Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Ceremonia w...

Ceremonia pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie zakończyła obchody Roku Kościuszki w USA

11-03-2017

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie na Lafayette Square przy Białym Domu został wzniesiony według projektu polskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela w 1910 r. To właśnie przed tą statuą 15 października br. – dokładnie w dzień 200. rocznicy śmierci generała – odbyła się ceremonia wieńcząca obchody Roku Kościuszki w USA.

Złożenie wieńców

Ceremonia w Waszyngtonie, mająca na celu upamiętnienie Tadeusza Kościuszki i oddanie hołdu jego zasługom, miała niezwykle uroczysty przebieg. Poczet sztandarowy wojska amerykańskiego z okresu kolonialnego zaprezentował flagi narodowe Polski i USA. Następnie pod pomnikiem Kościuszki wieńce złożyli: ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek, ambasador Republiki Litewskiej Rolandas Krisciunas oraz w imieniu wszystkich Polaków mieszkających w Ameryce prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Polskiego Związku Narodowego Frank Spula. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele Fundacji Kościuszkowskiej, konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski i kadeci z akademii wojskowej West Point, reprezentujący klub „Eskadra Kościuszki” oraz licznie zgromadzona Polonia i turyści. Ceremonię uświetnił występ słynnego kwintetu trąbkowego amerykańskiej piechoty (US Army Bras Quintent). Prowadzącą uroczystość była amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Luiza Chwiałkowska Savage, która jest szefową działu komentarzy redakcyjnych w portalu Politico.

Obywatel świata

Czuję ogromną radość, widząc tak wiele osób zgromadzonych tutaj, by uczcić 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki – od tych słów zaczął swoje przemówienie ambasador RP Piotr Wilczek. Żartobliwie nawiązał do problemów z wymową nazwiska polskiego generała przez osoby nieznające języka polskiego, ale po chwili już całkiem poważnie dodał: „Nie chodzi o to, jak wymawiacie to nazwisko, ważne jest to, co ono oznacza. A Kościuszko oznacza wolność”. Pokrótce przypomniał zasługi tego polskiego inżyniera, stratega i dowódcy dla Polski i dla Ameryki. Kończąc swą wypowiedź, ambasador stwierdził: „Czasem, patrząc na kamienną statuę, trudno nam uświadomić sobie, że uwieczniona w niej osoba kiedyś żyła, była takim samym człowiekiem jak każdy z nas, że ta postać przeżywała radości i smutki, chwile zwycięstwa i momenty porażki, miała swoje idee, pragnienia, marzenia. Taki był też Kościuszko. (…) Był obywatelem świata i błyskotliwym myślicielem. Rozumiał, że bez wolności dla wszystkich obywateli nie ma prawdziwej niepodległości – czy to Polski, czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dzisiejsza uroczystość jest potwierdzeniem tego, że ideały i wartości, którymi się kierował, są nadal aktualne i ważne dla nas”.  

Idea wolności

Ambasador Republiki Litewskiej Rolandas Krisciunas przemawiając pod pomnikiem przypomniał, że przez wiele wieków Polska i Litwa współdzieliły swoją historię. – Nadal cenimy wartości, które są dla nas wspólne, partnerstwo między naszymi krajami jest bardzo ważne – zapewniał. – Kościuszko – jako bojownik o wolność – stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń ludzi różnych narodowości. Jestem zaszczycony, mogąc brać udział w dzisiejszej ceremonii – dodał.

Jestem pewien, że Tadeusz Kościuszko spogląda na nas z góry i cieszy się, że pamięć o nim i o jego dokonaniach jest nadal żywa, mimo że upłynęło już 200 lat od jego śmierci. Walcząc o wolność Polski i walcząc o wolność Ameryki, toczył jednocześnie walkę o wolność wszystkich ludzi na świecie. Bitwa pod Saratogą zapisała się w historii jako jedna z najlepiej rozegranych strategicznie potyczek – powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Polskiego Związku Narodowego Frank Spula, przytaczając następnie jeszcze wiele innych doniosłych dokonań polskiego generała. – Pamiętajmy też, że tego wszystkiego Kościuszko dokonał, nie mając takiego zaplecza technologicznego, jak mamy dziś. Wtedy nie było komputerów, smartfonów, internetu. Można to podsumować tylko w jeden sposób: był prawdziwym geniuszem. Powinniśmy cieszyć się, że tak wspaniały człowiek wyszedł z naszego narodu – podsumował. Warto dodać, że to właśnie Polski Związek Narodowy był inicjatorem budowy pomnika Kościuszki na skwerze nazywanym powszechnie parkiem La Fayette’a.

Rok Kościuszki

W związku z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki przypadającą 15 października br., rok 2017 został ustanowiony Rokiem Kościuszki. Ambasada RP w Waszyngtonie w ciągu tego roku zorganizowała szereg imprez rocznicowych, które miały na celu nie tylko uhonorowanie polskiego bohatera, ale również promowanie zasług Kościuszki dla historii Stanów Zjednoczonych i szerzenie wiedzy na ich temat, zwłaszcza w społeczności amerykańskiej. Wśród tych inicjatyw warto wymienić:

  • Bieg Wolności Kościuszki (Kosciuszko Freedom Run), który odbył się w Waszyngtonie 14 października br. Udział w nim wzięło ponad dwustu biegaczy, w tym wielu dyplomatów (m.in. drużyny z ambasady RP i Litwy), kadeci z West Point, a także dzieci. Bieg relacjonowany był przez polskie Radio RMF. Pierwszy, inauguracyjny „Bieg Wolności Kościuszki” odbył się w ubiegłym roku.
  • Film edukacyjny „Kościuszko, czyli wolność" („Kosciuszko Means Freedom"), który został zrealizowany, by zaznajomić młodych Amerykanów z postacią i dokonaniami bohatera dwóch narodów, opublikowany w mediach społecznościowych w sierpniu br.
  • Logo KOSCIUSZKO MEANS FREEDOM, mające promować akcje związane z obchodami Roku Kościuszki. Została również utworzona strona internetowa Kosciuszko200, na której można znaleźć to logo i materiały informacyjne.
  • Projekt „Find Your Kościuszko”, w ramach którego uczestnicy akcji szukali w swojej najbliższej okolicy dróg, mostów, parków, pomników i innych miejsc nazwanych imieniem Tadeusza Kościuszki.
  • Hashtag #Kosciuszko200, pod którym można śledzić w mediach społecznościowych wydarzenia odbywające się w ramach obchodów 200-lecia śmierci Kościuszki.
  • Projekcja filmu „Kościuszko. A Man Ahead of His Time” w reż. Alexa Storożyńskiego, który pokazany został w rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie 18 maja 2017 r.
  • Seminarium w Bibliotece Kongresu, którego hasło przewodnie: „The Purest Son of Liberty: Thaddeus Kosciuszko in America” nawiązywało do słów Thomasa Jeffersona. Seminarium odbyło się 4 kwietnia br., dzięki wsparciu Polskiego Koła Kongresu USA.

Ponadto ambasador apelował do Polonii, aby zorganizowane zostały lokalne obchody Roku Kościuszki w różnych miastach w USA. Polonia nie pozostała obojętna na ten apel i w wielu miejscach, m.in. w Connecticut, Massachusetts, Nowym Jorku, New Jersey i Pensylwanii, odbyły się uroczystości upamiętniające bohatera Polski i Ameryki.

JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,801.html

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com