Na niektórych...

Zabytkowe cmentarze w Polsce

10-24-2019

Cmentarz to miejsce niezwykłe, gdzie świat żywych łączy się ze światem umarłych, przeszłość z teraźniejszością, przyszłością, smutek z radością, strach z ukojeniem. To miejsce bardzo emocjonalne pod każdym względem, pełne symboliki i chęci do refleksji, przemyśleń. Czasem do tego wszystkiego dochodzi zabytkowość i historia narodu, regionu, architektury. W Polsce jest wiele cmentarzy zasługujących na uwagę.

Warszawskie Powązki

Choć nie jest to najstarszy cmentarz w Polsce, za to słynny. Założono go w listopadzie 1790 roku, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Nekropolia znajduje się w obecnej dzielnicy Wola. Początkowo zajmował około 2 hektarów. Dzisiaj to już 43 ha, dla porównania: nekropolia w Watykanie zajmuje 44 ha. Na cmentarzu powązkowskim pochowanych jest ok. milion osób. Spoczywa tam wielu znanych i zasłużonych naszych rodaków. Na Powązkach pochowani są żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, lekarze, prawnicy, duchowni. W czasie okupacji na terenie cmentarza działała Armia Krajowa, były tam składy broni, odbywały się wykłady wojskowe, tamtędy też szły transporty żywności do getta warszawskiego.

Cmentarz Rakowicki

Ten największy cmentarz w Krakowie, zajmuje 42 ha. Powstawał w latach 1800–1803, był wielokrotnie powiększany. Cmentarz Rakowicki jest miejscem pochówku krakowian, tych zasłużonych, jak i zwykłych obywateli. Spoczywają na nim twórcy kultury, naukowcy, przedstawiciele znanych rodów, zasłużeni politycy, uczestnicy powstań (Listopadowego, Styczniowego, Krakowskiego), uczestnicy I i II wojny światowej, członkowie Legionów Polskich i wielu innych. Nekropolia jest zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej. Niektóre z nagrobków są dziełem wybitnych architektów m.in.: Teofila Żebrawskiego, Feliksa Księżarskiego, Sławomira Odrzywolskiego, jak również znanych rzeźbiarzy: Tadeusza Błotnickiego, Wacława Szymanowskiego czy Karola Hukana.

Cmentarze przy Lipowej

W Lublinie jest najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce. Obejmuje cmentarz rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny oraz wojskowo-komunalny. Jego utworzenie datowane jest na rok 1794. Nekropolia ta ma wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter. Są tam nagrobków stanowiące dzieła sztuki rzeźbiarskiej. Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta i Polski, m.in.: ks. Piotr Ściegienny – zesłaniec i działacz chłopski. Znajdziemy tam również mogiły żołnierzy armii austro-węgierskiej, bojowników poległych w walkach z bolszewikami, żołnierzy AK i uczestników walk 1939 roku.

Stary Cmentarz w Ostrowie Wlkp.

Ta nekropolia istnieje od 1782 r. i jest jednym z pierwszych polskich cmentarzy położonych z dala od kościoła, poza obrębem miasta, wcześniej takie miejsce było uznawane za niegodne. Najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842 r. W 1832 r. zaczęto stawiać murowane ogrodzenie cmentarza. Cmentarz otoczono głębokim na 2 metry rowem, który został zasypany pod koniec XIX w. – potrzebowano miejsca dla samobójców.

Podczas zaborów cmentarz był jedynym legalnym miejscem polskich manifestacji patriotycznych. Na przestrzeni lat kilka razy próbowano cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim zlikwidować, m.in. w 1820 r., w latach trwania II wojny światowej oraz 1962 r. przez komunistów.

Płockie Powązki

Stary cmentarz Rzymskokatolicki w Płocku został założony w 1780 r. Nekropolia ta była używana przez niecałe 200 lat do zakończenia II wojny światowej. Pochowano na niej znamienitych obywateli miasta. Miejscem wyróżniającym się na starym cmentarzu w Płocku jest zbiorowa mogiła bohaterów Powstania Styczniowego z 1863 roku. To unikatowy obiekt ze względu na wartość historyczną i artystyczną. Obecnie cmentarz wymaga odrestaurowania.

Pamięć o Lwowie

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i podkijowska Bykownia należą do najważniejszych dla Polaków nekropolii i miejsc pamięci na Ukrainie. Polskie groby związane są z historyczną obecnością Polaków na Ukrainie, są też miejscami kaźni ofiar zbrodni stalinowskich. Cmentarz Łyczakowski został założony w 1787 roku. Ten malowniczo położony cmentarz i zarazem cenny zabytek jest jedną z najstarszych europejskich nekropolii istniejących do dziś. Spoczywają tam wybitni Polacy, Ukraińcy, przedstawiciele innych narodowości; lwowscy naukowcy, artyści, działacze. Na Cmentarzu Łyczakowskim znajduje się grób Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Artura Grottgera. Cmentarz ten mieści również groby ofiar Powstania Listopadowego i Styczniowego. Kontynuowana jest akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. Jak co roku na grobach tej nekropolii zapłonęło kilkadziesiąt tysięcy zniczy zakupionych przez lwowski konsulat generalny RP, a także światełek przywożonych ze zbiórek na terenie Polski

hk

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com