Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Tylko Polonia może uratować Orchard Lake

11-16-2017

Siedziba Seminarium...
Pomnik księdza...
Ksiądz Mirosław...
Ks. prof. Stanisław...
W spotkaniu w...
Kanclerz ks....

Ksiądz kanonik Mirosław Król, który był proboszczem w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden, NJ, 3 października 2017 roku objął urząd kanclerza Polonijnego Centrum Naukowego w Orchard Lake w stanie Michigan. Jest to największy polski ośrodek naukowy poza Polską. Przysięgę złożoną na Biblię przez nowego kanclerza odebrał metropolita Detroit, arcybiskup Allen H. Vigneron, wraz z prymasem Polski arcybiskupem Wojciechem Polakiem.

Polskie Centrum Naukowe w Orchard Lake w stanie Michigan (Orchard Lake Schools) skupia: szkołę średnią St. Mary Preparatory High School, Seminarium Duchowne św.św. Cyryla i Metodego (SS. Cyril & Methodius Seminary), Polską Misję oraz ogromne archiwum poloników. – Jest to wspólnota, która ma stawać się nadzieją i radością dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. Dziś troska o polski ośrodek i jego rozwój w Orchard Lake jest zadaniem Polonii, aby w przyszłości, podobnie jak przez ostatnie 30 lat, mogli z tego historycznego miejsca korzystać Polacy – powiedział prymas Polski Wojciech Polak.

Nowy kanclerz, ksiądz Mirosław Król, zaprosił Polonię do Orchard Lake Schools w sobotę 28 października na mszę świętą, a potem na dyskusję o tym, w jaki sposób Polonia może pomóc w przywróceniu świetności temu Polskiemu Centrum.

Krótka historia polskiego ośrodka

Orchard Lake to niewielka miejscowość w stanie Michigan, położona nad jeziorem Orchard, 25 mil od Detroit. Mieszka tu około 2,500 osób. To właśnie tutaj powstało seminarium duchowne, które stało się centrum wiary katolickiej, polskiej nauki, kultury i tradycji.

W odpowiedzi na petycję franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, założyciela pierwszej polskiej osady Panna Maria w Teksasie w roku 1854, 14 lipca 1879 roku papież Leon XIII udzielił zgody na założenie polsko-amerykańskiego seminarium służącego wspólnotom emigracyjnym. Ojciec Moczygemba powierzył utworzenie seminarium innemu emigrantowi, księdzu Józefowi Dąbrowskiemu. Biskup Detroit Caspar Borgess wyraził zgodę na zorganizowanie programu seminaryjnego.

W lipcu 1885 r. położono kamień węgielny pod budowę Seminarium św.św. Cyryla i Metodego we wschodniej części Detroit. Pierwsi studenci rozpoczęli w nim naukę w grudniu 1886 roku. Pierwszym rektorem seminarium i założycielem Zakładów Naukowych był ksiądz Józef Dąbrowski.

Seminarium stało się popularne, przyciągało coraz więcej kleryków, więc potrzebne były nowe pomieszczenia. Stąd też w 1909 roku seminarium zostało przeniesione do Orchard Lake – na teren dawnej Akademii Wojskowej.

Seminarium duchowne przez lata dynamicznie się rozwijało. Zespół Szkół w Orchard Lake stał się najważniejszą ostoją patriotyzmu i polskości w USA. Stoi również na straży wielu unikalnych kolekcji archiwalnych, które świadczą o dziedzictwie pokoleń emigrantów z Polski i ich bezpośrednim udziale w życiu społeczno-politycznym w USA. Niezbędne jest zabezpieczenie tej skarbnicy polonijnej i polskiej historii, która będzie służyć i dawać świadectwo naszego dziedzictwa przez kolejne lata.

W Orchard Lake odbywają się liczne obchody ważnych polskich rocznic, organizowanych przez amerykańską Polonię. Obchody te odbywają się na terenie kampusu Polskich Zakładów Naukowych. Sercem tego kampusu jest Seminarium św.św. Cyryla i Metodego.

Otwarte spotkanie kanclerza z Polonią

Spotkanie rozpoczęło się 28 października, w samo południe, uroczystą mszą świętą w Kaplicy Matki Bożej z Orchard Lake, która jest również Sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszę celebrował emerytowany biskup Detroit Francis Reiss. Na zakończenie mszy oświadczył, że ze wszystkich sił będzie wspierał księdza Króla, bo wierzy, że dzięki swojemu sercu i zaangażowaniu wniesie wiele dobrego do Orchard lake.

Po mszy jej uczestnicy udali się do Biblioteki imienia kardynała Adama Maidy. W spotkaniu uczestniczyło blisko 160 osób, co jest dużą liczbą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że było to pierwsze spotkanie Polonii w tym miejscu i było mało czasu na to, aby informacja o nim dotarła do większej liczby rodaków. I bardzo ważne jest to, że wszystkie osoby, które uczestniczyły w tym spotkaniu wyraźnie podkreślały, że przybyły po to, aby wesprzeć nowego kanclerza księdza Mirosława Króla i przyczynić się do uratowania Polonijnego Centrum Naukowego w Orchard Lake – Orchard Lake Schools (OLS). Przybyły osoby z kilku stanów: Michigan, Illinois, Ohio, Washington DC, New Jersey, a także z Kanady – reprezentujące wiele organizacji polonijnych. Niestety, zabrakło kilku obecnie zatrudnionych w OLS osób, m.in.: dyrektora Misji Polskiej Marcina Chumięckiego i rektora seminarium księdza Michaela Woroniewicza. Spotkanie przebiegło w dobrej i konstruktywnej atmosferze.

Jego uczestnicy wysłuchali bardzo interesującej prezentacji księdza prof. Stanisława Flisa – dyrektora archiwum, wykładowcy w seminarium – dotyczącej historii polonijnego seminarium oraz powstałych przy nim obiektów. Ksiądz Mirosław Król przedstawił w obszernej prezentacji obecną sytuację organizacyjną oraz materialną. Sytuacja w Orchard Lake jest trudna. W seminarium jest tylko 10 kleryków (jeszcze sześć lat temu było ich 55). Wiele budynków wymaga remontu. Niektóre pomieszczenia są tak zawilgocone, że przebywanie tam zagraża zdrowiu. Ośrodek jest zadłużony na kilka milionów dolarów.

Orchard Lake Schools (założone 132 lat temu) jest najważniejszą historycznie polonijną instytucją na kontynencie amerykańskim. Oto kilka faktów: jest tu jedyne poza Polską polskie seminarium; biblioteka i archiwum, w którym znajdują się perełki – około 60 listów królowej Bony i króla Jana III Sobieskiego i zbiory kilku polonijnych już nieistniejących organizacji; Misja Polska, której celem jest promowanie polskiej kultury i tradycji. Orchard Lake Schools zajmuje obszar około 125 akrów nad brzegiem pięknego jeziora, a jego wartość (bez zbiorów) oceniana jest na 200 milionów dolarów.

Przedstawiciele Polonii zadali wiele pytań związanych z przeszłością, a także podzielili się troską o stan dzisiejszy Polonijnego Centrum Naukowego. Na pytania odpowiadał kanclerz ks. Mirosław Król, a także przedstawiciel Board of Reagents – Joe Majcher. Pytano przede wszystkim o wyzwania organizacyjne oraz potrzeby materialne stojące przed zarządem (Board of Reagents) oraz kanclerzem. Zebrani w swoich wypowiedziach podzielili się własną wizją przyszłości oraz oczekiwań, które ma Polonia wobec tej historycznej instytucji. Wśród zebranych dominowało przekonanie o konieczności mobilizacji całej Polonii w Stanach Zjednoczonych wokół wyzwań stojących przed OLS.

To piękny ośrodek, w którym jest wiele wartościowych materiałów historycznych, jak chociażby listy królowej Bony i króla Sobieskiego, które należy ocalić dla przyszłych pokoleń – powiedział Jerzy Śliwowski, członek Koła Przyjaciół Radia Maryja w Perth Amboy, NJ. – Mam nadzieję, że ksiądz Król sprawi, iż ośrodek ten znów zacznie tętnić życiem. To, co tam się stało w ostatnich latach, woła o pomstę do niebanawet polska flaga została usunięta. Ambasador prof. Wilczek przyjechał tutaj w czerwcu i nie było polskiej flagi! Polska flaga i polskie symbole powinny być tutaj przywrócone. Jeden z parafian powiedział, że zaprzestano nawet obchodzić ważne polskie święta, jak chociażby rocznicę Konstytucji 3 Maja czy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jestem przekonany, że ksiądz Mirek wszystko to tutaj przywróci – dodał.

Polonijne Centrum w Orchard Lake musi istnieć. Już jestem stary, ale zrobię wszystko, aby trwało, aby było nasze – powiedział Józef Kalenkiewicz, emerytowany inżynier, absolwent St. Mary Preparatory High School, mieszkający nieopodal Orchard Lake, udzielający się tutaj społecznie.

Ksiądz Król potrzebuje wsparcia!

Wiele osób podkreślało, że jest to ostatnia chwila, aby uratować OLS – stworzone za pieniądze Polonii i dla Polonii, aby nie podzieliło losu wielu polonijnych organizacji i kościołów, które zostały zamknięte i sprzedane w ostatnich latach. Kanclerz Mirosław Król nie będzie mógł zrobić tego sam, potrzebuje naszej pomocy! – Nie pozwólmy, aby Polonia straciła Orchard Lake Schools! – apelowali uczestnicy zebrania.

Zainteresowani sytuacją lub pomocą dla Orchard Lake Schools mogą wysłać e-mail na adres: PoloniaforOLS@gmail.com.

Polish Americans for Orchard Lake Schools jest to społeczny komitet powołany w maju 2017 roku. Na jego czele stoi Roman Korzan z Waszyngtonu, DC oraz John Roland z Detroit. Komitet zrzesza przedstawicieli wielu środowisk polonijnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Cieszę się że przyjechałem do Orchard Lake na spotkanie z nowym kanclerzem księdzem Mirosławem Królem. Słyszałem wiele dobrego o tym miejscu, ale jestem tu po raz pierwszy – powiedział „Białemu Orłowi“ Adam Stępień, członek Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey, członek Komitetu Smoleńskiego, który księdza Mirosława Króla zna od lat. – Warto zobaczyć ten ogromny i piękny ośrodek polonijny, z wielkimi tradycjami. W ostatnich latach trochę podupadł, trzeba go więc ratować. Byłaby wielka szkoda, gdyby Polonia go straciła. Ksiądz Król bardzo potrzebuje wsparcia. Polacy muszą go wspierać finansowo, moralnie i modlitwą. Muszą tam jeździć, być i pokazać poparcie dla kanclerza i tego miejsca, aby Amerykanie widzieli, że ksiądz Król nie jest sam. Mieszkam w New Jersey i jestem przekonany, że Polonia z tego stanu wesprze księdza Króla, który jest dobrze znany w Harrison czy w Linden, gdzie był tyle lat proboszczem. Spróbuję zorganizować na wiosnę wycieczkę autokarową do Orchard Lake – podkreślił.

Janusz M. Szlechta

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com