Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Marszałek Senatu...

Marszałek Senatu zaapelował do Polonii o obronę dobrego imienia Polski

02-14-2018

– Nadszedł najwyższy czas, żeby wolna od 29 lat Polska upomniała się o prawdę historyczną – to jedne z pierwszych słów listu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego do środowisk polonijnych. To swoisty apel do rodaków za granicą o podejmowanie wszelkich możliwych działań mających na celu upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski i Polaków.

Chodzi oczywiście o kłamliwe sformułowania „polskie obozy śmierci” i inne oskarżenia Polaków o współudział w Holocauście, czyli w praktyce obronę przyjętej właśnie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

„Dwudziestomilionowa społeczność Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących na całym świecie wielokrotnie pokazała, że może skutecznie wspierać polską rację stanu. Miało to miejsce między innymi wtedy, kiedy zabiegaliśmy o wejście do NATO i należne miejsce w rodzinie narodów europejskich. Dlatego mając na względzie dobro Rzeczypospolitej Polskiej zwracam się do Państwa z apelem o podejmowanie wszelkich możliwych działań, których celem będzie upominanie się o prawdę historyczną” – czytamy w wystosowanym 7 lutego br. liście.

W jego dalszej części marszałek Karczewski cytuje zapisy nowelizacji ustawy o IPN oraz słowa premiera Mateusza Morawieckiego o kłamstwie oświęcimskim, polegającym m.in. na pomniejszaniu odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom.

Marszałek Senatu przypomina o olbrzymich stratach, jakie podczas II wojny światowej poniosła Polska – śmierć 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony polskich Żydów, utrata znacznej części terytorium, wysiedlenia, zsyłki, obozy, rabunek mienia na niewyobrażalną skalę, zburzenie Warszawy, w końcu pozostawienie Polski po sowieckiej stronie „żelaznej kurtyny”.

W dalszej części listu Stanisław Karczewski wspomina o raportach legendarnego emisariusza Jana Kozielewskiego-Karskiego, które na zachodzie spotkały się z obojętnością. Przypomina także o tym, że tylko w Polsce za udzielenie pomocy Żydom groziła kara śmierci.

„Obok zachowań, które napawają nas dumą, miały miejsce czyny haniebne, które w żadnym wypadku nie określają postawy narodu polskiego. Były to przypadki odosobnione, za które Podziemne Państwo Polskie karało wyrokami śmierci, a my, współcześni, również jednoznacznie je potępiamy” – dodaje marszałek.

W ostatniej części listu Stanisław Karczewski stwierdza, że „Polonia zawsze wspierała Polskę” i liczy, że i tym razem Polacy rozsiani po świecie pomogą zbudować „porozumienie ze środowiskami żydowskimi w poszczególnych krajach, dając świadectwo prawdzie o II wojnie światowej”.

„Jako marszałek (…) zwracam się do wszystkich Rodaków na całym świecie z apelem o dokumentowanie i gromadzenie wszelkich świadectw okrucieństw, zbrodni przeciw ludzkości popełnionych podczas II wojny światowej. Ostatni świadkowie wydarzeń pomału odchodzą. Trzeba utrwalić ich wspomnienia dla zachowania pamięci o wyrządzonych krzywdach tak Żydom, jak i Polakom, Romom i wszystkim pokrzywdzonym” – czytamy w liście.

Prof. Karczewski prosi również o dokumentowanie i reagowanie na przejawy antypolonizmu, krzywdzące Polskę i Polaków sformułowania i opinie, a także o powiadamianie polskich ambasad, konsulatów i konsulów honorowych o pomówieniach naruszających dobre imię Polski.

„Apeluję o organizowanie seminariów, wystaw, spotkań, wysyłanie listów, o podejmowanie działań, których celem będzie skuteczne upominanie się o prawdę historyczną. Proszę także o wykorzystanie swoich partnerskich, dobrych, nawiązywanych przez całe lata współpracy kontaktów z przedstawicielami Państwa władz krajowych, władz samorządowych, organizacji społecznych, w tym również reprezentujących inne mniejszości narodowe, do propagowania rzetelnej wiedzy o Polsce i Polakach” – dodaje marszałek.

Swój apel do Polonii, Stanisław Karczewski kończy słowami, że „wszyscy Polacy mogą i powinni być ambasadorami polskości”. „Jestem przekonany, że podjęte w takiej intencji działania przyniosą w nieodległej perspektywie wymierne, pozytywne skutki, zarówno dla Polski, jak i dla całej wspólnoty Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata. Wierzę, że Państwa działania będą skutecznym narzędziem w walce o dobre imię Polski i Polaków” – pisze w liście do Polonii marszałek Senatu.

opr. bo

wróć
~Kinga
2018-02-17 22:27:19
Zgłoś do moderacji
Niestety my Polacy jesteśmy mega dyskryminowani nie tylko jeśli chodzi o holokałst ale także w innych sprawach. Przykładowo mój kolega wynalazł, zbudował i zgłosił do patentu pojazd do fitnessu z silnikiem elektrycznym i ma strasznie pod górkę z jego rozpowszechnieniem poza granicami Polski. Dlaczego tak jest? Wynalazca wizjoner z innowacyjnym pomysłem musi zostać ze swoim projektem na wsi :-( Smutne to strasznie, że polskie produkty nie mogą podbić światowego rynku. Zobaczcie sami o czym piszę: http://www.driftrunner.com/
~Joyef A. Wawrzak
2018-02-15 15:57:35
Zgłoś do moderacji
Panie Marszałku, pański apel jest naprawdę wymowny, ale my polonia amerykańska jesteśmy bardzo niezadowoleni z działań polskich polityków. WiŁkszość z nich zachowuje bierną postawę wobec antypolskich działań na świecie, chociażby ostatnie przegłosowanie Act S.447 w Kongresie Amerykańskim. Nie słyszałem, ażeby polski MSZ zakwestionaował ten akt jako nie prawomocny. Zadne państwo nie ma prawa ogłaszać w swoim prawie aktów dotycząstwa spraw wewnętrznych obcego państwa. Prawo takie jest nielegalne i nie ma żadnej mocy w suwerennym państwie przeciw któremu to prawo zostało ogłoszone. My, jako polonia amerykańska zgłaszamy ze swojej strony protesty do naszych przedstawicieli kongresu, a co robi Polski MSZ?

Fotorelacje

Dni Polskie w Lake Compounce

W dniach 9 i 10 czerwca w parku rozrywki w Lake Compounce (Bristol, CT) odbyła się kolejna edycja Dni Polskich – imprezy organizowanej już od dwudziestu lat przez Kongres Polonii Amerykańskiej oddział w Connecticut. Fot. Asha Lassen, Robert Iwanicki

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-20-2018
5. doroczny festiwal Polka Days w Ocean Beach Park w New London
06-21-2018
Doroczny BAZAR parafialny w parafii św. Wojciecha w Filadelfii
06-21-2018
Koncert Mateusz Smoczyński Quintet
06-22-2018
VI Forum Charyzmatyczne w Narodowym Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
06-22-2018
Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com