Łazienki Królewskie...

Parki i ogrody w polskich miastach

05-22-2019

Nadeszła wiosna, która motywuje nas do działania. W tym czasie szczególnie chcemy przebywać w otoczeniu przyrody. Budząca się do życia roślinność, rozbrzmiewające śpiewem ptaków drzewa i zarośla oraz feeria barw w otaczających nas terenach zielonych tym bardziej zachęcają, aby wolny czas spędzać właśnie w takich okolicznościach przyrody.

Polska należy do najbardziej zielonych krajów w Europie, a jej parki i ogrody zyskały międzynarodowe uznanie. Świetną propozycją wiosennego wypadu nad Wisłę, czy nawet tylko spaceru, mogą być malownicze i klimatyczne parki oraz ogrody dostępne w polskich miastach – zarówno w tych wielkich ośrodkach aglomeracyjnych, jak Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, jak i w tych mniejszych. A jest w czym wybierać...

Mamy zatem typowe parki miejskie jak ten największy w Polsce, zlokalizowany w Bydgoszczy, czyli Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek (ul. Gdańska 173-175). Znajduje się on zaledwie trzy kilometry od centrum miasta. To jeden z największych w kraju kompleksów rekreacyjnych – zajmuje powierzchnię 830 ha, z czego blisko 500 ha to tereny leśne, nawet ze stuletnimi okazami drzew liściastych. Jest to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, rekreacyjno-sportowych, a także dydaktycznych. W Myślęcinku jest ogród zoologiczny i botaniczny oraz wiele innych atrakcji, które nie pozwalają się tam nudzić. Myślęcinek to jednak nie tylko „zielone płuca” Bydgoszczy, ale także miejsce licznie organizowanych festynów, koncertów oraz zawodów, m.in. coroczne pikniki majowe.

Szczególnym rodzajem parku miejskiego jest ogród pokazowy w stylu japońskim. Ten najbardziej znany w Polsce – Ogród Japoński we Wrocławiu (ul. Adama Mickiewicza 1) – usytuowany jest w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia. „Dwa parki w jednym” i jeszcze obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A do tego wrocławska Fontanna Multimedialna w Pergoli. Wspaniałe miejsce nie tylko na wiosenny wypad! Park Szczytnicki to jeden z najbardziej różnorodnych przyrodniczo terenów we Wrocławiu z 350 gatunkami drzew pochodzących z Europy, Azji i Ameryki oraz z fauną w postaci lisów, kun i ponad 70 gatunków ptaków. Z kolei wydzielony z tego parku Ogród Japoński stanowi niezwykłą aranżację przestrzeni, właśnie w stylu japońskim.

Nie sposób tu wymienić wszystkich parków miejskich w Polsce. W samym Wrocławiu mamy jeszcze chociażby Park Słowackiego, Park Południowy, Ogród Staromiejski czy Ogród przy Papieskim Wydziale Teologicznym. W Warszawie atrakcyjne na wiosenne spacery i rekreację zapewne będą takie parki miejskie jak: Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Park Skaryszewski, czy zrewitalizowany w ostatnim czasie Park im. Edwarda Szymańskiego. W Krakowie wyjątkowym parkiem ze względu na swoje położenie, bo okalającym Stare Miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są Planty Krakowskie. W Łodzi można się wybrać na przykład do najstarszego parku miejskiego w tym mieście – Parku Źródliska (I i II). W Szczecinie – Park Kasprowicza; w Gdańsku – Park Prezydenta Ronalda Reagana; w Poznaniu – Park Cytadela... Miejsc tych jest naprawdę bardzo wiele. Tylko w wymienionych tu dużych miastach znajduje się po kilkadziesiąt parków i ogrodów miejskich. Każdy znajdzie coś dla siebie: parki te bardziej rekreacyjne i rozrywkowe, czy też te bardziej spokojne, sprzyjające relaksowi i wyciszeniu.

 

Oprócz typowych parków miejskich wiosenną turystykę możemy też realizować w parkach i ogrodach przypałacowych i dworskich, które rozmieszczone są nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich.

Na przykład Łazienki Królewskie w Warszawie (ul. Agrykola 1) to jeden z najpiękniejszych parków naszej stolicy i jedno z najwspanialszych założeń architektoniczno-parkowych w Europie. Temu niezwykłemu zespołowi pałacowo-parkowemu kształt nadał ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski, tworząc tu swoją letnią rezydencję. Przy projektowaniu i tworzeniu 76-hektarowego parku pracowali Friedrich Schultz, Karol Ludwik Agricola, August Fryderyk Moszyński, ogrodnik Johann Christian Schuch. W parku wzniesiono liczne budowle, mosty, altany i posągi. Powstały m.in.: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Stara Pomarańczarnia, Amfiteatr. Współcześnie Łazienki pełnią funkcje muzealne, są miejscem wydarzeń kulturalnych i imprez rozrywkowych. Liczne grupy turystów uczestniczą w bezpłatnych koncertach fortepianowych, które od pół wieku odbywają się w sezonie letnim u stóp pomnika Fryderyka Chopina. Łazienki Królewskie to ulubione miejsce spacerów warszawiaków i nie tylko...

Wśród parków przypałacowych i dworskich do dużych tego typu założeń należą także m.in.: Zespół pałacowo-parkowy w Łańcucie, Park przypałacowy – Zamek w Pszczynie, Ogród w warszawskim Wilanowie, Ogrody pałacowe Branickich w Białymstoku czy najsłynniejszy polski park w stylu romantycznym – Arkadia z parkiem w Nieborowie.

W tej kategorii parków i ogrodów szczególne miejsce zajmuje Dolina Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku. Bowiem to tu, u podnóża Karkonoszy, znajduje się unikalny kompleks 30 przepięknych rezydencji, którym towarzyszą rozległe parki krajobrazowe z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową.

Zachęcając do zwiedzania polskich parków i ogrodów, nie można przy tej okazji pominąć Parku Mużakowskiego (ul. Wybrzeżna 25, Łęknica), który jako polsko-niemiecki obiekt transgraniczny został wpisany listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. Jest to największy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Tereny parku rozciągają się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Park ten zaprojektowany został jako obraz malowany za pomocą roślin i wykorzystywał miejscową roślinność do podkreślenia walorów sielskości krajobrazu. Ozdobą Parku Mużakowskiego jest piękny zamek. Park Mużakowski jest jednym z najbardziej rozległych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych liczący około 700 hektarów powierzchni.

Więcej informacji o polskich parkach i ogrodach, a także innych atrakcjach Polski, można znaleźć na stronie www.polska.travel i www.poland.travel.

Sebastian Niewiadomski, Polska Organizacja Turystyczna

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com