Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

100-lecie Błękitnej Armii

07-31-2017

W niedzielę 23 lipca o godz. 12:00 w katedrze Polowej przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie odprawiona została uroczysta msza święta, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Alei Wojska Polskiego przy pl. Grunwaldzkim, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Polonia amerykańska z USA i Kanady dostarczyła 20 tys. ochotników do Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. To z szeregów tych, którzy po wojnie wrócili do Ameryki, wywodzili się założyciele i pierwsi członkowie SWAP. Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej został odsłonięty i poświęcony 14 sierpnia 1998 roku. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Stowarzyszenia Tradycji Oręża Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie (STOP). Oficjalne przekazanie pomnika władzom Warszawy miało miejsce 7 listopada 2002 roku. Na jednej z tablic na cokole pomnika znalazła się inskrypcja: „Na chwałę czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej w okresie I wojny światowej i jej wkład w dzieło odzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli pomnik ten ofiaruje narodowi polskiemu Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Polonia Amerykańska”.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com