Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Rex Tillerson Rex Tillerson -...

Polonia pisze do Rexa Tillersona

08-01-2017

24 lipca br. przedstawiciele amerykańskiej Polonii wystosowali list otwarty do Sekretarza Stanu w administracji prezydenta Donalda Trumpa. Powodem była wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu Heather Nauert na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

Przypomnijmy, iż na konferencji prasowej 20 lipca br., po pytanie dziennikarza TVN Nauert stwierdziła, iż Departament Stanu USA jest „zaniepokojony działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny”.

Jako pierwsze na te słowa zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Wydane 22 lipca oświadczenie rozpoczyna się od wyrażenia „zaskoczenia faktem, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych”. „Wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa. Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich” – czytamy w dalszej części oświadczenia.

2 dni później list otwarty do Rexa Tillersona – Sekretarza Stanu w administracji prezydenta Donalda Trumpa – wystosowała amerykańska Polonia. Czytamy w nim m.in., że oświadczenie rzeczniczki Heather Nauert „jest wyrazem ignorancji i stronniczości”, ponieważ „zaprezentowało znaczną niewiedzę na temat obecnej sytuacji w Polsce, jak też polskich norm konstytucyjnych”.

„Oświadczenie zajmuje ponadto stanowisko w trwającej polskiej wewnętrznej debacie politycznej sugerując, że określeni pracownicy Departamentu Stanu mogą być bardziej zainteresowani pomaganiem tym w Polsce, którzy podzielają ich lewicowo-liberalną ideologię, niż promowaniem interesów naszego państwa, Stanów Zjednoczonych Ameryki” – czytamy w liście, pod którym podpisało się ponad 50 przedstawicieli organizacji polonijnych, m.in. Roman Korzan (dyrektor Federacji Polaków w Ameryce z siedzibą w Waszyngtonie), Jerzy Bogdziewicz (prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Florydzie), Zygmunt Staszewski (tymczasowy przewodniczący Rady Polsko-Amerykańskiej) czy Maria Szonert Binienda (konsul honorowy RP w Ohio).

W liście Polonia nawiązała również do ostatniej wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie. „Został przyjęty przez naród polski jak bohater, mamy czas na współpracę i wzmocnienie więzi między USA i Polską. Zamiast tego Departament Stanu – którego wielu pracowników (szczególnie tych zajmujących się analizami i badaniami) dawało w swych oświadczeniach odczuć, że mają silne antypolskie uprzedzenia – starał się storpedować sukces prezydenta i wykoleić stosunki naszego państwa z Polską. Wzywamy Pana pilnie do zapewnienia, by podjęto kroki zapobiegające podejmowaniu w przyszłości takich szkodliwych działań” – czytamy w korespondencji. 

opr. ar

wróć
~ja
2017-08-20 20:18:20
Zgłoś do moderacji
i co wielka Ameryka tez ma was pisiorow w glebokim poszanowaniu.
~Mariola
2017-08-17 05:14:32
Zgłoś do moderacji
To jest jakaś masakra! Obudźcie się ludzie zanim będzie za późno.

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com