Easter Egg Roll w Białym Domu

04-04-2020

Wyścigi Easter Egg...
Prezydent Donald...
Easter Egg Roll to...

Oto nadchodzi ten wyjątkowy okres w roku, gdy trawnik przed Białym Domem zamieni się w tor dla wyścigów i to nie byle jakich! Po raz 142. w szranki staną mali zawodnicy, których najmocniejszymi atutami będą musiały być szybkość i przede wszystkim… delikatność. Tylko takie predyspozycje pozwolą na wygraną... wygrana w wyścigu toczenia jajek!

Na czym to polega?

White House Easter Egg Roll to jedna z najbardziej znanych amerykańskich tradycji kojarzonych ze świętami wielkanocnymi. Raz do roku trawnik przed siedzibą prezydencką zamienia się w prawdziwą arenę, na której rozgrywa się pojedynek zwinności i szybkości. Zwycięzca może być tylko jeden i będzie nim dziecko, które najszybciej przetoczy po zielonej połaci jajko wzdłuż określonej trasy, nie rozbijając go przy tym. Narzędziem, które ma ułatwić to zadanie, jest łyżka z długim trzonkiem.

Historia zwyczaju

Tradycja wielkanocnego toczenia jajka pod okiem prezydenckiej pary sięga 1814 roku. To właśnie wtedy wyścigi miały odbywać się po raz pierwszy. Areną zmagań nie był wówczas jeszcze trawnik pod Białym Domem, ale tereny przed Kapitolem. Pierwsze zawody Egg Roll zorganizowała Dolley Madison – żona prezydenta Jamesa Madisona. Wyścigi w toczeniu jajek przeniosły się na trawniki Białego Domu dopiero w 1878 roku – w czasie kadencji Rutherforda B. Hayesa – za sprawą przepisu zabraniającego niszczenia świeżo wysianej trawy przed Kapitolem… Od tej pory przez kolejne niemal 60 lat nikt nie stawał na drodze toczącym jajka uczestnikom wielkanocnej zabawy. Zmieniło się to dopiero za czasów prezydentury Franklina D. Roosevelta. Zawody Easter Egg Roll zniknęły wówczas z listy kultywowanych wielkanocnych tradycji. Na nowo odkryła je dla spragnionych zabawy dzieciaków Pierwsza Dama Mamie Eisenhower.

A w tym roku...

Tegoroczne wyścigi Easter Egg Roll odbędą się 13 kwietnia – w polskiej tradycji w Lany Poniedziałek. Patronatem objęła je oczywiście Pierwsza Dama – Melania Trump. Wyścigi odbędą się w południowej części prezydenckiej posiadłości. Loteria, w której można było wylosować bilety na tegoroczne Easter Egg Roll, została zakończona już 24 lutego. Zwycięzcy otrzymali informację o możliwości wzięcia udziału w zabawie 4 marca. Warto dodać, że losowanych bezpłatnych biletów były tysiące!

Wielkanocne tradycje

Easter Egg Roll nie jest jedyną wielkanocną tradycją, która co roku celebrowana jest na trawniku Białego Domu. Towarzyszy jej także zwyczajowe chowanie pisanek i ich poszukiwania. Co więcej, od 1981 roku kolejne pary prezydenckie, za przykładem Reaganów, przygotowują wielkanocne pisanki – w tym wydaniu opatrzone są podpisami prezydenta i pierwszej damy.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com