Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Polska nadal jest...

Kampania na rzecz zniesienia wiz dla Polaków

02-14-2018

Pod koniec stycznia 2018 roku ruszyła kampania społeczna sześciu organizacji, której celem jest ograniczenie liczby błędnych wniosków o wydanie wizy. Ma to pomóc w całkowitym zniesieniu wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Partnerzy akcji zachęcają do podróżowania za ocean w celach biznesowych i turystycznych i jednocześnie apelują o „rzetelne podejście” do procesu wizowego. Taka akcja przyniosła dobre skutki m.in. w Czechach czy Korei Południowej.

Koalicja na rzecz wprowadzenia Polski do programu Visa Waiver została utworzona przez: Fundację Polska Innowacyjna, Fundację Teraz Polska, Fundację im. Cichociemnych, Fundację Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard. Jak zapewniają, do wspólnej promocji USA jako kierunku podróży biznesowej czy turystycznej oraz akcji objaśniającej amerykański proces wizowy może włączyć się jednak każda instytucja i firma.

Z wizami do USA wiąże się wiele emocji i mitów, co powoduje, że Polska nadal jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do USA potrzebują wiz. Możemy to zmienić! Naszym celem jest obalenie tych mitów i zachęcenie Polaków, by w ciągu nadchodzących kilku miesięcy występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie – mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT i inicjator akcji.

Jak dodaje, wejście Polski do ruchu bezwizowego, byłoby ogromnym impulsem rozwojowym dla wymiany handlowej, kulturalnej oraz stanowiłby nowy wymiar łączności dla wielu polskich rodzin. – Cieszę się, że tyle znakomitych organizacji w tym samym momencie dostrzegło ten potencjał i startuje z tą społeczną kampanią – dodaje Kubicki.

Cenna inicjatywa     

Obecnie Visa Waiver Program, który upoważnia do wjazdu do USA bez wizy, obejmuje 38 państw, w tym 23 z Unii Europejskiej. Są wśród nich liczne kraje z regionu Europy środkowo-wschodniej, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Poza ruchem bezwizowym są natomiast: Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr, które nadal nie spełniają warunków programu.

To z kolei przekłada się na oczywiste dysproporcje pomiędzy dostępem do amerykańskiego rynku, zasobów kulturalnych czy naukowych między Polską a innymi krajami Europy. Polska jest dużym rozwiniętym europejskim państwem o największej dynamice wzrostu gospodarczego. W interesie nie tylko samej Polski, ale i całej Unii Europejskiej jest, by nasza misja się udała i byśmy zagwarantowali sobie wejście do programu bezwizowego – mówi prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak.

Partnerzy kampanii twierdzą, że aby wejść do Visa Waiver Program, kraj musi spełnić jedno podstawowe kryterium – odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły w danym roku wizy nieimigracyjnej B1/B2 (turystycznej i biznesowej), nie może być wyższy niż 3 proc. w okresie amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września.

Jak tłumaczy Darek Barcikowski, konsul honorowy RP w Hartford, CT, samo spełnienie tego kryterium nie oznacza automatycznego przyjęcia do Visa Vaiver Program. – Nawet jeśli zostanie ono spełnione, to w dalszym ciągu wymaga akcji Kongresu i jeżeli nie będzie woli, żeby włączyć Polskę do tego programu, to bez względu na to, jaki będzie odsetek odmów, tak się nie stanie. Po prostu może to utknąć w Kongresie na miesiące i lata. Musi być wola w Kongresie, żeby włączyć Polskę do programu oraz żeby go rozszerzyć. Niemniej jednak ta kampania to cenna inicjatywa i obniżenie odsetek odmów będzie kolejnym argumentem za zniesieniem wiz. Ale niestety nie gwarancją, że tak się automatycznie stanie – podkreśla Barcikowski.

Jak nie psuć statystyk?       

Autorzy kampanii na rzecz zniesienia wiz zachęcają, by osoby planujące podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie ubiegały się o wizę B1/B2 pod pozorem wyjazdu turystycznego, ponieważ najczęściej wnioski takie zostają odrzucane. Oprócz negatywnego skutku dla statystyk wiąże się to również ze stratą 160 dolarów opłaty wizowej. „Aplikujący powinni też zwrócić szczególną uwagę na kategorię wizy, o jaką się starają. Na przykład młode osoby planujące wyjazd na wakacyjne Work&Travel nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2, a o dedykowany im specjalny rodzaj wiz. Szczegółowy opis kategorii wizowych znajduje się na stronach Ambasady USA” – czytamy w komunikacie prasowym partnerów kampanii.

Ponadto w każdym wniosku niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy udzielane są, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Jak podano w komunikacie, w minionych latach najwięcej odmów dotyczyło wniosków z Podkarpacia, Małopolski i tzw. ściany wschodniej (m.in. Podlasia). Stosunkowo wysoki odsetek odmów dotyczył też Polonii w Wielkiej Brytanii. Wnioski wizowe z tych obszarów geograficznych najczęściej zawierały błędy i nieścisłości, a w związku z tym były odrzucane.

Partnerzy akcji liczą, iż w jej efekcie dojdzie do ograniczenia liczby błędnych wniosków, składanych niezgodnie z prawdą czy faktycznym celem wyjazdu.

opr. bo

wróć
~Kinga
2018-02-17 22:26:01
Zgłoś do moderacji
Niestety my Polacy jesteśmy mega dyskryminowani nie tylko jeśli chodzi o wizę ale także w innych sprawach. Przykładowo mój kolega wynalazł, zbudował i zgłosił do patentu pojazd do fitnessu z silnikiem elektrycznym i ma strasznie pod górkę z jego rozpowszechnieniem poza granicami Polski. Dlaczego tak jest? Wynalazca wizjoner z innowacyjnym pomysłem musi zostać ze swoim projektem na wsi :-( Smutne to strasznie, że polskie produkty nie mogą podbić światowego rynku. Zobaczcie sami o czym piszę: http://www.driftrunner.com/

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com