Fot. Archiwum WEM

Szczepionka na COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

01-04-2021

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

DOSTĘPNOŚĆ. KTO MOŻE SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Kiedy będę mógł otrzymać szczepionkę na COVID-19?

Informacje na temat dostępności i planu szczepień można znaleźć na stronie ct.gov/covidvaccine/access. Szacuje się, że szczepionka będzie powszechnie dostępna dla ogółu społeczeństwa późnym latem lub jesienią 2021 roku.  

Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności (w tzw. Fazie 1a)? 

Informacje o tym, kto w jakiej kolejności szczepionki będą dostępne dla poszczególnych grup społecznych można znaleźć na ct.gov/covidvaccine/access. Ważne jest, aby pamiętać, że dostęp do szczepień i informacje szybko się zmieniają, dlatego warto często sprawdzać najbardziej aktualne informacje.

Czy szczepionka na COVID-19 jest obowiązkowa?

Nie. Stan Connecticut nie nakazuje szczepień.

Świadczę usługi medyczne za pomocą teleporad, ale chciałbym wrócić do przyjmowania pacjentów osobiście. Czy mogę otrzymać szczepionkę w ramach Fazy 1a, aby szybciej wrócić do przychodni?

Nie.


GDZIE SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Gdzie można się zaszczepić?

Jeśli ktoś kwalifikuje się do szczepienia w danej fazie, przyjęcie szczepionki koordynował będzie lekarz rodzinny lub koordynator w miejscu pracy i do nich trzeba się zgłosić w celu uzyskania dodatkowych informacji. Szczepionki będą podawane w wielu miejscach: gabinetach lekarskich, szpitalach, aptekach, ośrodkach zdrowia i innych miejscach, w których zazwyczaj odbywają się szczepienia.


PLAN SZCZEPIEŃ W CONNECTICUT

Ile szczepionek dostępnych będzie w CT?

Szczepionki są przydzielane na podstawie przez rząd federalny na podstawie danych dotyczących liczebności populacji, a aktualizacje dotyczące liczb będą publikowane na bieżąco.

Jaki jest plan szczepień w Connecticut?

Projekt planu dystrybucji szczepionek (który jednak może ulec zmianie), opracowany przez Departament Zdrowia Publicznego (DPH) i Grupę Doradczą ds. szczepionki na COVID-19 działającej przy gubernatorze opiera się na zaleceniach Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP).

Przewidywane fazy dystrybucji szczepionek w stanie Connecticut to:

  • obecnie: personel medyczny, pensjonariusze domów opieki długoterminowej, służby ratunkowe;
  • od końca stycznia do maja 2021: pracownicy kluczowych branż, pensjonariusze pozostałych domów opieki i domów spokojnej starości, osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby młodsze szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19;
  • od czerwca do grudnia 2021: pozostałe osoby powyżej 16. roku życia oraz dzieci poniżej 16. roku życia, jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona do podawania także dzieciom.

ACIP sformułował swoje zalecenia w oparciu o szereg czynników, które mają na celu:

  • zmniejszenie śmiertelności i poważnego przebiegu choroby tak bardzo, jak to możliwe  
  • ochronę funkcjonowania społeczeństwa  
  • zmniejszenie dodatkowego obciążenia, jakie koronawirus wywiera na osoby już borykające się z innymi schorzeniami
  • zwiększenie szansę na zdrowie i dobre samopoczucie dla wszystkich.

Jaki jest harmonogram udostępniania szczepionki w Connecticut?

Szczepionki zaczną być dostępne szybko po uzyskaniu wymaganych zezwoleń na stosowanie w nagłych wypadkach. Spodziewane jest otrzymanie około 180.000 dawek szczepionki do końca roku kalendarzowego 2020. Obecnie w CT trwa Faza 1a, Faza 1b rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 r. – może nawet już w styczniu, w zależności od podaży szczepionki. Mogą istnieć pewne okresy nakładania się faz, ponieważ kolejne grupy społeczne będą się kwalifikować do podania szczepionki, a w dalszym ciągu będą trwać szczepienia osób kwalifikujących się w poprzedniej fazie.


SZCZEPIONKA DLA PRACOWNIKÓW

Mam pracowników, które wg mnie kwalifikują się jako personel medyczny i pracownicy branży szczególnie ważnej dla społeczności. Jak mogą zostać zaszczepieni?

Informacje na temat szczepień dla pracowników można znaleźć na stronie: ct.gov/covidvaccine/employers.

SZCZEPIONKI – PODSTAWOWE INFORMACJE

Czy są jakieś różnice między szczepionkami, które są obecnie dostępne?

Istnieją tylko niewielkie różnice, ale obie aktualnie dostępne szczepionki zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration (FDA), a ich skuteczność potwierdzają badania. Zarówno szczepionki firmy Pfizer, jak i koncernu Moderna przeznaczone są na razie dla osób powyżej 16. roku życia. W obu przypadkach należy przyjąć dwie dawki szczepionki, z tym że odstęp między dawkami w przypadku szczepionki Pfizer wynosi 21 dni, a w przypadku szczepionki Moderny – 28 dni.

Czy mogę wybrać markę szczepionki, którą chcę otrzymać?

Co do zasady, biorąc pod uwagę ograniczoną ilość szczepionek, może tak się zdarzyć, że dostępna będzie tylko jedna opcja. Jeśli ktoś ma jakieś obawy lub pytania dotyczące różnic między szczepionkami, najlepiej porozmawiać z lekarzem, który rozwieje wątpliwości.


DRUGA DAWKA

Skąd mam wiedzieć, kiedy zaplanować przyjęcie drugiej dawki szczepionki? 

W większości punktów szczepień termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki zostanie ustalony od razu, personel pomoże też skonfigurować przypomnienie o drugiej wizycie – za pośrednictwem wiadomości tekstowej, e-maila lub telefonu.

Co zrobić, jeśli przegapię termin przyjęcia drugiej dawki?

W takim przypadku należy ustalić ze swoim punktem szczepień sposób postępowania. Prawdopodobnie wyznaczona zostanie kolejna data, w możliwie jak najbliższym terminie, i szczepionka pozostanie skuteczna.


BADANIA NAD SZCZEPIONKĄ

Czy osoby, które chorowały już na COVID-19, mogą otrzymać szczepionkę? 

Tak. CDC zaleca, aby się zaszczepić, nawet jeśli ktoś miał już COVID-19, ponieważ można się zarazić więcej niż raz. Chociaż po wyzdrowieniu nabywa się na pewien czas przeciwciała zapewniające ochronę przed zakażeniem, nie wiadomo, jak długo ta ochrona będzie trwała.

Skąd wiemy, że szczepionki są bezpieczne?

Szczepionka firmy Pfizer testowana była na ponad 40,000 osób w ciągu wielu miesięcy bez żadnych poważnych skutków ubocznych. Żadne szczepionki nie są dopuszczone do użytku bez pozytywnych rekomendacji rządu federalnego i Podkomisji Naukowej Grupy Doradczej ds. Szczepionki na COVID-19 działającej przy gubernatorze. W Connecticut nadal wszystkie decyzje podejmowane są w oparciu o naczelną zasadę, że zdrowie publiczne jest priorytetem numer jeden.  

Ponieważ szczepionka jest tak nowa, skąd wiadomo, że nie spowoduje żadnych długoterminowych skutków zdrowotnych?

Ponieważ wszystkie szczepionki na COVID-19 są nowe, potrzeba więcej czasu, żeby móc to stwierdzić z cała pewnością, a im więcej osób zaszczepi się, tym większa szansa, że pojawią się informacje o bardzo rzadkich lub możliwych długoterminowych skutkach. W badaniach klinicznych wszystkich zatwierdzonych szczepionek zebrano dane przez co najmniej przez 8 tygodni od podania szczepionki, a jest bardzo nietypowe, by jakieś niepożądane skutki szczepionek występowały po dłuższym okresie.


DOMY OPIEKI

Mój krewny jest w domu opieki, czy mogę go odwiedzić, gdy pensjonariusze będą już zaszczepieni? 

Należy kontynuować przestrzeganie wytycznych wydanych przez Departament Zdrowia Publicznego. Ty lub członek twojej rodziny możecie być zaszczepieni, ale można spotkać osoby, które nie są, dlatego krytycznie ważne nadal jest zachowywanie ostrożności.

Jeśli jestem zaszczepiony, czy mogę odwiedzić rodzinę w szpitalu lub domu opieki? 

Należy kontynuować przestrzeganie wytycznych wydanych przez Departament Zdrowia Publicznego. Ty lub członek twojej rodziny możecie być zaszczepieni, ale można spotkać osoby, które nie są, dlatego krytycznie ważne nadal jest zachowywanie ostrożności.

Czy będę musiał nosić ze sobą zaświadczenie, że zostałem zaszczepiony? 

Nie. W punkcie szczepień dane dotyczące otrzymania szczepionki zostaną wprowadzone do systemu, aby móc zapewnić Ci w przyszłości jak najbardziej skuteczne leczenie.

Czy kiedy się zaszczepię, będą mógł przestać nosić maskę i zachowywać dystans społeczny? 

Nie. Nie wszyscy, z którymi masz styczność, otrzymają szczepionkę i nadal można być źródłem zakażenia COVID-19. Dlatego w najbliższej przyszłości konieczne jest przestrzeganie podstawowych najlepszych praktyk w zakresie zdrowia publicznego.


RYZYKO INFEKCJI I ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Czy po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki nadal mogę zachorować na COVID-19? A po drugiej dawce?

Tak i tak. Już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki zyskuje się pewną odporność, ale dopiero 10-14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionka daje przewidywaną ochronę. Podobnie jednak jak w przypadku szczepionki na grypę, nadal po szczepieniu na COVID-19 można się zakazić koronawirusem i można przekazywać zakażenie dalej, jednak objawy, jakich doświadczą osoby zaszczepione będą zdecydowanie mniej dotkliwe i powinny ustąpić szybciej. Dlatego ważne jest, aby nadal nosić maseczkę na twarzy, zachowywać dystans społeczny i podejmować inne środki ostrożności do dwóch tygodni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.

Jakie są skutki uboczne szczepionki?

U osób otrzymujących szczepionkę mogą wystąpić łagodne objawy COVID-19 i bolesność w miejscu wstrzyknięcia. Informacje na temat rzadkich reakcji alergicznych na szczepienie można znaleźć na stronie internetowej CDC: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/allergic-reaction.html

Czy szczepienie jest bezpieczne, jeśli mam jakieś przewlekłe schorzenia?

Tak. Szczepienie COVID-19 jest szczególnie ważne dla osób z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, choroby płuc, cukrzyca i otyłość. Osoby z tymi schorzeniami są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia COVID-19. Zaleca się, aby osoby z tymi schorzeniami się zaszczepiły. Osoby, u których wcześniej występowały reakcje alergiczne na leki lub inne szczepionki powinny skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym przed otrzymaniem szczepionki na COVID-19.  

Miałem reakcje alergiczne na inne szczepionki, czy wobec tego mogę się zaszczepić na COVID-19? 

Należy porozmawiać z lekarzem o tym, czy alergie mogą sprawić, że zaszczepienie się na COVID-19 byłoby ryzykowne dla Ciebie, ale zostało dowiedzione, że w większości przypadków szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna.  

Czy mogę się zaszczepić, jeśli jestem w ciąży lub karmię piersią?

Tak.

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci?

Na razie szczepionka na COVID-19 jest dozwolona tylko dla osób powyżej 16. roku życia, aby opracować szczepionkę dla dzieci musi być przeprowadzone więcej badań, ale wszystko wskazuje na to, że w przyszłości zostanie opracowana także bezpieczna szczepionka przeznaczona dla dzieci.

Czy przez szczepionkę można się zarazić COVID-19?

Nie. W żadnej ze szczepionek COVD-19 obecnie dopuszczonych do stosowania lub nad którą trwają badania w Stanach Zjednoczonych nie użyto żywego wirusa wywołującego COVID-19. Jednak zbudowanie przez organizm odporności po szczepieniu zwykle trwa kilka tygodni. Oznacza to, że możliwe jest, że można w tym czasie zarazić się koronawirusem tuż przed lub po szczepieniu.

Czy ta szczepionka powoduje niepłodność?

Nie. To plotka.

Mam alergię pokarmową. Czy mogę się zaszczepić na COVID-19?

Tak. Informacje na temat reakcji alergicznych na szczepienie można znaleźć na stronie internetowej CDC: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/allergic-reaction.html

Cierpię na alergie sezonowe. Czy mogę się zaszczepić na COVID-19?

Tak. Informacje na temat reakcji alergicznych na szczepienie można znaleźć na stronie internetowej CDC: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/allergic-reaction.html

Czy po zaszczepieniu mogę zarazić się COVID-19?

Zwykle zbudowanie przez organizm odporności po szczepieniu trwa kilka tygodni. Oznacza to, że możliwe jest zarażenie się koronawirusem przed lub po szczepieniu. Jeśli jednak ktoś zarazi się już po szczepieniu, to szczepionka zapobiegnie ciężkiemu przebiegowi choroby.


Tylko rzetelne informacje! Sprawdź na: https://portal.ct.gov/Coronavirus/COVID-19-Vaccinations---FAQs

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com