Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Polski paszport przed wyjazdem na święta

11-02-2017

Listopad to ostatni moment, by złożyć wniosek o paszport, który będzie gotowy przed świętami Bożego Narodzenia. Wizytę w konsulacie można zarezerwować przez serwis www.e-konsulat.gov.pl.

Wielu Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych odwiedza swoje rodziny w Polsce właśnie w okresie świątecznym. Ważne, by pamiętać, że każdy obywatel polski powinien okazać ważny polski paszport, przekraczając granicę Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od innych posiadanych obywatelstw.

Obecnie czas oczekiwania na paszport biometryczny to około 3-4 tygodnie, także osoby składające wniosek w listopadzie nadal mają szansę na otrzymanie dokumentu przed wyjazdem pod koniec grudnia. W rejestracji wizyty paszportowej na www.e-konsulat.gov.pl należy wybrać kraj (Stany Zjednoczone), placówkę (Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku) i „Sprawy paszportowe”, a następnie dzień i godzinę wizyty z dostępnych terminów.

Polski obywatel, który chce złożyć wniosek o wydanie paszportu, powinien na umówioną wizytę przynieść swój dotychczasowy polski paszport, jedno zdjęcie biometryczne oraz gotówkę na opłatę. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe dokumenty, np. odpis polskiego aktu urodzenia lub polskiego aktu małżeństwa – zachęcamy do przeczytania szczegółowych informacji na stronie internetowej.

Osoby, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu lub ich ostatni dokument paszportowy utracił ważność przed 1 stycznia 2002 r., muszą najpierw uzyskać dokument potwierdzający obywatelstwo polskie. Aby złożyć wniosek o paszport dla dziecka obywateli polskich urodzonego w USA, trzeba zarejestrować jego akt urodzenia w polskim rejestrze stanu cywilnego, czyli dokonać transkrypcji. W podobnym trybie rejestruje się związek małżeński zawarty w Stanach Zjednoczonych.

W odróżnieniu od spraw prawnych i obywatelskich, które należy załatwiać w urzędzie konsularnym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania danego obywatela, wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym konsulacie lub w Urzędzie Wojewódzkim w Polsce. Konsulowie honorowi nie przyjmują wniosków paszportowych.

wem

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com