Na szczepienie...

Connecticut wkracza w kolejną fazę szczepień przeciwko COVID-19

01-27-2021

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Connecticut weszły już w kolejną fazę, tzw. 1b, co oznacza, że do otrzymania szczepionki kwalifikują się osoby w wieku 75 lat i starsze.

Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności, w fazie 1a, szczepieni byli członkowie personelu medycznego, pensjonariusze domów opieki długoterminowej oraz służby ratownicze (ratownicy medyczni, policjanci i strażacy). Obecnie szczepionka nadal jest dostępna dla osób z tych grup, które z jakichś przyczyn nie zostały do tej pory zaszczepione, ale teraz dołączyli do nich seniorzy mający 75 lat i starsi.

Co powinni zrobić, aby otrzymać szczepionkę? Jeśli z kimś kontaktował się już lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz rodzinny i dana osoba została zapisana na szczepienie, to wystarczy, nic nie trzeba robić więcej. Jeśli nie – to jest kilka opcji, żeby zapisać się na wizytę.

Zapisz się online

W Connecticut działa VAMS, czyli Vaccine Administration Management System. Jest to internetowy system zarządzania dystrybucją szczepień – czyli internetowy system rejestracji, który umożliwia wyszukanie punktu szczepień w swojej okolicy i zapisanie się na szczepienie. Aby to zrobić, wystarczy mieć dostęp do internetu, zarejestrować się za pomocą adresu e-mail, zalogować na swoje konto i wyszukać punkt szczepień w pobliżu. Podczas rejestracji konieczne będzie podanie swojego imienia, nazwiska, daty urodzenia, adresu e-mail oraz wybranie z listy kategorii kwalifikującej daną osobę do szczepienia.

Dzięki VAMS można uzyskać dostęp do szerokiej gamy placówek medycznych w całym Connecticut, które prowadzą szczepienia. Punkty szczepień prowadzą m.in. Saint Francis Hospital w Hartford, Griffin Hospital, Shelton Nuvance Health, Stamford Hospital, Bristol Hospital, lokalne departamenty zdrowia czy ośrodki zdrowia.

Umów się na wizytę

Ponadto w Connecticut działa ponad 100 punktów szczepień, do których można się zapisać bezpośrednio. Należą do nich np. UConn Health, Hartford Healthcare, Yale New Haven Health czy Walgreens, wszystkie posiadające wiele lokalnych punktów w całym stanie. Należy pamiętać o konieczności wcześniejszej rejestracji. Nie ma możliwości zaszczepienia się bez wcześniejszego umówienia się na wizytę.

Zadzwoń na infolinię

W Connecticut uruchomiono także specjalną infolinię, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 am – 4:30 pm. Po połączeniu się z numerem: 877-918-2224 można uzyskać pomoc w zapisaniu się na szczepienie. Zainteresowanie jest jednak bardzo duże, dlatego nie należy zniechęcać się tym, że linia jest zajęta. Jeśli tak się zdarzy, prawdopodobnie osoba dzwoniąca zostanie poproszona o numer, pod który ktoś z infolinii oddzwoni najszybciej, jak to będzie możliwe.

O czym trzeba pamiętać?

Szczepionka przeciwko COVID-19 jest zalecana i bezpieczna dla osób w wieku 75 lat i starszych. Badania dowiodły, że zmniejsza ryzyko zakażenia oraz powoduje, że w razie zachorowania przebieg i skutki COVID-19 będą prawdopodobnie łagodniejszy.

Obecnie na szczepienie zapisywać mogą się seniorzy 75+ oraz osoby kwalifikujące się do przyjęcia szczepionki wcześniej, w fazie 1a. Pozostali muszą jeszcze poczekać.

Akcja szczepień przeciwko COVID-19 w Connecticut trwa na coraz większą skalę, ale nadal ilość dostępnych szczepionek jest limitowana i uzależniona od ilości dawek dostarczanych przez rząd federalny. Departament Zdrowia Publicznego nadal rejestruje dostawców i pracowników i oczekuje, że dostępność szczepień wzrośnie, szczególnie dla grup priorytetowych, ponieważ podaż ze strony rządu federalnego ma być systematycznie zwiększana.

Aby się zaszczepić, trzeba się wcześniej zarejestrować. Jest kilka sposobów rejestracji. Należy się też jednak uzbroić w cierpliwość. Departament Zdrowia Publicznego apeluje o wyrozumiałość, gdyż choć na wielu frontach robione jest wszystko, aby akcja szczepień przebiegała sprawnie i aby szczepionki były dostępne jak najszybciej dla jak największej grupy osób, ma na to wpływ wiele czynników, dlatego mogą pojawiać się różne niedogodności – takie jak konieczność poczekania na swoją kolej lub trudność w dodzwonieniu się na infolinię, jeśli ktoś wybierze akurat ten sposób rejestracji.


System rejestracji online VAMS: https://dphsubmissions.ct.gov/OnlineVaccine

Rzetelne i aktualne wiadomości na temat szczepień przeciw COVID-19 w Connecticut można znaleźć na stronie ct.gov/covidvaccine.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com