Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Michael Karkoc...

Polska chce ekstradycji zbrodniarza wojennego

07-21-2017

Polscy prokuratorzy zwrócili się do USA o ekstradycję mieszkającego w Minnesocie Michaela Karkoca – oskarżonego o nazistowskie zbrodnie wojenne na terenie Polski. Był on jednym z dowódców SS „Galizien”, a po wojnie w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Śledztwo w jego sprawie prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Karkoc urodził się w 1919 roku. Walczył w Legionie Samoobrony Ukrainy, który współpracował z armią nazistowską, a następnie w jednostce Waffen SS „Galizien”. Został oskarżony o udział w dwóch rzeziach w Polsce w 1944 roku, w których zginęło ponad 100 polskich cywilów. Chodzi o brutalne pacyfikacje wsi Chłaniów oraz Kolonii Władysławin w 1944 roku. Karkoc miał brać również czynny udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego.

W rozmowie z agencją Associated Press prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki powiedział, iż po latach prowadzonego śledztwa i gromadzonych dowodów, „można ze 100 proc. pewnością” potwierdzić tożsamość oskarżonego oraz jego udział w licznych zbrodniach wojennych.
Z informacji dostępnych w internecie wynika, iż po wojnie, w 1949 roku, Karkoc wyemigrował do USA. W oświadczeniu złożonym przed urzędem imigracyjnym oświadczył wtedy, iż w czasie wojny nie służył w żadnej jednostce wojskowej i kilka lat później został naturalizowanym obywatelem USA. Osiedlił się w ukraińskiej dzielnicy miasta Minneapolis, angażując się tam między innymi w działalność organizacji zrzeszającej Amerykanów pochodzenia ukraińskiego.

W 1972 roku zapadł wyrok wydany przez polski sąd wobec jednego z podległych Karkociowi dowódców plutonów. W 1995 roku Karkoc opublikował swój pamiętnik w małym nakładzie w języku ukraińskim. Przyznawał się on w tej publikacji do służby w SS, w tym do pacyfikacji wsi Chłaniów i Władysławin, jednocześnie nie wspominając o samej masakrze. O fakcie, iż Karkoc mieszka obecnie w USA, poinformowała w czerwcu 2013 roku agencja Associated Press. Z kolei „Minneapolis Star Tribune” napisał, że w 1995 roku Karkoc opublikował po ukraińsku wojenne wspomnienia, w których opisuje m.in. swoje działania wojenne pod wsią Chłaniów. Nie przyznaje się w nich do wydania rozkazu pacyfikacji, ale wspomina, że doszło do niej w wyniku zemsty za śmierć niemieckiego oficera Siegfrieda Assmussa.

Rodzina Karkoca twierdzi, że cierpi on na chorobę Alzheimera i zaprzecza, by brał on udział w walkach podczas II wojny światowej. Jego syn Andriy Karkoc pyta o dowody, które miałyby o tym świadczyć. Jego zdaniem polscy prokuratorzy „sfabrykowali dowody, a to, co robią, jest złe, małostkowe i nie do pomyślenia”. Zapowiada też pozwanie polskiego rządu do trybunałów międzynarodowych za „ból, który jest im wyrządzany”,

Tymczasem polscy prokuratorzy przesłali do Ambasady RP w Waszyngtonie prośbę o ekstradycję Michaela Karkoca, która ma zostać przedłożona amerykańskim organom wymiaru sprawiedliwości.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com