Polonia w Ameryce

poleć serwis drukuj

„Maluch” w Maine

03-02-2016

maluch fiat 126p w maine Mały Fiat – na...
maluch fiat 126p w maine „Maluch” jeżdżący...
maluch fiat 126p w maine „Maluch” – symbol...

Fiat 126p – obok kartek na cukier i wyrobów czekoladopodobnych to auto stało się jednym z symboli PRL-u. Od niedawna po ulicach Portland w stanie Maine jeździ biały „Maluch”, wzbudzając zaciekawienie nie tylko tamtejszej Polonii, ale też Amerykanów.

Symbol PRL-u

„Maluch” – symbol peerelowskiego luksusu. Był marzeniem niemal każdej polskiej rodziny. Jego sprzedaż była reglamentowana, aby go kupić trzeba było posiadać książeczkę samochodową i przydział. Charakterystyczny wygląd, silnik z tyłu… Krążyło o nim wiele dowcipów, do dziś można się spotkać z żartobliwym rozwinięciem nazwy: Fatalna Imitacja Auta Turystycznego, 1-osobowego, 2-drzwiowego, 6-krotnie przepłaconego. Jednak wiele osób z wielkim sentymentem wspomina czasy, gdy do tego małego, z trudem zdobytego środka lokomocji, pakowała się pięcioosobowa rodzina z psem i jechała na drugi koniec Polski na wakacje…

Pierwszego polskiego „Malucha” zmontowano 6 czerwca 1973 r. z oryginalnych włoskich części (FIAT to włoski koncern motoryzacyjny z siedzibą w Turynie). Oficjalnie produkcja seryjna w Bielsku-Białej ruszyła 22 lipca 1973 r. Fiat 126p był produkowany w Polsce ponad 25 lat. Przez ten czas był niekwestionowanym królem polskich szos. Ostatni egzemplarz zjechał z linii produkcyjnej w samo południe 22 września 2000 r. i trafił do Muzeum Fiata w Turynie.

Sentymentalna podróż w czasie

Szczęśliwym posiadaczem Fiata 126p, rocznik 1986, z bardzo małym przebiegiem – zaledwie 16 tysięcy kilometrów jest Krzysztof Izbicki. Pan Krzysztof sprowadził auto z Polski. Już w USA samochód przeszedł pełną kontrolę techniczną i został oficjalnie dopuszczony do ruchu drogowego, nie jako pojazd kolekcjonerski, ale jako normalny, sprawny środek lokomocji. – Jest w bardzo dobrym stanie, ma wszystkie części oryginalne – zapewnia Stefan Buchholz, prezes Klubu Polskiego w Maine i znajomy pana Krzysztofa.

W niedzielę 21 lutego Krzysztof Izbicki przyjechał swoim małym fiatem do kościoła w Portland. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie osób uczestniczących w mszy i przechodniów. – Ludzie robili zdjęcia, pan Krzysztof zabrał kilka osób na przejażdżkę. Nie tylko Polacy zwracali na niego uwagę, ale też Amerykanie podchodzili i pytali się, co to za auto – opowiada pan Stefan. Ciekawostką jest, że pan Krzysztof właśnie takiego „Malucha” otrzymał w prezencie od ojca na osiemnaste urodziny – stąd zapewne sentyment do tego auta.

Fiat 126p to samochód raczej niespotykany na amerykańskich drogach, dlatego dla mieszkańców Portland stanowi nie lada atrakcję. A dla tych, którzy sami kiedyś w Polsce jeździli podobnym samochodem, jest przypomnieniem tamtych siermiężnych, ale też i pełnych humoru (choćby czarnego) czasów.

Joanna Szybiak

wróć
~grzbiet
2016-03-03 15:56:21
Zgłoś do moderacji
i lepsze zdjęcia masz, nie zapominaj o lepszych zdjęciach :) http://goo.gl/erFidZ
~malina311
2016-03-03 13:48:20
Zgłoś do moderacji
Mam 4x126p szt w Clearwater + Fiat 125p... jak jada wszystkie naraz to jest sensacja... ;)

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com