Krynica Morska...

Zimowe polskie wybrzeże

12-31-2018

Choć wycieczki nad morze kojarzą się raczej z sezonem letnim, warto rozważyć zmianę podejścia do tego tematu. Nadmorskie uzdrowiska, małe stolice turystycznej Polski, także zimą oferują zwiedzającym wiele atrakcji. Co więcej, jedną z zalet odwiedzania miejsc tego typu poza sezonem wakacyjnym jest zupełnie inny klimat panujący na ich ulicach. Można zapomnieć o tłumach turystów, kolejkach do restauracji i wszechobecnym gwarze. Zimą nadmorskie kurorty zmieniają się nie do poznania. Stają się ostojami spokoju, powolnych spacerów i królestwem spowitych śnieżnym puchem widoków. Które miejscowości szczególnie warto odwiedzić? Oto lista miejsc, które nawet zimą są w stanie zaskoczyć nadmorskich turystów.

Świnoujście

44 wyspy, kanały i port, piękna architektura, nadmorskie jedzenie – a to wszystko w niesamowitym zimowym wydaniu. Tak, Świnoujście nie traci na swoim uroku nawet poza letnim sezonem. Pozbawione tradycyjnych tłumów uliczki doprowadzą spragnionych spacerów na sąsiadującą z wybrzeżem promenadę. Z niej już zaledwie kilka kroków będzie dzieliło spacerowiczów od plaży i zimowego Bałtyku. Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki musi być słynna latarnia morska, stanowiąca pierwszą atrakcję na Szlaku Latarni Morskich w Polsce. W jej pobliżu znajdują się co najmniej dwa inne punktu przyciągające turystów – Stawa Młyny i strzeżone przez nią wejście do świnoujskiego portu.

Trzęsacz

Spragnieni widoku nadmorskich ruin odnajdą się w położonym na Pobrzeżu Szczecińskim Trzęsaczu. Miejscowość znana jest z pozostałości po kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. Budowla, a raczej jej szczątki, jest najlepszym przykładem na siłę żywiołu, jakim jest Bałtyk. Morze od przełomu XIV i XV wieku (czyli od momentu powstania gmachu) wyrwało lądowi około 2 km gruntu, co wystarczyło, by obrócić budynek w ruinę. Obecnie turyści na klifie zobaczyć mogą jedynie fragment jego południowej ściany o długości około 12 metrów. Zimowa aura sprzyja także spacerom po plaży Trzęsacza.

Rewal

Rewalskie widoki i wspaniałe klifowe wybrzeże nie zawodzą turystów nawet poza sezonem letnim. Miejscowość nie traci swojego romantycznego uroku także zimą. Oczywiście wpływ na to mają nie tylko nadmorskie widoki, ale też urokliwe uliczki, zaułki i słynna Aleja Zakochanych. Szerokie plaże, klify i tarasy widokowe nawet zimą przyciągają amatorów nadmorskich krajobrazów. Oczywiście o tej porze roku można zapomnieć o uciążliwych tłumach i cieszyć się romantyczną, kameralną atmosferą.

Międzyzdroje

Mekka nadmorskich wojaży w sezonie letnim także zimą oferuje turystom wiele atrakcji. Spowita śnieżną pelerynką zachwyca swoją architekturą i plażami. Oczywiście na turystycznej mapie zimowej wyprawy po Międzyzdrojach nie może zabraknąć dwóch punktów widokowych (położonych na wzniesieniach Kawcza i Gosań) i wspaniałego molo, będącego równocześnie przystanią morską. Zwieńczeniem zimowej wycieczki po miejscowości obowiązkowo musi być wizyta na słynnej Promenadzie Gwiazd – tym razem bez tłumu oblegających ją turystów.

Niechorze

Na liście polskich nadmorskich miejscowości, które warto odwiedzić zimą, nie mogło zabraknąć Niechorza. Turyści o tej porze roku trafiają do tego urokliwego miasteczka spragnieni widoków nadmorskich klifów i zamarzniętych plaż. Główną atrakcją Niechorza jest zabytkowa latarnia morska. Jest ona włączona do słynnego Szlaku Latarni Morskich w Polsce. Turyści pragnący zobaczyć trzeci punkt szlaku zimą, będą mogli cieszyć się niewielką liczbą towarzyszących im amatorów nadmorskiej architektury. Niechorski zabytek dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Alternatywą dla obejrzenia latarni morskiej albo kolejnym punktem na liście miejsc do odwiedzenia w miejscowości jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Krynica Morska

Naszą listę – podobnie, jak i Szlak Latarni Morskich w Polsce – zamyka Krynica Morska. Jest obowiązkowym punktem na mapie każdego miłośnika nadmorskich zabytków. Jej słynna latarnia morska przyciąga do miejscowości prawdziwe tłumy, szczególnie latem... Zimą Krynica Morska bierze głęboki oddech i odpoczywa od rzesz zwiedzających. Zima jest więc idealnym momentem na podziwianie miasta, jego architektury i okolic w nieco bardziej kameralnej atmosferze. Na liście obowiązkowych punktów do odwiedzenia musi znaleźć się nie tylko krynicka latarnia morska, ale i Wielbłądzi Garb, czyli jeden z lepszych punktów widokowych, będący najwyższą wydmą okolicy.

Pozostaje tylko zdecydować, którą miejscowość odwiedzić tej zimy jako pierwszą!

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com