google. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, otrzymała nagrodę Outstanding Achievement Award, przyznawaną przez Ministra Kultury. Magdalena Baczewska posiada dyplomy ukończenia studiów muzycznych w Mannes College, The New School for Music (B.M., M.M.) oraz Manhattan School of Music (D.M.A). Obecnie jest dyrektorem programu Performance Music and Lecturer in Music na Columbia University w Nowym Jorku.


Ignacy Paderewski w latach 1872–1878 zdobywał wykształcenie muzyczne w warszawskim Instytucie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły muzycznej z odznaczeniem otrzymał pozycję nauczyciela klasy fortepianu w tejże szkole. Paderewski utrzymywał się grając na przyjęciach, komponując i wykonując własne utwory, a także udzielając lekcji gry na fortepianie. W roku 1880 poślubił Antoninę Korsakównę. Po śmierci żony wyjechał do Berlina, aby doskonalić swój warsztat muzyczny. W czasie amerykańskich wojaży Paderewski spotkał słynną polską aktorkę dramatyczną Helenę Modrzejewską. Ta, zafascynowana jego wybitnym talentem muzycznym, ofiarowała mu pokaźną sumę pieniędzy, które pozwoliły Paderewskiemu na kontynuowanie nauki w Wiedniu pod kierownictwem Teodora Leszetyckiego. Paderewski pierwszy sukces odniósł, debiutując jako pianista w 1887 roku, a w 1888 roku odbył się jego pierwszy znaczący koncert fortepianowy w Paryżu. Tam zaprzyjaźnił się z kompozytorem Camille'em Saint-Saënsem. Później przez pewien czas przebywał w Londynie, gdzie koncertował nawet przed samą królową Wiktorią. Wielkim sukcesem muzycznym okazało się jego pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych w latach 1891–1892, po którym podjął decyzję o zamieszkaniu na stałe w Ameryce. W USA zyskał ogromną popularność, przez prasę nazywany był „największym ze wszystkich”, „mistrzem gry fortepianowej”, „królem pianistów”, „czarodziejem klawiatury”. Ignacy Paderewski skomponował swoje jedyne dzieło sceniczne, operę „Manru”, na przełomie stulecia. Prapremiera opery odbyła się w Dreźnie 29 maja 1901 roku, potem zaprezentowano dzieło we Lwowie. Prapremiera amerykańska odbyła się w Metropolitan Opera 14 lutego 1902 roku. Ciekawostką jest, że „Manru” pozostaje jedyną operą skomponowaną przez Polaka, która została wystawiona w tym miejscu.

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com