Pensjonariusze...

Szczepionki dla pensjonariuszy domów opieki długoterminowej

01-04-2021

Seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem COVID-19. Z wiekiem osłabia się bowiem układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby płuc oraz astma, które mogą wpłynąć na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem i w konsekwencji prowadzić do śmierci.

Dlatego osoby starsze lub przewlekle chore znalazły się w jednej z pierwszych grup, dla których dostępna będzie szczepionka na COVID-19. Szczególnie ważne jest zaszczepienie osób przebywających w domach opieki, ponieważ w takich miejscach choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Dlatego pensjonariusze domów opieki długoterminowej (long-term care facilities - LTCF) zostaną zaszczepieni w pierwszych możliwych terminach, już w fazie 1a. Szczepieniami objęte zostaną osoby dorosłe mieszkające w takich obiektach, personel medyczny i niemedyczny, który się nimi opiekuje, oraz osoby niezdolne do samodzielnego funkcjonowania i ich opiekunowie.

Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawiają też dane statystyczne – tylko do 6 listopada 2020 r. około 569 000–616 000 przypadków COVID-19 i 91 500 zgonów odnotowano wśród mieszkańców i pracowników domów opieki długoterminowej w Stanach Zjednoczonych, co stanowi 39% zgonów w całym kraju.

Warto podkreślić, że wszystkie szczepionki na COVID-19 zostały przetestowane w badaniach klinicznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób, dzięki czemu naukowcy zyskali pewność, że spełniają normy bezpieczeństwa i chronią dorosłych różnych ras, grup etnicznych i w różnym wieku, w tym osoby starsze w wieku powyżej 65 lat, bo takie osoby też brały udział w badaniach klinicznych. Nie było poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu wstrzyknięcia oraz objawy takie jak gorączka i dreszcze. Po dogłębnej analizie wyników badań zarówno Komitet Doradczy ds. Praktyk w zakresie szczepień (Advisory Committee on Immunization Practices – ACIP), jak i Centrum kontroli i zapobiegania chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) są zgodne, że korzyści płynące z szczepień na COVID-19 dla osób starszych i przewlekle chorych przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem możliwych działań niepożądanych.

Warto też podkreślić, że szczepienie jest dobrowolne. Zgody na szczepienie będą uzyskiwane bezpośrednio od rezydentów domów opieki, a jeśli nie są oni w stanie wyrazić świadomej zgody – od osoby wyznaczonej do podejmowania decyzji medycznych w ich imieniu. Dostarczone im zostaną także wszelkie informacje na temat szczepień i możliwych skutków.

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com