Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ceremonia w...

Ceremonia pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie zakończyła obchody Roku Kościuszki w USA

11-03-2017

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie na Lafayette Square przy Białym Domu został wzniesiony według projektu polskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela w 1910 r. To właśnie przed tą statuą 15 października br. – dokładnie w dzień 200. rocznicy śmierci generała – odbyła się ceremonia wieńcząca obchody Roku Kościuszki w USA.

Złożenie wieńców

Ceremonia w Waszyngtonie, mająca na celu upamiętnienie Tadeusza Kościuszki i oddanie hołdu jego zasługom, miała niezwykle uroczysty przebieg. Poczet sztandarowy wojska amerykańskiego z okresu kolonialnego zaprezentował flagi narodowe Polski i USA. Następnie pod pomnikiem Kościuszki wieńce złożyli: ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek, ambasador Republiki Litewskiej Rolandas Krisciunas oraz w imieniu wszystkich Polaków mieszkających w Ameryce prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Polskiego Związku Narodowego Frank Spula. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele Fundacji Kościuszkowskiej, konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski i kadeci z akademii wojskowej West Point, reprezentujący klub „Eskadra Kościuszki” oraz licznie zgromadzona Polonia i turyści. Ceremonię uświetnił występ słynnego kwintetu trąbkowego amerykańskiej piechoty (US Army Bras Quintent). Prowadzącą uroczystość była amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Luiza Chwiałkowska Savage, która jest szefową działu komentarzy redakcyjnych w portalu Politico.

Obywatel świata

Czuję ogromną radość, widząc tak wiele osób zgromadzonych tutaj, by uczcić 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki – od tych słów zaczął swoje przemówienie ambasador RP Piotr Wilczek. Żartobliwie nawiązał do problemów z wymową nazwiska polskiego generała przez osoby nieznające języka polskiego, ale po chwili już całkiem poważnie dodał: „Nie chodzi o to, jak wymawiacie to nazwisko, ważne jest to, co ono oznacza. A Kościuszko oznacza wolność”. Pokrótce przypomniał zasługi tego polskiego inżyniera, stratega i dowódcy dla Polski i dla Ameryki. Kończąc swą wypowiedź, ambasador stwierdził: „Czasem, patrząc na kamienną statuę, trudno nam uświadomić sobie, że uwieczniona w niej osoba kiedyś żyła, była takim samym człowiekiem jak każdy z nas, że ta postać przeżywała radości i smutki, chwile zwycięstwa i momenty porażki, miała swoje idee, pragnienia, marzenia. Taki był też Kościuszko. (…) Był obywatelem świata i błyskotliwym myślicielem. Rozumiał, że bez wolności dla wszystkich obywateli nie ma prawdziwej niepodległości – czy to Polski, czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dzisiejsza uroczystość jest potwierdzeniem tego, że ideały i wartości, którymi się kierował, są nadal aktualne i ważne dla nas”.  

Idea wolności

Ambasador Republiki Litewskiej Rolandas Krisciunas przemawiając pod pomnikiem przypomniał, że przez wiele wieków Polska i Litwa współdzieliły swoją historię. – Nadal cenimy wartości, które są dla nas wspólne, partnerstwo między naszymi krajami jest bardzo ważne – zapewniał. – Kościuszko – jako bojownik o wolność – stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń ludzi różnych narodowości. Jestem zaszczycony, mogąc brać udział w dzisiejszej ceremonii – dodał.

Jestem pewien, że Tadeusz Kościuszko spogląda na nas z góry i cieszy się, że pamięć o nim i o jego dokonaniach jest nadal żywa, mimo że upłynęło już 200 lat od jego śmierci. Walcząc o wolność Polski i walcząc o wolność Ameryki, toczył jednocześnie walkę o wolność wszystkich ludzi na świecie. Bitwa pod Saratogą zapisała się w historii jako jedna z najlepiej rozegranych strategicznie potyczek – powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Polskiego Związku Narodowego Frank Spula, przytaczając następnie jeszcze wiele innych doniosłych dokonań polskiego generała. – Pamiętajmy też, że tego wszystkiego Kościuszko dokonał, nie mając takiego zaplecza technologicznego, jak mamy dziś. Wtedy nie było komputerów, smartfonów, internetu. Można to podsumować tylko w jeden sposób: był prawdziwym geniuszem. Powinniśmy cieszyć się, że tak wspaniały człowiek wyszedł z naszego narodu – podsumował. Warto dodać, że to właśnie Polski Związek Narodowy był inicjatorem budowy pomnika Kościuszki na skwerze nazywanym powszechnie parkiem La Fayette’a.

Rok Kościuszki

W związku z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki przypadającą 15 października br., rok 2017 został ustanowiony Rokiem Kościuszki. Ambasada RP w Waszyngtonie w ciągu tego roku zorganizowała szereg imprez rocznicowych, które miały na celu nie tylko uhonorowanie polskiego bohatera, ale również promowanie zasług Kościuszki dla historii Stanów Zjednoczonych i szerzenie wiedzy na ich temat, zwłaszcza w społeczności amerykańskiej. Wśród tych inicjatyw warto wymienić:

  • Bieg Wolności Kościuszki (Kosciuszko Freedom Run), który odbył się w Waszyngtonie 14 października br. Udział w nim wzięło ponad dwustu biegaczy, w tym wielu dyplomatów (m.in. drużyny z ambasady RP i Litwy), kadeci z West Point, a także dzieci. Bieg relacjonowany był przez polskie Radio RMF. Pierwszy, inauguracyjny „Bieg Wolności Kościuszki” odbył się w ubiegłym roku.
  • Film edukacyjny „Kościuszko, czyli wolność" („Kosciuszko Means Freedom"), który został zrealizowany, by zaznajomić młodych Amerykanów z postacią i dokonaniami bohatera dwóch narodów, opublikowany w mediach społecznościowych w sierpniu br.
  • Logo KOSCIUSZKO MEANS FREEDOM, mające promować akcje związane z obchodami Roku Kościuszki. Została również utworzona strona internetowa Kosciuszko200, na której można znaleźć to logo i materiały informacyjne.
  • Projekt „Find Your Kościuszko”, w ramach którego uczestnicy akcji szukali w swojej najbliższej okolicy dróg, mostów, parków, pomników i innych miejsc nazwanych imieniem Tadeusza Kościuszki.
  • Hashtag #Kosciuszko200, pod którym można śledzić w mediach społecznościowych wydarzenia odbywające się w ramach obchodów 200-lecia śmierci Kościuszki.
  • Projekcja filmu „Kościuszko. A Man Ahead of His Time” w reż. Alexa Storożyńskiego, który pokazany został w rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie 18 maja 2017 r.
  • Seminarium w Bibliotece Kongresu, którego hasło przewodnie: „The Purest Son of Liberty: Thaddeus Kosciuszko in America” nawiązywało do słów Thomasa Jeffersona. Seminarium odbyło się 4 kwietnia br., dzięki wsparciu Polskiego Koła Kongresu USA.

Ponadto ambasador apelował do Polonii, aby zorganizowane zostały lokalne obchody Roku Kościuszki w różnych miastach w USA. Polonia nie pozostała obojętna na ten apel i w wielu miejscach, m.in. w Connecticut, Massachusetts, Nowym Jorku, New Jersey i Pensylwanii, odbyły się uroczystości upamiętniające bohatera Polski i Ameryki.

JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,801.html

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com