W 2018 roku...

Wrocław – miasto spotkań

05-05-2019

Gdyby ktoś chciał kiedyś zorganizować plebiscyt na miejsce, którego losy najlepiej odzwierciedlają burzliwą historię Polski, zresztą nie tylko poprzedniego stulecia, Wrocław z pewnością znalazłby się wysoko na takiej liście.

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku był to przecież najważniejszy niemiecki ośrodek na wschód od Berlina. Na mocy decyzji zwycięskich mocarstw, razem z resztą tzw. Ziem Odzyskanych, po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku wszedł w obręb odrodzonej Rzeczypospolitej. Ale historia kulturowych styków – przypomnijmy: Wrocław wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, a w swoich ponadtysiącletnich dziejach należał również do władców czeskich i pruskich – jest znacznie dłuższa i ciekawsza niż na pierwszy rzut oka może się wydawać.

I właśnie stąd hasło – „miasto spotkań”. Dzisiaj należałoby je rozumieć nie tylko jako ukłon w stronę przeszłości, wszystkich dawnych mieszkańców Wrocławia, którzy przez wieki stanowili o różnorodności krajobrazu i w ten sposób na stałe zapisali się w jego bogatej historii, ale także – a może nawet przede wszystkim – gest otwarcia na to, co przynieść może przyszłość. Na nowych mieszkańców, inwestorów, turystów odwiedzających region, chcących przekonać się na własne oczy, jak wiele Wrocław ma do zaoferowania. Że nie sposób się tutaj nudzić, potwierdzić może ponad 40 tys. osób, które w 2018 roku swoimi głosami zdecydowały o przyznaniu Wrocławiowi tytułu najlepszej destynacji turystycznej w Europie (European Best Destination), wyprzedzając m.in. Mediolan, Paryż, Ateny czy Amsterdam.

Śladów historii jest we Wrocławiu wiele – zwłaszcza w najstarszej części miasta. Jeszcze dwieście lat temu, o czym przypomina nazwa, Ostrów Tumski, o którym mowa, był w istocie wyspą, na której w X w. powstał drewniany gród, a następnie – murowany zamek książąt z dynastii Piastów. Niemal każdy budynek, jaki spotyka się na drodze wąskimi uliczkami, wieczorem zjawiskowo oświetlanymi szpalerem lamp gazowych po obu stronach trotuaru, tchnie duchem dawnych dziejów. Wystarczy wspomnieć pochodzący z początku XIII w. kościół pw. św. Idziego z legendarną Bramą Kluskową (jest to najstarszy w całości zachowany budynek we Wrocławiu), gotycką archikatedrę św. Jana Chrzciciela lub położony w zachodniej części wyspy kościół św. Marcina – jedyną pozostałość po nieistniejącym już zamku piastowskim.

Dosłownie kilka kroków od Ostrowa Tumskiego znajdziemy jeden z najważniejszych budynków w mieście: gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarszej uczelni wyższej we Wrocławiu i jednej z najstarszych w tej części Europy. Imponujący budynek o długości 171 m, nad którym góruje Wieża Matematyczna, warto oglądać od strony przeprawy przez Odrę Mostem Uniwersyteckim, zwłaszcza w świetle zachodzącego słońca lub wieczorem, gdy subtelności barokowej fasady uwydatnia delikatne oświetlenie. Prawdziwe skarby skrywa jednak wnętrze gmachu, którego ozdobą są Aula Leopoldyńska (najbardziej reprezentacyjna sala o pełnym, barokowym wystroju, w której co roku nowo przyjęci studenci odbierają indeksy i słuchają wykładu inauguracyjnego), Oratorium Marianum (równie wystawna, piękna sala koncertowa, powstała w miejscu dawnej kaplicy zakonnej Jezuitów) oraz Wieża Matematyczna (dawne obserwatorium astronomiczne, dzisiaj – punkt widokowy z tarasem).

Ale budynkiem, który na stałe zmienił oblicze Wrocławia, była wzniesiona w zaledwie czternaście miesięcy monumentalna Hala Stulecia (1911-1913). Modernistyczna budowla, której projekt powstał w umyśle Maxa Berga, jednego z najciekawszych architektów epoki, to część rozbudowanego kompleksu wystawienniczego w pobliżu Parku Szczytnickiego. Trudno sobie dziś wyobrazić krajobraz miasta bez gigantycznej kopuły, górującej nad żelbetową konstrukcją o wysokości kilkudziesięciu metrów, bez umiejscowionej przy północno-wschodniej części budynku Pergoli czy niedawno wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł. Nie tylko sprawność inżynieryjna budowniczych i nad wyraz śmiałe rozwiązania technologiczne, ale cała koncepcja zagospodarowania przestrzeni miały swój udział w tym, że w 2006 roku obiekt, wraz ze swoimi przyległościami, trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Powiew nowoczesności przynoszą we Wrocławiu takie miejsca jak Hydropolis (interaktywne muzeum wody), Narodowe Forum Muzyki (wyjątkowy kompleks sal koncertowych, siedziba wrocławskiej orkiestry symfonicznej) czy znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego Afrykarium (oceanarium prezentujące ekosystemy afrykańskiej fauny i flory). O charakterze miasta, które każdego roku odwiedza od 4 do 5 milionów turystów, stanowią w równej mierze wrocławskie knajpki i restauracje. Zwłaszcza te serwujące kuchnię regionalną – dolnośląską i wrocławską – razem tworzące Szlak Kulinarny „Smaki Dolnego Śląska”. Ale nie zawiodą się także te osoby, które w stolicy Dolnego Śląska szukać będą dań kuchni włoskiej, gruzińskiej, japońskiej czy europejskiej, wystarczy zaopatrzyć się w żółty przewodnik Gault&Milleau i wybrać coś dla siebie.

Samo zwiedzanie Wrocławia zdecydowanie ułatwia natomiast zakup Wrocławskiej Karty Turystycznej, zapewniającej darmowe wejścia lub zniżki na bilety do atrakcji, niższe ceny w restauracjach, a także bilety na komunikację miejską, co pozwala w łatwy i bezpieczny sposób poruszać się po mieście. Planując swoją wizytę, warto pamiętać też o rozmaitych wydarzeniach cyklicznych, które co roku ściągają do Wrocławia turystów z całego świata – liczne festiwale filmowe (m.in. Nowe Horyzonty, American Film Festival) i muzyczne (Jazz nad Odrą, Vratislavia Cantans), jarmarki (świętojański i bożonarodzeniowy), imprezy kulinarne (Europa na widelcu) i wiele innych. Najważniejsze informacje znaleźć można na stronach internetowych: visitwroclaw.eu oraz dolnyslask.travel. Nie ma na co czekać, spotkajmy się we Wrocławiu.

Promocja

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com