Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Aplikację można...

Nowa aplikacja Fundacji Kościuszkowskiej

07-31-2017

Fundacja Kościuszkowska opracowała najnowszą wersję słownika polsko-anielskiego i angielsko-polskiego. Jest to wydanie cyfrowe, które zawiera blisko 142 tys. haseł, 109 tys. idiomów i zwrotów oraz 439 tys. tłumaczeń. Słownik obejmuje współczesny język mówiony i pisany, terminologię specjalistyczną, język literacki, a także słownictwo dawne. Kładzie nacisk na amerykańską odmianę języka angielskiego. Oferuje też krótki zarys gramatyki i wymowy w obu językach.

Jest to nasz pierwszy tego typu projekt uwzględniający zmiany technologiczne. Idziemy z duchem czasu i wychodzimy naprzeciw potrzebom młodszego pokolenia użytkowników, posługujących się także w nauce języków obcych smartfonami, tabletami itp. – wyjaśnia Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

W 1959 roku Fundacja wydała słownik angielsko-polski, a po dwóch latach ukazał się drugi, polsko-angielski tom słownika. Przez ponad cztery dekady słownik Fundacji cieszył się ogromną popularnością po obydwu stronach Atlantyku. Doczekał się 13 wznowień, w tym wznowienia z nagraniami wymowy słów po polsku i angielsku, uzupełnionego wersją na CD-ROM i DVD – dodaje Tomasz Kierul, dyrektor ds. rozwoju Fundacji.

Cyfrowy słownik powstał przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz przy finansowym zaangażowaniu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Nowym Jorku.

Aplikację można obecnie nabyć po cenie promocyjnej 9.99 dolarów na jedno urządzenie. Od września trzeba będzie za nią zapłacić 12.99 dolarów. Aplikację można instalować na iPhone’ach, iPadach, smartfonach i tabletach z androidem, komputerach personalnych z Windows 10. Wkrótce będzie także dostępna na komputerach Mac. Link do aplikacji: https://itunes.apple.com/us/app/the-kf-american-english-polishdictionary/id1190038573?ls=1&mt=8.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com