Bł. ks. Jerzy...

36. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

10-22-2020

– Bł. ks. Jerzy Popiełuszko uczył nas budowania dobra wspólnego, jakim jest nasza Ojczyzna – powiedział bp Piotr Jarecki w 36. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Msza św. 19 października odbyła się w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Z powodu pandemii w eucharystii wzięli udział tylko rodzina i przyjaciele ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej oraz reprezentanci NSZZ Solidarność.

Prezydent Andrzej Duda, w liście, który odczytała Zofia Romaszewska wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczyniają się do kultywowania pamięci o bł. ks. Jerzym i wartościom, którym on sam służył oraz przekazują je młodemu pokoleniu. – Miejsce, do którego w czasach komunistycznego zniewolenie przybywały tysiące mieszkańców Warszawy i innych regionów kraju, aby szukać pokrzepienia duchowego, dziś również przyczynia się do umacniania patriotycznych postaw Polaków – zwrócił uwagę prezydent. Podziękował twórcom Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaznaczył, że wnoszą oni cenny wkład w formowanie polskiej młodzieży ucząc ją szacunku dla tradycji, tożsamości i dziedzictwa narodowego. Wyraził jednocześnie nadzieję, że młode pokolenie czerpie z tego miejsca „inspiracje do własnych poszukiwań intelektualnych i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego”.

Premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym na zakończenie mszy św. nazwał bł. ks. Jerzego drogowskazem, który pokazywał jego pokoleniu właściwy kierunek działania. „Z wielką uwagą słuchaliśmy jego kazań powielanych na taśmach magnetofonowych; drukowaliśmy je w podziemnej prasie i pisaliśmy o nim. Jego słowa dodawały otuchy i uczyły prawdziwego patriotyzmu” – napisał premier. Podkreślił, że przesłanie, które zostawił ks. Jerzy jest „ważnym elementem polskiej drogi do wolności”. „Głośno i bez lęku wypowiedział nasze wspólne pragnienie suwerenności, sprawiedliwości i prawdy. Jako człowiek Solidarności – tej, której służył, jako kapelan i tej międzyludzkiej, którą budował w relacjach z innymi – pozostaje dla Polaków symbolem kapłana broniącego najważniejszych wartości” – napisał premier. „Świadectwo życia, które pozostawił jest lekcją dla współczesnych Polaków – lekcją o godności, odwadze i życiu w prawdzie” – dodał.

W homilii bp Jarecki zwrócił uwagę, że stylem duszpasterskim ks. Jerzy wyprzedził swoją epokę. Powiedział, że przyczyną jego męczeńskiej śmierci „była nienawiść totalitarnej, ateistycznej władzy, do autentycznej wiary i świadectwa świadka Chrystusa – wiary, która wyrażała się w trosce o godność każdego człowieka i podmiotowość polskiego społeczeństwa, podmiotowość naszej ojczyzny”. Hierarcha powiedział, że duszpasterski styl bł. ks. Jerzego streszczają słowa św. Pawła Apostoła: „Nikomu za złem nie odpłacajcie. Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Podkreślił, że „wiara i powołanie kapłańskie dla bł. ks. Jerzego były inspiracją, by z Polski czynić społeczeństwo przyjazne dla każdego jej mieszkańca, by każdy obywatel naszej Ojczyzny mógł się w niej integralnie rozwijać, by w szeroko rozumianym życiu społecznym i narodowym kierowano się zasadami wolności, prawdy, sprawiedliwości, solidarności, które tworzą społeczną symfonię, gwarantującą respektowanie niezbywalnych godności każdego bez wyjątku człowieka i podmiotowości społeczeństwa – jak nauczał św. papież Jan XXIII w encyklice społecznej Pacem in terris”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że o zasadach tych przypominał także Prymas Tysiąclecia w kazaniach świętokrzyskich. Oświadczył, że „bł. ks. Jerzy nigdy nie uległ pokusie używania przemocy, nawoływania do przemocy, czy tym bardziej jakiejś rewolucji społecznej”. – Wierzył w logikę Ewangelii i tą logiką kierował się w swoim kapłańskim przepowiadaniu i w posłudze duszpasterskiej – podkreślił bp Jarecki.

Hierarcha zwrócił uwagę, że takie postaci jak kard. Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II oraz bł. ks. Jerzy Popiełuszko „kształtowali wolnościową świadomość Polaków, respektowanie niezbywalnej godności każdego człowieka z jego niezbywalnymi prawami i obowiązkami oraz podtrzymywali tożsamość naszej ojczyzny zbudowaną na fundamencie chrześcijańskich wartości i zasad”. – To oni użyźniali chrześcijańskimi wartościami polską glebę, z której wyrósł dziesięciomilionowy ruch społeczny Solidarność. Zmienił on oblicze nie tylko naszej ziemi, naszej Ojczyzny, ale szerzej – Europy i poniekąd całego świata – stwierdził bp Jarecki.

Dziękujemy za męczennika, który przelał swoją krew, ale także za wielu białych męczenników, którzy oddali swoje życie na służbę godności każdego człowieka i wytrwale walczyli o utworzenie godnych warunków życia i rozwoju dla każdego Polaka, poczynając od osób najbardziej pokrzywdzonych przez nieludzki system komunistyczny – powiedział hierarcha. Zwrócił uwagę, że w trudnych czasach zniewolenia społecznego przez totalitarny system nie przestali marzyć, a marzenia te – podzielane przez 10 mln Polaków z Solidarności – zmieniły się w końcu w rzeczywistość społeczną.

Bp Jarecki zaapelował do polityków, którzy nawiedzają grób błogosławionego, by wprowadzali naukę, którą głosił ks. Jerzy – w praktykę swojego społecznego zaangażowania, by „przywrócili polityce jej pierwotną naturę”.

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło blisko 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Teraz „czekamy na kanonizację ks. Jerzego w oparciu o cud za jego pośrednictwem, który dokonał się we Francji” – jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Krystian Gawron.

PAP, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com