Papież Franciszek...

Papieskie błogosławieństwo „Urbi et Orbi”

04-04-2020

Miastu i światu – tak należy rozumieć znaczenie łacińskich słów Urbi et Orbi. Tym miastem jest Rzym. Słynne sformułowanie odnosi się bowiem do błogosławieństwa papieskiego wygłaszanego z balkonu Bazyliki Świętego Piotra w ważnych dla życia Kościoła okolicznościach, m.in. na Wielkanoc.

Błogosławieństwo to, zwane również apostolskim, ma szczególne znaczenie, bo daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Oprócz jego wysłuchania (nie tylko na żywo, ale i poprzez środki medialne) należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.

Przed wiekami

Do 1870 r., czyli przed zajęciem Rzymu przez wojska Królestwa Włoch, błogosławieństwo miało miejsce częściej niż obecnie oraz z różnych bazylik:

  • Bazylika Świętego Piotra: Wielki Czwartek, Wielkanoc, Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz z okazji koronacji papieskiej;
  • Bazylika św. Jana na Lateranie: Wniebowstąpienie Pańskie (czasami przełożone na Zesłanie Ducha Świętego) oraz po objęciu katedry przez papieża jako biskupa Rzymu;
  • Bazylika Matki Bożej Większej: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Po zakończeniu konklawe, błogosławieństwo miało miejsce tam, gdzie wybrano papieża, przed 1871 roku w Pałacu Kwirynalskim.

Mimo iż tradycja nakazuje wygłaszać błogosławieństwo „Urbi et Orbi” z głównego balkonu Bazyliki św. Piotra, zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Jan Paweł II przy okazji świąt Bożego Narodzenia 2004 wygłaszał „Urbi et Orbi” na placu św. Piotra. Podobnie uczynił Benedykt XVI po mszy św. w Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa, 23 marca 2008 r.


Tekst błogosławieństwa

Tłumacząc łacińską wersję na język polski, przeczytamy:

Święci Apostołowie Piotr i Paweł, w których potęgę i władzę wierzymy, niech wstawiają się za nami u Pana.

Amen.

Przez modlitwę i zasługi błogosławionej Maryi zawsze dziewicy, błogosławionego Michała Archanioła, błogosławionego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła i wszystkich świętych, niech Bóg Wszechmogący zmiłuje się nad wami, a przebaczywszy wam wszystkie grzechy niech Jezus Chrystus doprowadzi was do życia wiecznego.

Amen.

Odpuszczenia i przebaczenia wszystkich waszych grzechów, czasu na prawdziwą i owocną pokutę, serca zawsze skruszonego i poprawy życia, łaski i pociechy Ducha Świętego oraz wytrwania do końca w dobrych czynach niech wam udzieli Pan Wszechmogący i Miłosierny.

Amen.

A błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze.

Amen.


Orędzie Wielkanocne

W ubiegłym roku papież Franciszek w Orędziu Wielkanocnym „Urbi et Orbi” apelował: „Chrystus żyje! On jest nadzieją i młodością dla każdego z nas i dla całego świata. Pozwólmy Mu się odnowić!”. Dodał, że Święta Paschalne są także początkiem nowego świata, wyzwolonego z niewoli grzechu i śmierci. Zwrócił uwagę na te części globu ziemskiego, które szczególnie doświadczają kultury śmierci i odrzucenia. Jako pierwszy kraj, szczególnie cierpiący, wymienił Syrię. Skierował też swą myśl w stronę Libii nękanej walkami i migracją tysięcy rodzin. Apelował do zwaśnionych stron, by usiadły do stołu rozmów i w dialogu szukały dobrych rozwiązań. Odniósł się także do sytuacji w całej Afryce. Ponadto nawiązał do sytuacji na wschodniej Ukrainie, również do tej panującej na kontynencie amerykańskim, szczególnie w Wenezueli i Nikaragui. Przekonywał do ograniczenia cierpień, zaprzestanie wyścigu zbrojeń, wypracowania zgody i pokoju.

HK

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com