Beskidy. Fot. J....

Województwo Śląskie

04-03-2019

Województwo Śląskie to region z pozytywną energią. Unikalny, kolorowy, pełen niespodzianek. Gwara, góry, jeziora, industrial, imprezy, światowe dziedzictwo UNESCO – wszystko przeplata się budując miejsce tak różnorodne, jak różnorodna jest jego kuchnia.

Stolicą regionu są blisko 300-tysięczne Katowice, akademickie i kulturalne serce regionu, będące jednocześnie centrum największego w Polsce obszaru metropolitalnego. Korzenie Katowic związane są z górnictwem i hutnictwem, obecnie to prężny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i rozrywkowy. To właśnie tutaj architektura łączy historię z nowoczesnością, a Katowice nazywane były nawet „polskim Chicago”. Historię miasta pokazują m.in. osiedla Giszowiec i Nikiszowiec – unikalne osiedle robotnicze wybudowane na początku XX w. z czerwonej cegły, ocalałe do dnia dzisiejszego w prawie niezmienionej formie. W 2015 r. Katowice otrzymały tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasto Muzyki, stając się pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie środkowo-wschodniej.

Romantyczny charakter Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachwyca krajobrazem i bogactwem przyrodniczym – wapienne wzgórza, głębokie doliny, rozległe lasy oraz jaskinie. To raj dla amatorów wspinaczki skałkowej oraz poszukiwaczy przygód w jaskiniach. To tutaj miłośnicy wycieczek rowerowych mogą oddać się swoim pasjom w otoczeniu średniowiecznych zamków i warowni na najpiękniejszym w Polsce Szlaku Orlich Gniazd o długości 163.9 km, biegnącym od Krakowa do Częstochowy. Główną atrakcją szlaku, oprócz zamków lub ich malowniczych ruinosobliwości przyrody i piękne krajobrazy.

Pasjonaci kultury na Śląsku Cieszyńskim odkryją skarby wielowiekowej historii i wciąż żywej tradycji. Kolebka kultury beskidzkiej – Trójwieś Beskidzka – Istebna, Koniaków, Jaworzynka i unikalne obiekty Szlaku Architektury Drewnianej nie mają równych sobie. Trójwieś słynie z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – rzeźby, haftu, snycerki i koronki koniakowskiej, której wytwarzanie wpisane zostało na krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Koronki trafiały również do królowej belgijskiej i brytyjskiej oraz uświetniały pokazy mody projektantów Christiana Diora czy Louisa Vuittona.

Aktywni turyści z kolei pokochają Beskidy, gdzie szlaki piesze i rowerowe uzupełniają się z doskonale przygotowanymi ośrodkami i trasami narciarskimi, gdzie pora roku nie ma żadnego znaczenia dla poszukujących wrażeń. Beskidy są dobrze zagospodarowane zarówno pod względem bazy noclegowej i gastronomicznej, tras turystycznych oraz infrastruktury narciarskiej, jak i atrakcji turystycznych (zabytki, muzea, imprezy cykliczne). Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie są popularnymi akwenami wykorzystywanymi przez miłośników turystyki aktywnej do wszelkiej rekreacji wodnej. Od wiosny do jesieni w Beskidach można wędrować po znakowanych szlakach turystycznych lub trasach nordic walking, jeździć na rowerach lub konno, zimą z kolei – oddać się pasji białego szaleństwa na licznych stokach narciarskich lub trasach biegowych.

Dla lubiących wypoczywać aktywnie na wodzie i kochających rowerowe wycieczki doskonałym wyborem okaże się Subregion Zachodni Województwa Śląskiego. Malownicze obrazy rzeki Rudy podczas kajakowych spływów i wiele kilometrów rowerowych szlaków sprawią, że na pewno tu wrócicie. Subregion posiada niezwykle zróżnicowaną ofertę turystyczno-rekreacyjną, łączącą w sobie obiekty industrialne i rozległe tereny zielone. Na zwolenników aktywnego wypoczynku czeka żeglarstwo na Zalewie Rybnickim, kajakarstwo na Rudzie oraz sporty lotnicze w Rybnickim Aeroklubie.

To właśnie w województwie śląskim znajduje się najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w kraju – Szlak Zabytków Techniki. Stworzony po to, by przenieść nas w czasie, by z bliska przyjrzeć się pracy górnika, skosztować świeżo warzonego piwa oraz przepłynąć łodzią labirynt podziemnych korytarzy w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach – jednego z obiektów w mieście wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W trakcie odkrywania śląskiego – jednego z najciekawszych kulinarnie regionów w Polsce – na turystów czekają wyjątkowe, tradycyjne potrawy. Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” odkrywa bogactwo różnorodnej kuchni województwa śląskiego wzbogacając pobyt w regionie o niezapomniane doznania smakowe. Na Szlaku znajduje się kilkadziesiąt restauracji z całego regionu, serwujących dania przygotowywane według tradycyjnych receptur i pokazujących to, co w kuchni regionalnej najlepsze.

W 2015 roku Szlak Kulinarny Śląskie Smaki uhonorowany został międzynarodowym wyróżnieniem w Konkursie Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (European Destinations of Excellence) stanowiąc rekomendację również dla zagranicznych turystów.


Oficjalny portal turystyczny woj. śląskiego: www.slaskie.travel

Szlak Kulinarny Śląskie Smaki: www.slaskiesmaki.pl

Szlak Zabytków Techniki: www.zabytkitechniki.pl

Szlak Orlich Gniazd: www.orlegniazda.pl

Facebook: @slaskie.travel | @slaskiesmaki

Instagram: slaskie.travel

Pinterest: www.pinterest.com/wwwslaskietravel

YouTube: slaskie.travel

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com