Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

Czy uda się uratować Polskie Seminarium?

07-31-2017

28 czerwca w Polonijnych Zakładach Naukowych w Orchard Lake miało miejsce ważne spotkanie przedstawicieli organizacji polonijnych z Radą Regentów, która zarządza tą zasłużoną placówką. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli, który dołączył do wcześniejszych działań na rzecz Zakładów Naukowych w Orchard Lake oraz Polonijnego Seminarium, zainicjowanych przez aktywistów polonijnych skupionych w organizacjach Polish Americans for Orchard Lake Schools oraz Fundacji Jana Pawła II „Be Not Afraid”.

Polonijne Seminarium w Orchard Lake znajduje się w trudnej sytuacji w związku z malejącą liczbą studiujących kleryków. Ze złej sytuacji finansowej wynika realna groźba zamknięcia tej zasłużonej dla Polonii placówki, która istnieje nieprzerwanie od 1885 roku.

Polonijni działacze przedstawili podczas spotkania kandydaturę nowego kanclerza oraz wyrazili potrzebę uzupełnienia składu Rady Regentów o przedstawicieli Polonii. Ponadto na ręce członków Rady Regentów przekazany został list od arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Episkopatu Polski. Abp Gądecki podkreśla w nim bogatą tradycję i historyczne znaczenie tego miejsca dla Polonii oraz dla kościoła i wyraża poparcie dla wysiłków Polonii amerykańskiej, zmierzających do naprawy sytuacji w Polskich Zakładach Naukowych w Orchard Lake.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com