Pensjonariusze...

Szczepionki dla pensjonariuszy domów opieki długoterminowej

01-04-2021

Seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem COVID-19. Z wiekiem osłabia się bowiem układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby płuc oraz astma, które mogą wpłynąć na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem i w konsekwencji prowadzić do śmierci.

Dlatego osoby starsze lub przewlekle chore znalazły się w jednej z pierwszych grup, dla których dostępna będzie szczepionka na COVID-19. Szczególnie ważne jest zaszczepienie osób przebywających w domach opieki, ponieważ w takich miejscach choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Dlatego pensjonariusze domów opieki długoterminowej (long-term care facilities - LTCF) zostaną zaszczepieni w pierwszych możliwych terminach, już w fazie 1a. Szczepieniami objęte zostaną osoby dorosłe mieszkające w takich obiektach, personel medyczny i niemedyczny, który się nimi opiekuje, oraz osoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania i ich opiekunowie.

Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawiają też dane statystyczne – tylko do 6 listopada 2020 r. około 569 000–616 000 przypadków COVID-19 i 91 500 zgonów odnotowano wśród mieszkańców i pracowników domów opieki długoterminowej w Stanach Zjednoczonych, co stanowi 39% zgonów w całym kraju.

Warto podkreślić, że wszystkie szczepionki na COVID-19 zostały przetestowane w badaniach klinicznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób, dzięki czemu naukowcy zyskali pewność, że spełniają normy bezpieczeństwa i chronią dorosłych różnych ras, grup etnicznych i w różnym wieku, w tym osoby starsze w wieku powyżej 65 lat, bo takie osoby też brały udział w badaniach klinicznych. Nie było poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu wstrzyknięcia oraz objawy takie jak gorączka i dreszcze. Po dogłębnej analizie wyników badań zarówno Komitet Doradczy ds. Praktyk w zakresie szczepień (Advisory Committee on Immunization Practices – ACIP), jak i Centrum kontroli i zapobiegania chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) są zgodne, że korzyści płynące z szczepień na COVID-19 dla osób starszych i przewlekle chorych przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem możliwych działań niepożądanych.

Warto też podkreślić, że szczepienie jest dobrowolne. Zgody na szczepienie będą uzyskiwane bezpośrednio od rezydentów domów opieki, a jeśli nie są oni w stanie wyrazić świadomej zgody – od osoby wyznaczonej do podejmowania decyzji medycznych w ich imieniu. Dostarczone im zostaną także wszelkie informacje na temat szczepień i możliwych skutków.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com