Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Wtorkowe wybory za nami. Co warto wiedzieć?

11-09-2017

Ralph Northam. Fot....
Philip Murphy. Fot....
Thomas Duch. Fot....
Bill de Blasio....
Victoria Cambranes....

Ed Pawlowski. Fot....

Wtorkowe wybory przeszły w większości przypadków bez echa. W latach, kiedy na listach wyborczych nie ma kandydatów na prezydenta czy do Kongresu, elekcje odnotowują zwykle najniższe frekwencje. Temu trendowi zaprzeczyły jednak wybory na gubernatora w Wirginii oraz w New Jersey. „Biały Orzeł” śledził również wybory na burmistrza w Nowym Jorku, do Rady Miasta na Brooklynie oraz do stanowego Senatu w 40. okręgu w New Jersey. Z kolei w Allentown w Pensylwanii czwartą kadencję zdobył kontrowersyjny polski burmistrz Ed Pawlowski.

Wirginia

Pomimo iż wyniki wyborów w Wirginii nie wpłyną bezpośrednio na codzienne życie naszych Czytelników, warto o nich wspomnieć. Były to bowiem najbardziej śledzone z wyborów w całym kraju, w dużej mierze postrzegane jako referendum dotyczące prezydenta Donalda Trumpa oraz wczesny wskaźnik przed wyborami do Kongresu i Senatu, czyli mid-term elections, które odbędą się w przyszłym roku. Demokrata Ralph Northam nie tylko wygrał wtorkowe wybory, ale pokonał przeciwnika zdobywając 54 proc. głosów z o wiele większą przewagą niż się spodziewano. Wyniki wszystkich sondaży z tygodnia poprzedzającego wybory dawały mu 3 punkty procentowe przewagi. 10 proc. przewagi to powód do radości nie tylko dla demokratów w Wirginii, ale również w całym kraju.

New Jersey

W New Jersey wyborcy wybierali między demokratą Philipem Murphym a republikanką Kim Guadagno. Na liście wyborczej znalazło się też sześciu kandydatów niezależnych i związanych z mniejszymi partiami, których łączna suma głosów nie przekroczyła 2 proc. Z przewagą ponad 260 tys. głosów fotel gubernatora w New Jersey w 2018 roku obejmie Murphy. Lecz bez względu na partyjne upodobania mieszkańcy New Jersey powinni odetchnąć z ulgą. Chris Christie, który zakończy ośmioletnią kadencję, zamieszany był w liczne skandale. Po nieudanych próbach ubiegania się o fotel prezydenta w 2016 roku oraz bycia „prawa ręką” prezydenta Trumpa jego popularność w sondażach spadła do 25 proc.

Zainteresowały nas również wybory do stanowego Senatu w 40. okręgu New Jersey, gdzie ponad 7 tysiącami głosów przegrał Thomas Duch, wyróżniony przez Prezydenta Andrzeja Dudę we wrześniu tego roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Duch jest również w chwili obecnej jedynym kandydatem na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego w przyszłym roku. Pomimo że po jego przegranej Polonia w New Jersey nie będzie miała kolejnej przychylnej osoby we władzach stanu, będzie mieć swojego marszałka w przyszłorocznej paradzie.

Nowy Jork

Wybory na burmistrza w Nowym Jorku mogłyby się nie odbyć. Ich wyniki przepowiadały wszystkie sondaże. Przedstawicielka Staten Island w stanowej legislaturze, republikanka Nicole Malliotakis, zdobyła zaledwie 28 proc. głosów, De Blasio zgarnął 66.5 proc. Malliotakis prowadziła aktywną i bardzo przemyślaną kampanię. Pokazywała się wszędzie, gdzie mogła, była też obecna na śniadaniu poprzedzającym tegoroczną Paradę Pułaskiego. Z grupą około 50 osób przemaszerowała też słynną 5. Aleją. Przez długi czas wytykała wady obecnego burmistrza, ale zgodnie z przewidywaniami pokonanie obecnego burmistrza przez 36-letnią republikankę było niemal niewykonalnym wyzwaniem.

Nową twarzą na nowojorskiej scenie politycznej jest Victoria Cambranes, która ubiegała się o fotel w Radzie Miasta, reprezentując 33. Dystrykt, obejmujący między innymi tradycyjnie polską dzielnicę Greenpoint. Cambranes zdobyła zaledwie 11 proc. głosów. Jedną z głównych przeszkód Cambranes był fakt, iż decyzję o kandydowaniu podjęła zbyt późno. Swoje zamiary ogłosiła w sierpniu, co dało jej zaledwie 3 miesiące na przeprowadzenie kampanii. To zdecydowanie za krótko, szczególnie dla nieznanej wcześniej osoby. Pomimo przegranej można wróżyć jej udaną karierę polityczną, o ile nie zrazi się wynikiem wtorkowych wyborów. Jeżeli potraktuje swoją przegraną jako zapłacenie tzw. frycowego, dzięki któremu zdobyła doświadczenie, a sama pozostanie na arenie publicznej, ma szansę reprezentować Polonię w przyszłości, w lokalnych bądź stanowych władzach.

Pensylwania

Na koniec przenieśmy się do Pensylwanii, gdzie w Allentown, trzecim największym mieście w tym stanie, na czwartą kadencję został wybrany burmistrz polskiego pochodzenia, Ed Pawlowski. Patrząc na rozwój gospodarczy miasta za rządów Pawlowskiego, jego zwycięstwo w wyborach wydawałoby się pewne. Jednak w czerwcu br. prokuratura złożyła w sądzie przeciwko Pawlowskiemu 54 zarzuty kryminalne, w większości związane z korupcją. Problemy Pawlowskiego ciągną się za nim od czasu, kiedy wystartował 2 lata temu do Senatu, angażując w swoją kampanię Polonię z Pensylwanii oraz okolic. Zarzuty przeciwko Pawlowskiemu, do których od samego początku się nie przyznawał, spowodowały zawieszenie kampanii do Senatu. Pawlowski zaskoczył lokalne kręgi polityczne wygrywając kilka miesięcy temu prawybory oraz zbierając na swoją kampanię najwięcej funduszy spośród wszystkich kandydatów. Wtorkowe wybory wygrał zdobywając tylko 318 głosów więcej niż jego republikański przeciwnik. Pawlowski złożył niedawno wniosek w sądzie o wycofanie zarzutów i jeśli tak się stanie, będzie to dla polskiego burmistrza podwójna wygrana.

Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com