Fot. Google...

Wystawa o Janie Pawle II „Karol Wojtyła. Narodziny” po raz pierwszy na Google Arts & Culture

10-01-2020

Wystawa biograficzna „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, od września dostępna jest online na platformie Google Arts & Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.

W ramach jubileuszu 100. urodzin Karola Wojtyły, zgodnie z wystawienniczą ideą „gotowa do druku” ekspozycja w wersji polskiej lub angielskiej trafiła do blisko 500 miejsc w Polsce i na świecie. – Dzięki współpracy z placówkami Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstały również wersje: japońska, bułgarska, rumuńska, ukraińska, włoska i rosyjska. Od 8 września dostępna jest również online na platformie Google Arts&Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej – informuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przygotowanie wystawy na Google Arts&Culture – największej na świecie platformie do udostępniania online kolekcji i zbiorów – stało się możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19, która ograniczyła przez dłuższy czas możliwość prezentowania wystawy szerszej publiczności skłoniła nas do tego, by przygotować i udostępnić ten zbiór na platformie Google, a tym samym znaleźć się w gronie 2000 instytucji z całego świata, które właśnie tam udostępniają swoje projekty – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że w jubileuszowym roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki dyplomatyczno-konsularne oraz instytuty polskie aktywnie promują „postać człowieka, który został papieżem, i papieża, który pozostał człowiekiem”. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II otworzył nowe drogi dialogu między narodami, w tym dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. – Angażował się również na rzecz pokoju i demokracji na świecie, w tym obalenie komunizmu w Europie środkowej i wschodniej – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. – Cieszy nas, że ta wirtualna wystawa jest swego rodzaju kontynuacją pielgrzymek św. Jana Pawła II, które zbliżały ludzi i stawały się inspiracją do dialogu i zmian historycznych – dodał sekretarz Stanu w MSZ.

Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko, jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Ekspozycja online składa się z ponad 50 obiektów, w tym zdjęć i filmu. Znaleźć wśród nich można między innymi archiwalne fotografie z dzieciństwa papieża, Krakowa z czasów II wojny światowej oraz ważnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Materiały pozyskane zostały od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Wystawę można obejrzeć pod linkiem: artsandculture.google.com/exhibit/karol-wojtyła-narodziny/KQICToaicSVbKg.

Instytucje zainteresowane tradycyjną formułą wystawy (plansze +gotowe do druku+) wciąż mogą ją nieodpłatnie pozyskać.

Dzieje.pl

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com