Bazylika Narodzenia...

Jak wygląda Boże Narodzenie w Betlejem?

12-21-2018

Betlejem co roku staje się centrum bożonarodzeniowych obchodów dla chrześcijan z całego świata. To właśnie w stronę miejsca narodzin Chrystusa kierują się oczy wierzących. Bożonarodzeniowe uroczystości organizowane w tym miejscu rokrocznie przyciągają tysiące pielgrzymów, a u celu ich podróży znajduje się Grota Narodzenia.

Grota w centrum uwagi

Jest ona najbardziej czczoną i najważniejszą częścią Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem przy Placu Żłóbka. Sama grota zlokalizowana jest pod prezbiterium kompleksu świątyni. Jest to niewielka wnęka w skałach. Mierzy zaledwie 2 m długości, 3.5 m szerokości i ok. 3 m wysokości! Przez to niewielkie pomieszczenie w okresie świąt Bożego Narodzenia przewijają się tłumy pielgrzymów. Są ich tysiące. Grotę zdobi jedynie 15 srebrnych lamp oliwnych i srebrna 14-ramienna gwiazda umieszczona na posadzce, wskazująca miejsce narodzin Chrystusa. Jest ona dodatkowo opatrzona inskrypcją „Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est”, czyli „tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus”. Zdobienie zostało umieszczone przez katolików w marmurowej podłodze w 1717 roku.

W czasie corocznych obchodów święta Bożego Narodzenia bazylika i otaczający ją kompleks stają się docelowym miejscem pielgrzymek wiernych. Biorą oni udział w organizowanych przy tej okazji uroczystościach, głównie religijnych, choć nie brak także bardziej świeckich tradycji.

Betlejemskie obchody

Obchody Bożego Narodzenia w Betlejem rozpoczynają się 24 grudnia, w Wigilię. Rozpoczyna je uroczysty ingres. Kolejnym etapem bożonarodzeniowego świętowania jest adoracja modlitewna. Rozpoczyna się ona po uroczystej procesji, która podąża trasą z kościoła św. Katarzyny do Groty Narodzenia. Uczestniczą w niej setki wiernych i hierarchów kościelnych. W wigilijny wieczór nie może zabraknąć także wspólnej wieczerzy, która odbywa się w kościele św. Katarzyny, będącym częścią kompleksu Bazyliki. Wigilijne obchody kończy uroczysta pasterka. Masza również odprawiana jest w kościele św. Katarzyny. Nie są to oczywiście jedyne uroczystości przewidziane na ten wyjątkowy dzień. W wigilijny wieczór nie brakuje też koncertów bożonarodzeniowej muzyki i kolęd.

Świętowanie w Nazarecie

Uroczyste obchody Święta Bożego Narodzenia nie ograniczają się swoim zasięgiem jedynie do Betlejem. Również w Nazarecie – rodzinnym mieście Chrystusa – organizowane są różnego rodzaju uroczystości. Ulicami miasta przechodzi parada, w której uczestniczą tysiące chrześcijan. Wieczorem w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odprawiana jest msza św., po której organizowany jest pokaz sztucznych ogni.

Boże Narodzenie w ciekawostkach

Nie można zapomnieć, że o ile dla kościołów tradycji łacińskiej obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w Wigilię 24 grudnia, o tyle kościoły tradycji wschodniej i Ormianie będą świętowali w późniejszych terminach – odpowiednio 6-7 stycznia (według kalendarza juliańskiego) i 19 stycznia (według kalendarza ormiańskiego).

Wedle szacunków izraelskiego ministerstwa turystyki w okresie świątecznym do Betlejem zjeżdża blisko 100 tysięcy pielgrzymów. Oczywiście szacunki różnią się rokrocznie między sobą, za co odpowiada m.in. niestabilna sytuacja polityczna w tym rejonie świata.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com