Obecnie tradycja...

Śmigus-dyngus, czyli polska tradycja wielkanocna z polewaniem się wodą w tle

04-09-2020

Święta wielkanocne to nie tylko czas kontemplacji i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa, ale i okres cieszenia się tym wydarzeniem. Radosny nastrój szczególnie wyraźnie daje o sobie znać w poniedziałek. To właśnie na ten dzień przypada zwyczaj śmigusa-dyngusa. Skąd wzięła się ta mokra, staropolska tradycja?

Wielkie obchody

W tradycji chrześcijańskiej obchody związane ze świętami wielkanocnymi to najważniejszy czas roku. Celebrowane są wówczas ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa, jego śmierć i oczywiście zmartwychwstanie. Tradycja wielkanocna upamiętnia je w formie Wielkiego Tygodnia. Najważniejszymi jego punktami są trzy ostatnie dni. Wielki Piątek to czas kontemplacji nad śmiercią Chrystusa na krzyżu. Na Wielką Sobotę przypada zwyczaj święcenia pokarmów w kościołach, a także odwiedzanie symbolicznych grobów pańskich. Najważniejszym momentem obchodów jest Wielka Niedziela, na którą przypada świętowanie zmartwychwstania, które według tradycji nastąpiło w nocy poprzedzającej ten dzień. Obecnie święta zamyka Poniedziałek Wielkanocny, potocznie nazywany „lanym”, a to za sprawą staropolskiego zwyczaju – śmigusa-dyngusa.

Mokra tradycja

Skąd wziął się ten mokry zwyczaj, kończący obecnie Wielkanoc? Jak znaczna część chrześcijańskich obrzędów jest on zbudowany na bazie dawnych zwyczajów o starosłowiańskich i pogańskich korzeniach. W swojej pierwotnej formie śmigus-dyngus wiązał się z symboliką oczyszczenia i płodności. Zawierał w sobie dwa obrządki, które ostatecznie połączyły się w jeden – „śmigus” i „dyngus”. Pierwszy z nich upływał pod znakiem polewania wodą i był formą zalotów…. Tu pole do popisu mieli mężczyźni. Z kolei „śmigus” polegał na smaganiu wybranek gałązkami.

Ponadto dyngusowe polewanie się wodą po zimowych miesiącach miało między innymi spłukiwać brud i choroby, a także sprzyjać zdrowiu. Na przestrzeni lat i pod coraz mocniejszym wpływem chrześcijaństwa tradycja ta nabrała wymiaru oczyszczania z grzechu, a także została skrócona jedynie do poniedziałkowych obchodów z polewaniem się wodą w tle.

Śmigus dziś

Obecnie tradycja śmigusa-dyngusa powoli odchodzi w zapomnienie. Do przeszłości zaczyna należeć polewanie się wodą na ogromną skalę. Zwyczaj kultywowany jest jeszcze w niektórych mniejszych miejscowościach i wsiach. Co więcej, udział w nim biorą głównie dzieci. Dla najmłodszych jest to po prostu okazja do świetnej zabawy spod znaku odrobiny mokrego szaleństwa.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com