Kolejność szczepień przeciw COVID-19 w Connecticut

01-14-2021

Tysiące osób czekały na wiadomość, która pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. Opracowanie przez naukowców skutecznej szczepionki przeciw COVID-19 to szansa na zwycięstwo w walce z wirusem i powrót do normalności. Szczepionka dostępne jest też w Connecticut. Stanowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na trzy etapy. Obecnie trwa pierwszy z nich, tzw. Faza 1a, która obejmuje tych, którzy mają zostać zaszczepieni jako pierwsi, ponieważ są najmocniej narażeni na zakażenie koronawirusem.

Kto najpierw?

W pierwszej kolejności szczepionki trafiają do personelu medycznego (pracowników i wolontariuszy pracujących w placówkach służby zdrowia, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami), pensjonariuszy domów opieki długoterminowej oraz personelu tych domów, a także członków służb ratunkowych: ratowników medycznych, policjantów i strażaków. W fazie 1a nie będą zaszczepieni lekarze lub personel medyczny, który w chwili obecnej nie ma bezpośredniej styczności z pacjentami (np. lekarze udzielający teleporad).

Jak się zaszczepić?

Członkowie personelu medycznego powinni skontaktować się z Koordynatorem ds. Szczepień, który zostanie wyznaczony przez pracodawcę w danym ośrodku lub zakładzie pracy. Szczepienia personelu medycznego prowadzone będą na szeroką skalę w placówkach medycznych: szpitalach, klinikach, lokalnych wydziałach zdrowia. Pensjonariusze domów opieki długoterminowej powinni zapytać kierownictwo placówki o dostępność szczepionki i możliwy termin szczepienia.

Kolejna faza

Pierwsza faza szczepień zaplanowana jest na styczeń i luty. W dalszej kolejności zostanie uruchomiona tzw. Faza 1b, w której kolejne grupy społeczne będą mogły uzyskać dostęp do szczepionki przeciw COVID-19. Będą to pracownicy kluczowych branż, którzy bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej infrastruktury i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne, osoby mieszkające w kongregacjach zakonnych, zborach i innych tego typu miejscach – ze względu na trudności w zachowaniu między innymi dystansu społecznego i szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także osoby powyżej 75. roku życia, bowiem są one szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19, również śmiertelność w tej grupie wiekowej jest najwyższa.

Rozpoczęcie Fazy 1b przewidywane jest na pierwszy kwartał 2021 r. – może nawet już na styczeń, w zależności od podaży szczepionki. Mogą istnieć pewne okresy nakładania się faz, ponieważ kolejne grupy społeczne będą się kwalifikować do podania szczepionki, a w dalszym ciągu będą trwać szczepienia osób kwalifikujących się w poprzedniej fazie.

Gdzie się zaszczepić?

Jeśli ktoś kwalifikuje się do szczepienia w danej fazie, przyjęcie szczepionki koordynował będzie lekarz rodzinny lub koordynator w miejscu pracy i do nich trzeba się zgłosić w celu uzyskania dodatkowych informacji. Szczepionki będą podawane w wielu miejscach: gabinetach lekarskich, szpitalach, aptekach, ośrodkach zdrowia i innych miejscach, w których zazwyczaj odbywają się szczepienia.

Projekt planu dystrybucji szczepionek (który jednak może ulec zmianie), opracowany przez Departament Zdrowia Publicznego (DPH) i Grupę Doradczą ds. szczepionki na COVID-19 działającej przy gubernatorze opiera się na zaleceniach Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP).

Szacuje się, że szczepionka będzie powszechnie dostępna dla ogółu mieszkańców Connecticut na przełomie lata i jesieni 2021 roku.


Rzetelne i aktualne wiadomości na temat szczepień przeciw COVID-19 w Connecticut można znaleźć na stronie ct.gov/covidvaccine.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com