Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Michael Karkoc...

Polska chce ekstradycji zbrodniarza wojennego

07-21-2017

Polscy prokuratorzy zwrócili się do USA o ekstradycję mieszkającego w Minnesocie Michaela Karkoca – oskarżonego o nazistowskie zbrodnie wojenne na terenie Polski. Był on jednym z dowódców SS „Galizien”, a po wojnie w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Śledztwo w jego sprawie prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Karkoc urodził się w 1919 roku. Walczył w Legionie Samoobrony Ukrainy, który współpracował z armią nazistowską, a następnie w jednostce Waffen SS „Galizien”. Został oskarżony o udział w dwóch rzeziach w Polsce w 1944 roku, w których zginęło ponad 100 polskich cywilów. Chodzi o brutalne pacyfikacje wsi Chłaniów oraz Kolonii Władysławin w 1944 roku. Karkoc miał brać również czynny udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego.

W rozmowie z agencją Associated Press prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki powiedział, iż po latach prowadzonego śledztwa i gromadzonych dowodów, „można ze 100 proc. pewnością” potwierdzić tożsamość oskarżonego oraz jego udział w licznych zbrodniach wojennych.
Z informacji dostępnych w internecie wynika, iż po wojnie, w 1949 roku, Karkoc wyemigrował do USA. W oświadczeniu złożonym przed urzędem imigracyjnym oświadczył wtedy, iż w czasie wojny nie służył w żadnej jednostce wojskowej i kilka lat później został naturalizowanym obywatelem USA. Osiedlił się w ukraińskiej dzielnicy miasta Minneapolis, angażując się tam między innymi w działalność organizacji zrzeszającej Amerykanów pochodzenia ukraińskiego.

W 1972 roku zapadł wyrok wydany przez polski sąd wobec jednego z podległych Karkociowi dowódców plutonów. W 1995 roku Karkoc opublikował swój pamiętnik w małym nakładzie w języku ukraińskim. Przyznawał się on w tej publikacji do służby w SS, w tym do pacyfikacji wsi Chłaniów i Władysławin, jednocześnie nie wspominając o samej masakrze. O fakcie, iż Karkoc mieszka obecnie w USA, poinformowała w czerwcu 2013 roku agencja Associated Press. Z kolei „Minneapolis Star Tribune” napisał, że w 1995 roku Karkoc opublikował po ukraińsku wojenne wspomnienia, w których opisuje m.in. swoje działania wojenne pod wsią Chłaniów. Nie przyznaje się w nich do wydania rozkazu pacyfikacji, ale wspomina, że doszło do niej w wyniku zemsty za śmierć niemieckiego oficera Siegfrieda Assmussa.

Rodzina Karkoca twierdzi, że cierpi on na chorobę Alzheimera i zaprzecza, by brał on udział w walkach podczas II wojny światowej. Jego syn Andriy Karkoc pyta o dowody, które miałyby o tym świadczyć. Jego zdaniem polscy prokuratorzy „sfabrykowali dowody, a to, co robią, jest złe, małostkowe i nie do pomyślenia”. Zapowiada też pozwanie polskiego rządu do trybunałów międzynarodowych za „ból, który jest im wyrządzany”,

Tymczasem polscy prokuratorzy przesłali do Ambasady RP w Waszyngtonie prośbę o ekstradycję Michaela Karkoca, która ma zostać przedłożona amerykańskim organom wymiaru sprawiedliwości.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com