Szczepionki na COVID-19 – co warto wiedzieć?

03-10-2021

Jak chronić siebie i innych, jeśli jesteś już zaszczepiony?

Szczepionki COVID-19 skutecznie chronią przed zachorowaniem. Na podstawie tego, co wiemy o szczepionkach COVID-19, ludzie, którzy zostali w pełni zaszczepieni, mogą zacząć robić pewne rzeczy, które przestali robić z powodu pandemii.

Wciąż jednak uczymy się, jak szczepionki wpłyną na rozprzestrzenianie się COVID-19. Dlatego po pełnym zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 należy zachować podejmowanie środków ostrożności w miejscach publicznych, takich jak noszenie maseczek, dystans 6 stóp od innych oraz unikanie tłumów i słabo wentylowanych przestrzeni, dopóki nie wiemy więcej.

Co to znaczy: pełne szczepienie?

Można uznać, że ktoś jest w pełni zaszczepiony:

  • 2 tygodnie po podaniu drugiej dawki w serii 2-dawkowej, takiej jak szczepionki Pfizer lub Moderna, lub
  • 2 tygodnie po podaniu szczepionki jednodawkowej, takiej jak szczepionka Johnson & Johnson's Janssen

Jeśli od zastrzyku minęło mniej niż 2 tygodnie lub nadal konieczne jest uzyskanie drugiej dawki, pacjent NIE jest w pełni chroniony. Podejmuj wszelkie kroki zapobiegawcze, dopóki nie zostaniesz w pełni zaszczepiony.

Co się zmieniło, jeśli jesteś w pełni zaszczepiony:

Możesz przebywać w pomieszczeniach wśród innych w pełni zaszczepionych osób bez maseczki.

Możesz przebywać w pomieszczeniach z niezaszczepionymi osobami z innego gospodarstwa domowego (na przykład odwiedzając krewnych, którzy mieszkają razem) bez maseczki, chyba że którakolwiek z tych osób, z którymi mieszkają, należy do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19.

Po kontakcie z kimś, kto ma COVID-19, nie trzeba poddawać się kwarantannie lub obowiązkowemu testowi, chyba że masz objawy.

Jeśli jednak mieszkasz w większej wspólnocie (np. w ośrodku poprawczym, areszcie lub domu zakonnym itp.) i przebywasz tam z kimś, kto ma COVID-19, nadal powinieneś poddać się 14-dniowej kwarantannie i zrobić test, nawet jeśli nie masz objawów.

Co się nie zmieniło, nawet jeśli jesteś zaszczepiony:

Nadal należy starać się chronić siebie i innych w wielu sytuacjach, poprzez zachowywanie takich środków bezpieczeństwa jak noszenie maseczki, dystans co najmniej 6 stóp od innych, unikanie tłumów i słabo wentylowanych przestrzeni. Należy podjąć następujące środki ostrożności w każdym przypadku:

  • przebywania w miejscach publicznych;
  • spotkania z osobami niezaszczepionymi z więcej niż jednego innego gospodarstwa domowego;
  • spotkanie z osobą niezaszczepioną, która jest narażona na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby lub śmierci z powodu COVID-19 lub która mieszka z osobą o podwyższonym ryzyku.

Nadal należy unikać średnich lub dużych spotkań.

Nadal należy, o ile to możliwe, ograniczyć lub odłożyć w czasie podróże krajowe i międzynarodowe. Jeśli podróżujesz, nadal musisz przestrzegać wymagań i zaleceń CDC.

Nadal należy uważać na objawy COVID-19, zwłaszcza jeśli miałeś kontakt z kimś, kto jest chory. Jeśli masz objawy COVID-19, powinieneś zrobić test i zostać w domu i z dala od innych.

Nadal trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami w miejscu pracy.

Co wiemy i czego wciąż się uczymy?

Wiemy, że szczepionki COVID-19 są skuteczne w zapobieganiu zakażeniu COVID-19, szczególnie ciężkiemu przebiegowi zakażenia i śmierci.

Wciąż uczymy się, jak skuteczne są te szczepionki przeciwko różnym mutacjom wirusa powodującego COVID-19. Wczesne dane pokazują, że szczepionki mogą działać przeciwko niektórym mutacjom, ale mogą być mniej skuteczne przeciwko innym.

Wiemy, że inne działania zapobiegawczą pomagają powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19 i że te kroki są nadal ważne, nawet gdy szczepionki są dystrybuowane.

Wciąż uczymy się, na ile skutecznie szczepionki COVID-19 uniemożliwiają rozprzestrzenianie się choroby.

Wczesne dane pokazują, że szczepionki mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19, ale uczymy się więcej, ponieważ coraz więcej osób się szczepi.

Wciąż uczymy się, jak długo szczepionki COVID-19 mogą chronić ludzi.

Kiedy będziemy wiedzieć więcej, CDC będzie aktualizować nasze zalecenia zarówno dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

Dopóki nie dowiemy się więcej, każdy - nawet ludzie, którzy są już zaszczepieni – powinni kontynuować zachowywanie podstawowych środków ostrożności, jeśli jest to zalecane.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com