Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda prezydent RP Jednym z tematów,...

„Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność”

10-01-2017

Głównym celem wrześniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych był udział w 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W swoim przemówieniu, wygłoszonym we wtorek 19 września br., prezydent RP poruszył m.in. temat pierwotnych przyczyn uchodźstwa, suwerenności państw narodowych oraz sytuacji w Gruzji i na Ukrainie. Podziękował również członkom ONZ za wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa tej organizacji.

Wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019 odzwierciedla rosnący potencjał i zaangażowanie mojego kraju na rzecz zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować za wszystkie 190 głosów oddanych na Polskę. To jeden z najwyższych wyników głosowania w historii wyborów członków Rady Bezpieczeństwa. Ten wybór i ten wynik to dla nas zaszczyt i zobowiązanie – mówił prezydent Polski.

Jak dodał, w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska będzie zwracać uwagę na takie wartości jak nienaruszalność prawa każdego narodu do suwerenności i wolności, a także wolność słowa. – Wolność jest synonimem pokoju. Zniewolenie zaś jest źródłem wojny. (…) W ostatnim roku w wielu państwach nasiliło się zjawisko manipulowania procesami politycznymi poprzez działania hybrydowe – propagandę lub wprost bezpośrednią ingerencję w procesy demokratyczne. Tego typu zjawiska, próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów, powinny stać się również przedmiotem głębokiej troski wspólnoty międzynarodowej – stwierdził Andrzej Duda.

Wspólne działania

Jednym z tematów, który poruszył w swoim przemówieniu prezydent RP, była kwestia masowej migracji. – Utrzymujące się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej walki wewnętrzne i zagrożenie atakami terrorystycznymi, jak również wyzwania przez nie kreowane, wymagają wspólnego działania całej społeczności międzynarodowej. Dlatego naszym obowiązkiem jest likwidacja pierwotnych przyczyn uchodźstwa i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie – mówił Andrzej Duda, dodając, że działania humanitarne i pomoc rozwojowa powinny koncentrować się przede wszystkim na ograniczaniu przyczyn masowych migracji, takich zjawisk jak strukturalne ubóstwo, bezrobocie czy brak dostępu do edukacji.

Głowa państwa polskiego przypomniała również o trwających wciąż konfliktach zbrojnych w Gruzji i na Ukrainie, co jest jawnym łamaniem przez Rosję fundamentalnych zasad Karty Narodów Zjednoczonych – nienaruszalności granic, poszanowania suwerenności czy wyrzeczenia się siły militarnej do rozstrzygania sporów. – W sytuacji, w której państwa stosują agresję jako instrument swojej polityki zagranicznej, Polska stanowczo apeluje do społeczności międzynarodowej o nieuznawanie stanów faktycznych powstałych w efekcie takiej agresywnej polityki – zaapelował prezydent Duda.

Pod koniec swojego przemówienia Andrzej Duda poruszył problem łamania wolności sumienia i wyznania na świecie. – Szczególnie widocznym problemem jest prześladowanie osób należących do mniejszości religijnych, w tym chrześcijan. Polska stanowczo potępia przejawy prześladowań i dyskryminacji na tle wyznaniowym oraz podkreśla zobowiązanie państw do zapewnienia ochrony wszystkim członkom mniejszości religijnych, w duchu Karty Narodów Zjednoczonych, Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Agendy Zrównoważonego Rozwoju. Prawo do godnego życia powinno obejmować również prawo do kultywowania rodzimych tradycji i tradycyjnego modelu rodziny, jeśli pozostają one w zgodzie z elementarnymi prawami jednostki – powiedział.

Prezydent Trump o Polakach

Dużym echem w Polsce odbiło się również przemówienie prezydenta USA. Donald Trump po raz kolejny z podziwem mówił o Polakach. – Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność – powiedział prezydent największego mocarstwa na świecie, wzywając do „wielkiego ożywienia narodów, odrodzenia ich ducha, dumy, ludzi i patriotyzmu”.

Wiele miejsca Donald Trump poświęcił krytyce władz Korei Północnej. Ostrzegł Kim Dzong Una, że kontynuacja programu nuklearnego jest jego „samobójczą misją”, a w przypadku jego ataku, Stany Zjednoczone będą zmuszone „całkowicie zniszczyć” ten kraj. – Stany Zjednoczone mają wielką siłę i cierpliwość. Jeśli jednak zostaniemy zmuszeni obronić siebie lub sojuszników, nie pozostanie nam nic innego jak całkowicie zniszczyć Koreę Północną – powiedział Trump.

Prezydent USA ostro skrytykował również Iran, w którym panuje „morderczy reżim”. Jak stwierdził, głównym produktem eksportowym tego państwa jest obecnie przemoc. Porozumienie  z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego nazwał z kolei „jedną z najgorszych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone”.   

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com