Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj
Michael Karkoc...

Polska chce ekstradycji zbrodniarza wojennego

07-21-2017

Polscy prokuratorzy zwrócili się do USA o ekstradycję mieszkającego w Minnesocie Michaela Karkoca – oskarżonego o nazistowskie zbrodnie wojenne na terenie Polski. Był on jednym z dowódców SS „Galizien”, a po wojnie w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Śledztwo w jego sprawie prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Karkoc urodził się w 1919 roku. Walczył w Legionie Samoobrony Ukrainy, który współpracował z armią nazistowską, a następnie w jednostce Waffen SS „Galizien”. Został oskarżony o udział w dwóch rzeziach w Polsce w 1944 roku, w których zginęło ponad 100 polskich cywilów. Chodzi o brutalne pacyfikacje wsi Chłaniów oraz Kolonii Władysławin w 1944 roku. Karkoc miał brać również czynny udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego.

W rozmowie z agencją Associated Press prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki powiedział, iż po latach prowadzonego śledztwa i gromadzonych dowodów, „można ze 100 proc. pewnością” potwierdzić tożsamość oskarżonego oraz jego udział w licznych zbrodniach wojennych.
Z informacji dostępnych w internecie wynika, iż po wojnie, w 1949 roku, Karkoc wyemigrował do USA. W oświadczeniu złożonym przed urzędem imigracyjnym oświadczył wtedy, iż w czasie wojny nie służył w żadnej jednostce wojskowej i kilka lat później został naturalizowanym obywatelem USA. Osiedlił się w ukraińskiej dzielnicy miasta Minneapolis, angażując się tam między innymi w działalność organizacji zrzeszającej Amerykanów pochodzenia ukraińskiego.

W 1972 roku zapadł wyrok wydany przez polski sąd wobec jednego z podległych Karkociowi dowódców plutonów. W 1995 roku Karkoc opublikował swój pamiętnik w małym nakładzie w języku ukraińskim. Przyznawał się on w tej publikacji do służby w SS, w tym do pacyfikacji wsi Chłaniów i Władysławin, jednocześnie nie wspominając o samej masakrze. O fakcie, iż Karkoc mieszka obecnie w USA, poinformowała w czerwcu 2013 roku agencja Associated Press. Z kolei „Minneapolis Star Tribune” napisał, że w 1995 roku Karkoc opublikował po ukraińsku wojenne wspomnienia, w których opisuje m.in. swoje działania wojenne pod wsią Chłaniów. Nie przyznaje się w nich do wydania rozkazu pacyfikacji, ale wspomina, że doszło do niej w wyniku zemsty za śmierć niemieckiego oficera Siegfrieda Assmussa.

Rodzina Karkoca twierdzi, że cierpi on na chorobę Alzheimera i zaprzecza, by brał on udział w walkach podczas II wojny światowej. Jego syn Andriy Karkoc pyta o dowody, które miałyby o tym świadczyć. Jego zdaniem polscy prokuratorzy „sfabrykowali dowody, a to, co robią, jest złe, małostkowe i nie do pomyślenia”. Zapowiada też pozwanie polskiego rządu do trybunałów międzynarodowych za „ból, który jest im wyrządzany”,

Tymczasem polscy prokuratorzy przesłali do Ambasady RP w Waszyngtonie prośbę o ekstradycję Michaela Karkoca, która ma zostać przedłożona amerykańskim organom wymiaru sprawiedliwości.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com