Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda prezydent RP Jednym z tematów,...

„Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność”

10-01-2017

Głównym celem wrześniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych był udział w 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W swoim przemówieniu, wygłoszonym we wtorek 19 września br., prezydent RP poruszył m.in. temat pierwotnych przyczyn uchodźstwa, suwerenności państw narodowych oraz sytuacji w Gruzji i na Ukrainie. Podziękował również członkom ONZ za wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa tej organizacji.

Wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 odzwierciedla rosnący potencjał i zaangażowanie mojego kraju na rzecz zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować za wszystkie 190 głosów oddanych na Polskę. To jeden z najwyższych wyników głosowania w historii wyborów członków Rady Bezpieczeństwa. Ten wybór i ten wynik to dla nas zaszczyt i zobowiązanie – mówił prezydent Polski.

Jak dodał, w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska będzie zwracać uwagę na takie wartości jak nienaruszalność prawa każdego narodu do suwerenności i wolności, a także wolność słowa. – Wolność jest synonimem pokoju. Zniewolenie zaś jest źródłem wojny. (…) W ostatnim roku w wielu państwach nasiliło się zjawisko manipulowania procesami politycznymi poprzez działania hybrydowe – propagandę lub wprost bezpośrednią ingerencję w procesy demokratyczne. Tego typu zjawiska, próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów, powinny stać się również przedmiotem głębokiej troski wspólnoty międzynarodowej – stwierdził Andrzej Duda.

Wspólne działania

Jednym z tematów, który poruszył w swoim przemówieniu prezydent RP, była kwestia masowej migracji. – Utrzymujące się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej walki wewnętrzne i zagrożenie atakami terrorystycznymi, jak również wyzwania przez nie kreowane, wymagają wspólnego działania całej społeczności międzynarodowej. Dlatego naszym obowiązkiem jest likwidacja pierwotnych przyczyn uchodźstwa i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie – mówił Andrzej Duda, dodając, że działania humanitarne i pomoc rozwojowa powinny koncentrować się przede wszystkim na ograniczaniu przyczyn masowych migracji, takich zjawisk jak strukturalne ubóstwo, bezrobocie czy brak dostępu do edukacji.

Głowa państwa polskiego przypomniała również o trwających wciąż konfliktach zbrojnych w Gruzji i na Ukrainie, co jest jawnym łamaniem przez Rosję fundamentalnych zasad Karty Narodów Zjednoczonych – nienaruszalności granic, poszanowania suwerenności czy wyrzeczenia się siły militarnej do rozstrzygania sporów. – W sytuacji, w której państwa stosują agresję jako instrument swojej polityki zagranicznej, Polska stanowczo apeluje do społeczności międzynarodowej o nieuznawanie stanów faktycznych powstałych w efekcie takiej agresywnej polityki – zaapelował prezydent Duda.

Pod koniec swojego przemówienia Andrzej Duda poruszył problem łamania wolności sumienia i wyznania na świecie. – Szczególnie widocznym problemem jest prześladowanie osób należących do mniejszości religijnych, w tym chrześcijan. Polska stanowczo potępia przejawy prześladowań i dyskryminacji na tle wyznaniowym oraz podkreśla zobowiązanie państw do zapewnienia ochrony wszystkim członkom mniejszości religijnych, w duchu Karty Narodów Zjednoczonych, Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Agendy Zrównoważonego Rozwoju. Prawo do godnego życia powinno obejmować również prawo do kultywowania rodzimych tradycji i tradycyjnego modelu rodziny, jeśli pozostają one w zgodzie z elementarnymi prawami jednostki – powiedział.

Prezydent Trump o Polakach

Dużym echem w Polsce odbiło się również przemówienie prezydenta USA. Donald Trump po raz kolejny z podziwem mówił o Polakach. – Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność – powiedział prezydent największego mocarstwa na świecie, wzywając do „wielkiego ożywienia narodów, odrodzenia ich ducha, dumy, ludzi i patriotyzmu”.

Wiele miejsca Donald Trump poświęcił krytyce władz Korei Północnej. Ostrzegł Kim Dzong Una, że kontynuacja programu nuklearnego jest jego „samobójczą misją”, a w przypadku jego ataku, Stany Zjednoczone będą zmuszone „całkowicie zniszczyć” ten kraj. – Stany Zjednoczone mają wielką siłę i cierpliwość. Jeśli jednak zostaniemy zmuszeni obronić siebie lub sojuszników, nie pozostanie nam nic innego jak całkowicie zniszczyć Koreę Północną – powiedział Trump.

Prezydent USA ostro skrytykował również Iran, w którym panuje „morderczy reżim”. Jak stwierdził, głównym produktem eksportowym tego państwa jest obecnie przemoc. Porozumienie  z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego nazwał z kolei „jedną z najgorszych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone”.   

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com