Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
O legalne życie w...

Co dalej z loterią wizową?

11-10-2017

„Nie powinno być żadnej loterii wizowej” – napisał na Twitterze prezydent Donald Trump po zamachu, którego dokonał na Manhattanie 29-letni Uzbek Sajfullo Sajpowow. Terrorysta dostał się do Ameryki w 2010 roku właśnie dzięki „Zielonej Karcie”, podobnie jak tysiące Polaków. Niewykluczone że wydłużona do 22 listopada tegoroczna loteria wizowa jest ostatnią.

Loteria wizowa DV-2019, czyli losowanie „Zielonych Kart”, to najłatwiejszy sposób na zdobycie prawa do legalnego pobytu, nauki i pracy w Stanach Zjednoczonych. Zgłoszenia odbywają się przez internet na stronie dvlottery.state.gov. Aby wziąć udział w loterii, trzeba posiadać co najmniej średnie wykształcenie lub przynajmniej dwa lata doświadczenia zawodowego. Prawo zezwala na przesłanie tylko jednego zgłoszenia przez uczestnika lub w jego imieniu. Próba ominięcia tego prawa oznacza wykluczenie z losowania.

Miliony chętnych

Do wylosowania co roku jest 50 tysięcy wiz, ale zgłoszeń jest kilkaset razy więcej. W 2013 roku w systemie internetowym zarejestrowało się 12.5 mln chętnych, w 2014 roku – 14.6 mln, zaś w 2015 roku – 14.4 mln.

Dużą popularnością loteria wizowa cieszy się także wśród Polaków. W latach 2007-2012 roku nie mogli brać w niej udziału, ponieważ wizy były rozlosowywane wśród krajów, które są słabo reprezentowane w puli wiz imigracyjnych wydawanych w normalnym trybie, ale w 2014 roku elektroniczne wnioski o „Zieloną Kartę” złożyło aż 77 tys., a w 2015 roku – 65 tys. Polaków.

Ilu się udało? W 2005 roku wizę wylosowało 2,957 Polaków, zaś w 2006 roku – 2,090. Po sześcioletniej przerwie ta liczba wyraźnie spadła. W 2013 roku szczęście w losowaniu miało 829, zaś w rok później 500 Polaków.                      

Tegoroczna loteria zaczęła się 3 października i miała zakończyć się we wtorek 7 listopada. Jednak z uwagi na techniczne problemy ze stroną internetową, jakie wystąpiły w październiku, rejestracja została przedłużona do 22 listopada.

Polacy wolą Unię

Niektórzy chętni na „Zieloną Kartę” korzystają przy rejestracji z pomocy agencji. Jak mówi „Białemu Orłowi” Marta Piwowarczyk, menadżer Sava Travel z New Jersey, zainteresowanie Polaków taką pomocą, a co za tym idzie całą loterią, maleje. – Liczba wniosków znacznie spada, mniej więcej o 25 proc. rocznie. Obecnie wypełniamy jakieś 2-3 wnioski dziennie. Jedyne, co jest trudne, to dostosowanie zdjęcia do wymaganych potrzeb. Jest to trudne z technicznego punktu widzenia, bo jest to specyficzna strona i elektroniczne zdjęcie trzeba dostosować do jej formatu. Ludzie często przychodzą do nas właśnie z tym problemem – mówi Piwowarczyk.

Dlaczego loteria staje się coraz mniej popularna wśród Polaków? – Bo Ameryka stała się mniej atrakcyjna dla Polaków, od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej – odpowiada szefowa Sava Travel. – Od tego czasu coraz mniej rodaków tutaj przyjeżdża, dlatego że jest za daleko i ciężej niż w krajach Unii Europejskiej. Tam Polacy mają wszelkie benefity, a odległość od rodziny nie jest tak duża. Aktualna polska emigracja w Ameryce staje się emigracją „starą”, na wzór emigracji włoskiej czy irlandzkiej – tłumaczy.

Koniec marzeń?

Po zamachu na Manhattanie prezydent Trump ostro skrytykował loterię. Stwierdził, że umożliwiała ona tak zwaną „migrację łańcuchową”, czyli ściąganie do Ameryki krewnych. „Nie powinno być żadnej loterii wizowej, jak za czasów rządów Demokratów. Musimy być ostrzejsi i mądrzejsi” – napisał na Twitterze Trump. Prezydent USA oświadczył też, że poprosi Kongres o zakończenie programu, co od razu wywołało spekulacje na temat jego przyszłości, także wśród Polonii.

Dzięki loterii wizowej do Ameryki może wjechać stosunkowa duża grupa obywateli państw wyznających inny system wartości – skomentował dla portalu money.pl prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Rodzi się pytanie, czy to najbezpieczniejszy sposób i czy różnorodność należy stawiać ponad bezpieczeństwo obywateli i państwa. Nie ma prostej odpowiedzi, ale na pewno Amerykanie nie chcą być mniej bezpieczni niż obywatele innych państw – dodał.

W miejsce loterii wizowej prezydent Trump chciałby stworzyć mechanizm przyjmowania osób, które wspomogą amerykańską gospodarkę. Taki mechanizm funkcjonuje np. w Kanadzie, gdzie obywatelstwo dostaje osoba, która zainwestowała milion dolarów.        

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com