Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Rex Tillerson Rex Tillerson -...

Polonia pisze do Rexa Tillersona

08-01-2017

24 lipca br. przedstawiciele amerykańskiej Polonii wystosowali list otwarty do Sekretarza Stanu w administracji prezydenta Donalda Trumpa. Powodem była wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu Heather Nauert na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

Przypomnijmy, iż na konferencji prasowej 20 lipca br., po pytanie dziennikarza TVN Nauert stwierdziła, iż Departament Stanu USA jest „zaniepokojony działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny”.

Jako pierwsze na te słowa zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Wydane 22 lipca oświadczenie rozpoczyna się od wyrażenia „zaskoczenia faktem, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych”. „Wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa. Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich” – czytamy w dalszej części oświadczenia.

2 dni później list otwarty do Rexa Tillersona – Sekretarza Stanu w administracji prezydenta Donalda Trumpa – wystosowała amerykańska Polonia. Czytamy w nim m.in., że oświadczenie rzeczniczki Heather Nauert „jest wyrazem ignorancji i stronniczości”, ponieważ „zaprezentowało znaczną niewiedzę na temat obecnej sytuacji w Polsce, jak też polskich norm konstytucyjnych”.

„Oświadczenie zajmuje ponadto stanowisko w trwającej polskiej wewnętrznej debacie politycznej sugerując, że określeni pracownicy Departamentu Stanu mogą być bardziej zainteresowani pomaganiem tym w Polsce, którzy podzielają ich lewicowo-liberalną ideologię, niż promowaniem interesów naszego państwa, Stanów Zjednoczonych Ameryki” – czytamy w liście, pod którym podpisało się ponad 50 przedstawicieli organizacji polonijnych, m.in. Roman Korzan (dyrektor Federacji Polaków w Ameryce z siedzibą w Waszyngtonie), Jerzy Bogdziewicz (prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Florydzie), Zygmunt Staszewski (tymczasowy przewodniczący Rady Polsko-Amerykańskiej) czy Maria Szonert Binienda (konsul honorowy RP w Ohio).

W liście Polonia nawiązała również do ostatniej wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie. „Został przyjęty przez naród polski jak bohater, mamy czas na współpracę i wzmocnienie więzi między USA i Polską. Zamiast tego Departament Stanu – którego wielu pracowników (szczególnie tych zajmujących się analizami i badaniami) dawało w swych oświadczeniach odczuć, że mają silne antypolskie uprzedzenia – starał się storpedować sukces prezydenta i wykoleić stosunki naszego państwa z Polską. Wzywamy Pana pilnie do zapewnienia, by podjęto kroki zapobiegające podejmowaniu w przyszłości takich szkodliwych działań” – czytamy w korespondencji. 

opr. ar

wróć
~ja
2017-08-20 20:18:20
Zgłoś do moderacji
i co wielka Ameryka tez ma was pisiorow w glebokim poszanowaniu.
~Mariola
2017-08-17 05:14:32
Zgłoś do moderacji
To jest jakaś masakra! Obudźcie się ludzie zanim będzie za późno.

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com