Ekspozycja Muzeum...

Niesamowity zbiór Muzeum Pisanki w Ciechanowcu

04-13-2019

Pisanki to nieodzowna cześć Wielkanocy. Kolorowe, delikatne, zachwycają różnorodnością wzorów i technik. Jednym z większych ich zbiorów w Polsce może pochwalić się Muzeum Pisanek w Ciechanowcu. Miejsce to powinno być obowiązkowym punktem zwiedzania dla wszystkich fanów wielkanocnych dekoracji tego typu.

Historia muzeum

Historia nietypowego muzeum w Ciechanowcu rozpoczyna się 3 kwietnia 2004 roku. To właśnie wtedy otwarta została wystawa ponad 1,000 eksponatów. Pisanki wykonane najróżniejszymi technikami pochodziły z prywatnych zbiorów Ireny Stasiewicz-Jasiuk i Jerzego Jasiuka. Małżeństwo z Warszawy latami gromadziło w swojej początkowo niewielkiej kolekcji ciekawe eksponaty. Parze udało się zebrać ponad 1,000 unikatowych pisanek, które stały się bazą zasobów placówki.

Obecnie kolekcja znajdująca w Muzeum Pisanki w Ciechanowcu liczy około 2.5 tysiąca oryginalnych eksponatów. Co więcej, zbór stale się powiększa, za sprawą przekazywanych na rzecz jego rozbudowy pisanek. Jedną z osób, które przyczyniła się do poszerzenia kolekcji Muzeum Pisanki, jest Barbara Pilawska. Mieszkanka Katowic podarowała placówce ponad 40 eksponatów. Były to pisanki ozdobione przez nią własnoręcznie jedwabiem.

Różne rozmiary i kształty

Kolekcja zgromadzona w muzeum to nie tylko pisanki w tradycyjnym wydaniu. Zbiór zachwyca różnorodnością wzorów, technik zdobienia, a nawet wielkością. Wśród znajdujących się w Ciechanowcu eksponatów nie brakuje tych tradycyjnych, wykonanych na bazie jaj kurzych, ale i innych ptasich przedstawicieli. Na ich długiej liście pojawiają się dobrze znane w Polsce gęsi, perliczki i mewy, ale też gatunki bardziej egzotyczne, jak strusie, emu i pingwiny. Eksponatami wyjątkowymi są miniaturowe pisanki stworzone na bazie jajek zięby afrykańskiej i kolibra.

Pisanki z muzeum w Ciechanowcu to także dokumentacja najróżniejszych technik zdobienia. Znajdują się tu eksponaty, których wzory wykonane zostały woskiem, farbami i barwnikami naturalnymi. Nie brak także pisanek oklejanych kolorowym papierem, rdzeniem sitowia, kolorową włóczką, różnego rodzaju skrawkami materiałów, cekinami, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Muzeum ma w swoich zbiorach także pisanki tworzone na bazie drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, a także misterne, niezwykle delikatne ażurowe, których zdobienia wykonane zostały przy użyciu maszyny dentystycznej.

Różne kultury – różne pisanki

Polska nie jest jedynym źródłem pochodzenia eksponatów placówki. Obok pisanek podlaskich, kurpiowskich, łowickich odwiedzający muzeum mogą podziwiać także eksponaty pochodzące m.in. z ziem Huculskiej i Nowogródzkiej, Ukrainy, Rosji, Czech, Chin, Japonii, a nawet Kenii.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com