Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Wiceminister...
– Zależy nam na...

Przyciągnąć do Polski inwestycje

12-11-2017

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej.

W Waszyngtonie Tadeusz Kościński spotkał się z Erin Walsh, zastępcą sekretarza handlu. W ramach spotkań zorganizowanych przez US Chamber of Commerce oraz Polsko-Amerykańską Radę Biznesu rozmawiał także z amerykańskimi inwestorami. Minister uczestniczył też w dyskusji poświęconej międzynarodowym relacjom gospodarczym Polski w Heritage Foundation.

Chcemy przyciągać do Polski nowe inwestycje amerykańskie w sektorach innowacyjnych, dających zatrudnienie wysoko wykwalifikowanym polskim specjalistom oraz wykorzystujących potencjał polskich ośrodków akademickich i instytutów badawczo-rozwojowych – podkreślał w tych rozmowach wiceminister rozwoju.

W trakcie rozmów w Waszyngtonie Tadeusz Kościński dużo uwagi poświęcił projektowi ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, która rozszerza preferencje inwestycyjne oferowane dotąd na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych na całe terytorium Polski. Zakres oferowanego wsparcia uzależniony będzie m.in. od stopnia rozwoju gospodarczego danego obszaru, ale przede wszystkim od charakteru inwestycji. Minister zwracał również uwagę na rosnącą obecność polskich innowacyjnych firm w USA oraz znaczenie ich współpracy z amerykańskimi partnerami.

W Nowym Jorku Tadeusz Kościński uczestniczył w pierwszej edycji Polskiego Forum Inwestycyjnego (Poland Investment Forum), którego organizatorem był J. P. Morgan, a współorganizatorami Bank Pekao S.A. i PZU S.A. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, dwudniowe forum było okazją do rozmów i spotkań polskich przedsiębiorstw z amerykańskimi inwestorami. Wśród tematów znalazły się globalna sytuacja makroekonomiczna, możliwości inwestycyjne oraz wzrost gospodarczy w Polsce.

Naszym kluczowym zadaniem jest wspieranie polskich przedsiębiorstw, również w ich ekspansji zagranicznej. Jestem przekonany, że polityka inwestycyjna rządu wzmocni relacje biznesowe pomiędzy Polską a USA – mówił w Nowym Jorku.

W Bostonie wiceminister rozwoju rozmawiał z przedstawicielami firm z branży finansowej, prezentując im nową politykę inwestycyjną polskiego rządu oraz wygłosił wykład w Harvard Business School o potencjale polskiej gospodarki, a także spotkał się z Polonią.  

To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta pana ministra – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, który wraz z Ambasadą RP w Waszyngtonie koordynował wizytę ministra Kościńskiego w USA. – Wiceminister odbył spotkania z potencjalnymi inwestorami, z polskimi firmami, które są obecne na rynku amerykańskim, jak i z amerykańskimi, które już zainwestowały w Polsce – dodaje.

Jak podkreśla konsul, Wydział Handlu otrzymuje informacje, że firmy, które są już obecne w Polsce, myślą o reinwestycjach, o poszerzeniu swoich inwestycji nad Wisłą. – Jesteśmy naprawdę interesującym krajem dla inwestorów i uchodzimy za jedną z czołowych, rozwiniętych gospodarek w Europie. W niektórych firmach spotykam się wręcz ze stwierdzeniem: „już dawno powinniśmy tam być”. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że jesteśmy taką gwiazdą gospodarczą w Europie. Rezultatem tych wizyt powinny być kolejne inwestycje i reinwestycje w Polsce, a takie zapewnienia mamy od inwestorów – puentuje Sabina Klimek.

Arkadiusz Rogowski


„W Polsce jest miejsce dla nowych pomysłów”

„Biały Orzeł”: W jaki sposób polski rząd chce przyciągnąć nad Wisłę inwestorów z Ameryki?

Tadeusz Kościński (wiceminister rozwoju): Jesteśmy otwarci na biznes, słuchamy firm, choć nie zawsze możemy im dać to, czego oczekują. Pokazujemy, jak będzie działała nowa polityka inwestycyjna w Polsce. Zależy nam na obecności amerykańskich firm w Polsce, zwłaszcza tych, które wykorzystują nowoczesne technologie, które współpracują ze światem nauki i które budują swój trzon dostawców w Polsce. Bardzo ważne są też spotkania z administracją USA.

Jakie są obecnie główne cele Ministerstwa Rozwoju? Czy to właśnie Ameryka jest najważniejszym partnerem?

Zależy nam na jeszcze silniejszym wzroście gospodarczym, miedzy innymi poprzez większą obecność naszych przedsiębiorców za granicą i przyciąganie inwestycji. Dlatego zmieniamy naszą politykę eksportową i inwestycyjną. Chcemy, aby polskie firmy były świadome tego, że mają bardzo dobrej jakości towary i usług, którymi mogą konkurować na światowych rynkach – nie tylko europejskich, ale i perspektywicznych, czyli azjatyckim, afrykańskim i północno-amerykańskim. Zależy nam też na wartościowych przedsięwzięciach w Polsce. Stawiamy na jakość. Szczególnie cenione będą inwestycje, które mają pozytywne przełożenie na rozwój gospodarczy kraju i regionu, m.in. poprzez transfer know-how, prowadzenie działalności B+R, rozwój klastrów, ale także zapewnienie korzystnych warunków dla pracowników. Zmieniliśmy też nastawienie do biznesu.

Czyli to taka zmiana myślenia, bo w Polsce zawsze było odwrotnie...

Próbujemy zaszczepić mentalność biznesu w administracji. I naprawdę mamy już tego efekty, bo inwestycje Daimlera w Polsce są także dzięki temu, że nowa administracja rozmawiała z jego przedstawicielami jak z partnerem. Nie chcieliśmy tego regulować, tylko pomóc im wejść do Polski. Innym przykładem jest kolejna inwestycja LG Chem – producenta akumulatorów. Pojechaliśmy do nich, żeby porozmawiać o tym, jak możemy im pomóc i to przyniosło skutek.

Jakie branże są ważne dla Ministerstwa Rozwoju?

Próbujemy wspierać, zarówno finansowo, jak i regulacyjnie, zwłaszcza takie branże, w których Polska ma szanse zostać globalnym liderem. Chodzi np. o e-mobilność czy przemysł lotniczy, biochemię, farmaceutykę. Polska jest też liderem w ICT. Przez 200 lat byliśmy ukierunkowani do wewnątrz kraju, bo albo walczyliśmy o wolność, albo budowaliśmy gospodarkę. Teraz po raz pierwszy możemy pokazać, że jesteśmy potęgą, że możemy wykorzystać nasze talenty na arenie globalnej. Dobrym przykładem są drony. Mamy całą infrastrukturę, żeby nimi zarządzać jak samolotami. Dronami jest transportowana m.in. krew.

A jak Ministerstwo Rozwoju patrzy na Polaków w Ameryce? Co amerykańska Polonia może zrobić dla Polski?

Zależy nam na silnej współpracy z Polonią w Ameryce. Polacy w USA są dobrze wykształceni, mają dobrą pracę i dobre kontakty. Chcemy, by byli naszymi ambasadorami w Ameryce, przekazywali prawdziwe informacje o Polsce. Chcielibyśmy również, by Polonia inwestowała w Polsce i u nas realizowała swoje nowe pomysły biznesowe.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Bolec


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,833.html

wróć

Fotorelacje

Zabawa andrzejkowa Szkoły Języka Polskiego w Worcester

W sobotę, 3 listopada, w klubie PNI w Worcester odbyła się zabawa andrzejkowa, której organizatorem była Szkoła Języka Polskiego w Worcester. Do tańca grał zespół WindStar Band. – Była to niesamowita zabawa, pełna atrakcji, tańca i śmiechu. Jej zwieńczeniem było grupowe zdjęcie uczestników, do którego gości zaprosił zespół muzyczny – relacjonuje jedna z uczestniczek zabawy. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-15-2018
Ffestiwal w Orlando
11-15-2018
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
11-16-2018
Spotkanie Joanny Sarapaty z Polonią w Galerii AR – Klub Amber
11-16-2018
Otwarcie wystawy „Świadek pamięci i pojednania” w CP-S
11-16-2018
Koncert Misz Masz w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com