Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Marszałek Senatu...

Marszałek Senatu zaapelował do Polonii o obronę dobrego imienia Polski

02-14-2018

– Nadszedł najwyższy czas, żeby wolna od 29 lat Polska upomniała się o prawdę historyczną – to jedne z pierwszych słów listu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego do środowisk polonijnych. To swoisty apel do rodaków za granicą o podejmowanie wszelkich możliwych działań mających na celu upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski i Polaków.

Chodzi oczywiście o kłamliwe sformułowania „polskie obozy śmierci” i inne oskarżenia Polaków o współudział w Holocauście, czyli w praktyce obronę przyjętej właśnie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

„Dwudziestomilionowa społeczność Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących na całym świecie wielokrotnie pokazała, że może skutecznie wspierać polską rację stanu. Miało to miejsce między innymi wtedy, kiedy zabiegaliśmy o wejście do NATO i należne miejsce w rodzinie narodów europejskich. Dlatego mając na względzie dobro Rzeczypospolitej Polskiej zwracam się do Państwa z apelem o podejmowanie wszelkich możliwych działań, których celem będzie upominanie się o prawdę historyczną” – czytamy w wystosowanym 7 lutego br. liście.

W jego dalszej części marszałek Karczewski cytuje zapisy nowelizacji ustawy o IPN oraz słowa premiera Mateusza Morawieckiego o kłamstwie oświęcimskim, polegającym m.in. na pomniejszaniu odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom.

Marszałek Senatu przypomina o olbrzymich stratach, jakie podczas II wojny światowej poniosła Polska – śmierć 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony polskich Żydów, utrata znacznej części terytorium, wysiedlenia, zsyłki, obozy, rabunek mienia na niewyobrażalną skalę, zburzenie Warszawy, w końcu pozostawienie Polski po sowieckiej stronie „żelaznej kurtyny”.

W dalszej części listu Stanisław Karczewski wspomina o raportach legendarnego emisariusza Jana Kozielewskiego-Karskiego, które na zachodzie spotkały się z obojętnością. Przypomina także o tym, że tylko w Polsce za udzielenie pomocy Żydom groziła kara śmierci.

„Obok zachowań, które napawają nas dumą, miały miejsce czyny haniebne, które w żadnym wypadku nie określają postawy narodu polskiego. Były to przypadki odosobnione, za które Podziemne Państwo Polskie karało wyrokami śmierci, a my, współcześni, również jednoznacznie je potępiamy” – dodaje marszałek.

W ostatniej części listu Stanisław Karczewski stwierdza, że „Polonia zawsze wspierała Polskę” i liczy, że i tym razem Polacy rozsiani po świecie pomogą zbudować „porozumienie ze środowiskami żydowskimi w poszczególnych krajach, dając świadectwo prawdzie o II wojnie światowej”.

„Jako marszałek (…) zwracam się do wszystkich Rodaków na całym świecie z apelem o dokumentowanie i gromadzenie wszelkich świadectw okrucieństw, zbrodni przeciw ludzkości popełnionych podczas II wojny światowej. Ostatni świadkowie wydarzeń pomału odchodzą. Trzeba utrwalić ich wspomnienia dla zachowania pamięci o wyrządzonych krzywdach tak Żydom, jak i Polakom, Romom i wszystkim pokrzywdzonym” – czytamy w liście.

Prof. Karczewski prosi również o dokumentowanie i reagowanie na przejawy antypolonizmu, krzywdzące Polskę i Polaków sformułowania i opinie, a także o powiadamianie polskich ambasad, konsulatów i konsulów honorowych o pomówieniach naruszających dobre imię Polski.

„Apeluję o organizowanie seminariów, wystaw, spotkań, wysyłanie listów, o podejmowanie działań, których celem będzie skuteczne upominanie się o prawdę historyczną. Proszę także o wykorzystanie swoich partnerskich, dobrych, nawiązywanych przez całe lata współpracy kontaktów z przedstawicielami Państwa władz krajowych, władz samorządowych, organizacji społecznych, w tym również reprezentujących inne mniejszości narodowe, do propagowania rzetelnej wiedzy o Polsce i Polakach” – dodaje marszałek.

Swój apel do Polonii, Stanisław Karczewski kończy słowami, że „wszyscy Polacy mogą i powinni być ambasadorami polskości”. „Jestem przekonany, że podjęte w takiej intencji działania przyniosą w nieodległej perspektywie wymierne, pozytywne skutki, zarówno dla Polski, jak i dla całej wspólnoty Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata. Wierzę, że Państwa działania będą skutecznym narzędziem w walce o dobre imię Polski i Polaków” – pisze w liście do Polonii marszałek Senatu.

opr. bo

wróć
~Kinga
2018-02-17 22:27:19
Zgłoś do moderacji
Niestety my Polacy jesteśmy mega dyskryminowani nie tylko jeśli chodzi o holokałst ale także w innych sprawach. Przykładowo mój kolega wynalazł, zbudował i zgłosił do patentu pojazd do fitnessu z silnikiem elektrycznym i ma strasznie pod górkę z jego rozpowszechnieniem poza granicami Polski. Dlaczego tak jest? Wynalazca wizjoner z innowacyjnym pomysłem musi zostać ze swoim projektem na wsi :-( Smutne to strasznie, że polskie produkty nie mogą podbić światowego rynku. Zobaczcie sami o czym piszę: http://www.driftrunner.com/
~Joyef A. Wawrzak
2018-02-15 15:57:35
Zgłoś do moderacji
Panie Marszałku, pański apel jest naprawdę wymowny, ale my polonia amerykańska jesteśmy bardzo niezadowoleni z działań polskich polityków. WiŁkszość z nich zachowuje bierną postawę wobec antypolskich działań na świecie, chociażby ostatnie przegłosowanie Act S.447 w Kongresie Amerykańskim. Nie słyszałem, ażeby polski MSZ zakwestionaował ten akt jako nie prawomocny. Zadne państwo nie ma prawa ogłaszać w swoim prawie aktów dotycząstwa spraw wewnętrznych obcego państwa. Prawo takie jest nielegalne i nie ma żadnej mocy w suwerennym państwie przeciw któremu to prawo zostało ogłoszone. My, jako polonia amerykańska zgłaszamy ze swojej strony protesty do naszych przedstawicieli kongresu, a co robi Polski MSZ?

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com