Poznań coraz...

Poznaj Poznań – na nowo

03-14-2019

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – mówi przysłowie. I wciąż jest w nim wiele prawdy. Przyjeżdżając do Polski, aby odwiedzić rodzinę, nie zawsze znajdujemy czas na to, żeby wypocząć i pozwiedzać. A Polska ma pod tym kątem wiele do zaoferowania. Na przykład Poznań, który coraz częściej odwiedzają amerykańscy turyści.

Spacer po Poznaniu najczęściej zaczyna się na Starym Rynku. Pochodzący z XVI w. ratusz, jeden z najpiękniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce, nazywany jest „najładniejszym na północ od Alp”. Codziennie w południe gromadzi się przed nim tłum przechodniów, zadzierających głowy, żeby zobaczyć słynne trykające koziołki – mały miejski spektakl wystawiany (z przerwami) od wieków. To dopiero początek spotkania z poznańską historią.

Z wielu powodów Poznań można uznać za kolebkę polskiej państwowości. Historia miasta liczy ponad 1000 lat, to tu powstała pierwsza w Polsce katedra, tu znajdują się groby królów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Prawdopodobnie już na przełomie VIII i IX wieku na poznańskim Ostrowie Tumskim powstał gród obronny, który w X wieku stał się obok Gniezna jednym z głównych ośrodków państwa Piastów. Tutaj mógł mieć miejsce chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy z dynastii Piastów. Dawna wyspa katedralna jest dziś jedną z najbardziej urokliwych części Poznania. Dominująca nad całością katedra, niewielki kościół Najświętszej Marii Panny, brukowane ulice biegnące w miejscu dawnych wałów obronnych i zabytkowe domostwa kanoników katedralnych sprawiają, jakby czas płynął tutaj wolniej.

Ale zgłębianie historii może mieć też nowoczesne oblicze. Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego to multimedialne centrum wystawiennicze opowiadające o dziejach miasta, w szczególności o roli, jaką odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego. Nie jest to tradycyjne muzeum, gdzie eksponaty umieszczone są w gablotach i niczego nie wolno dotykać. Dzięki prezentacjom multimedialnym, projekcjom filmowym, urządzeniom interaktywnym, makietom i wizualizacjom goście mogą doświadczyć podróży w czasie. Ekspozycja oddziałuje na wszystkie zmysły, pozwalając zwiedzającym zrozumieć realia X wieku i kolejnych epok. Odwiedzający mają do wyboru kilka ścieżek zwiedzania, powstał też specjalny program dla dzieci, oparty na grach i zabawach. Odrębny scenariusz opracowano dla obcokrajowców nie znających historii Polski, którzy mogą poznać szersze tło i kontekst wydarzeń.

Poznańskie muzea i galerie kryją więcej atrakcji – na przykład jedyny w Polsce obraz Moneta („Plaża w Pourville”) i jedyny obelisk ze starożytnego Egiptu, a także najstarszą relikwię w Polsce – miecz św. Piotra. Do wielu obiektów muzealnych bezpłatny wstęp zapewnia Poznańska Karta Turystyczna. Warto odwiedzić muzeum poświęcone historii Powstania Wielkopolskiego (niedawno minęło 100 lat od jego wybuchu). Obecnie trwają prace nad centrum szyfrów Enigma – w tym miejscu będzie można poznać dokonania poznańskich matematyków, którzy złamali Enigmę i przekazali know-how Brytyjczykom. Miłośnicy sztuki docenią Stary Browar, w 2006 r. uznany za najlepsze centrum handlowe na świecie. Na terenie XIX-wiecznego browaru powstało centrum handlu i biznesu, wypełnione dziełami sztuki współczesnej. Znajdują się tu przestrzenie wystawiennicze, sale teatralne i ośrodek tańca współczesnego. Wraz z otaczającymi go nowoczesnymi biurowcami i hotelami Stary Browar stanowi zaczątek poznańskiego city. Obiekt znajduje się na liście 20 Ikon Architektury po 1989 roku, a w 2011 roku otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego. 

Poznań jest też znany ze świetnej kuchni, przygotowywanej z użyciem naturalnych, wysokiej jakości składników. Do flagowych przysmaków należą rogale świętomarcińskie – słodkie rogale z nadzieniem z białego maku wypiekane z okazji Dnia Świętego Marcina, a jednocześnie imienin ulicy Święty Marcin 11 listopada. Dziś dostępne są przez cały rok i doczekały się nawet własnego muzeum. Wielkopolska słynie też z doskonałych dań z kaczki. Ale to tylko wierzchołek kulinarnej góry lodowej. W Poznaniu jest ponad 500 restauracji i barów wartych odwiedzenia i liczba ta stale rośnie. Część lokali zdobyła międzynarodowe wyróżnienia, np. wzmianki w prestiżowym przewodniku Gault&Milleau. Aby ułatwić turystom i mieszkańcom poruszanie się po kulinarnej mapie, miasto zainwestowało ostatnio w aplikację „Gdzie zjeść w Poznaniu?”. Dzięki jej zainstalowaniu użytkownicy zyskują dostęp do opisów kilkuset najlepszych restauracji. Lokale można przeglądać według różnych kryteriów: typu kuchni, pory dnia, a także charakteru spotkania, np. „Na randkę”. Aplikacja jest bezpłatna, nie zawiera reklam i można ją pobrać na telefony i tablety z systemem Android i iOS.

W tym roku Poznań zajął piąte miejsce w konkursie European Best Destinations. Organizatorzy plebiscytu, uzasadniając nominację Poznania, wskazywali na bogatą i atrakcyjną historię miasta, różnorodność, świeżość i jakość jego oferty dla turystów, studencką atmosferę oraz duże zainteresowanie miastem w mediach społecznościowych. Na stolicę Wielkopolski zagłosowało ponad 43 tysiące osób – to największa liczba głosów, jaką zdobyło polskie miasto w dziesięcioletniej historii konkursu. Tak wysoka pozycja Poznania jest powodem do satysfakcji, szczególnie, że konkurował z takimi miastami jak Wiedeń, Rzym, Ateny czy Berlin. Pod koniec 2018 roku Poznań zdobył szóste miejsce w innym konkursie organizowanym przez European Best Christmas Markets – na najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. Nie ulega więc wątpliwości – warto przyjechać do Poznania! Przed zaplanowaniem wizyty warto odwiedzić strony www.poznan.travel oraz www.polska.travel.

PROMOCJA

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com