W ostatnim czasie...

Uważaj na oszustwa „na koronawirusa”!

06-28-2020

Oszuści we wszystkim szukają okazji do zysku, nawet podczas pandemii. Koronawirus stał się przyczyną licznych zwolnień, wzrosło bezrobocie i wiele osób popadło w problemy finansowe. Niestety, oszuści wykorzystują strach i trudną sytuację wielu osób.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele różnego rodzaju nowych oszustw i prób wyłudzenia pieniędzy związanych z epidemią. Szczepionki, testy, czeki stymulacyjne, donacje – najczęściej występujące oszustwa związane są przeważnie z którąś z wyżej wymienionych rzeczy. Jak się przed tym obronić? Przede wszystkim – zachować ostrożność i zawsze weryfikować informacje, które ktoś podaje.

Czeki stymulacyjne

Osoby, które kwalifikują się na otrzymanie czeku stymulacyjnego, to;

  • podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe za rok 2018 lub 2019,
  • emeryci lub inne osoby korzystające z systemu rentowego,
  • beneficjenci programów społecznych, takich jak SSDI, niepełnosprawni lub weteranie,
  • osoby zarabiające mniej niż $12,000 rocznie (lub $24,000 w przypadku małżeństw).

W większości przypadków nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać czek stymulacyjny. IRS powinno posiadać informacje, na podstawie których czeki są wystawiane, i wysłać pieniądze bezpośrednio na konto depozytowe lub czekiem. Jeśli uważasz, że powinieneś dostać czek stymulacyjny, a jeszcze nie dostałeś, wejdź na stronę IRS – zakładka „Get my Payment” (irs.gov/coronavirus).

Nie odpowiadaj na żadne telefony, e-maile lub sms-y pochodzące rzekomo od rządu lub IRS. Urzędnicy IRS nigdy nie kontaktują się telefonicznie, e-mailowo ani sms-owo. Jeśli ktoś kontaktuje się w ten sposób i podaje za IRS, najprawomocniej jest oszustem.

Jeśli ty lub bliska ci osoba znajduje się w domu opieki lub domu spokojnej starości, zakład nie ma prawa przejąć kwoty z czeku stymulacyjnego. Niestety, niektóre zakłady próbują to robić, twierdząc, że jeśli rezydent podlega Medicaid, to zakład jest uprawniony do pobrania sumy z czeku. Jest to fałszywa informacja! Zgodnie z CARES Act czek stymulacyjny jest formą ulgi podatkowej i jako taka musi trafić bezpośrednio do właściwej osoby. Jeśli zakład opieki przejął czek stymulacyjny należny Tobie lub bliskiej ci osobie, zgłoś to do prokuratury (https://www.dir.ct.gov/ag/complaint/).

Jeśli jesteś studentem, bądź czujny, gdy otrzymasz e-mail od rzekomego Wydziału Finansowego Twojego uniwersytetu, twierdzącego, że w związku z epidemią uczelnia jest uprawniona do przejęcia sumy z czeku stymulacyjnego. W niektórych e-mailach pada też żądanie podania loginu i hasła do studenckiego konta – nigdy nie podawaj takich danych, te wiadomości to próby oszustwa! W ten sposób oszuści mogą uzyskać dostęp do personalnych informacji i zhakować Twój komputer.

„Lekarstwo na Covid-19”

Obecnie nie ma żadnego sprawdzonego i dopuszczonego lekarstwa na koronawairusa. Wszelkie ogłoszenia dotyczące „leku na Covid-19” lub szczepionki są fałszywe i mogą być groźne zarówno dla Twojego zdrowia, jak i portfela.

Niektórzy oszuści oferują infuzję dożylną mieszanki witamin C i D, terapię komórkami macierzystymi lub zastrzyki wzmacniające odporność. Nie ma żadnych dowodów, że te „terapie” w jakikolwiek sposób leczą lub zapobiegają zachorowaniu na Covid-19. W najlepszym razie będą obojętne dla Twojego zdrowia, w najgorszym – pogorszą jego stan.

Testy

Nie wszystkie testy na koronawirusa są rzetelne. Niestety, są oszuści lub firmy, które próbują zarobić na kryzysie. Takie strony, oferujące wysokiej jakości testy, może i wyglądają profesjonalnie, ale przeważnie sprzedają testy, których wynik nie jest wiarygodny, a ich pracownicy często nie spełniają norm medycznych i nie dopełniają procedur sanitarnych. Jeśli więc korzystasz z takiego testu, nie tylko prawdopodobnie nie dowiesz się, czy jesteś chory, ale możesz też się zarazić! Na stronie https://portal.ct.gov/coronavirus można znaleźć wykaz placówek, które na terenie Connecticut wykonują prawdziwe testy. Co więcej, testy te są darmowe dla wszystkich mieszkańców Connecticut, niezależnie od tego, czy posiadają ubezpieczenie zdrowotne.

Oszuści często też oferują testy, które można zamówić on-line i zrobić samemu w domu. Takie zestawy najczęściej nigdy nie docierają do zamawiającego. A jeśli dotrą – nie są zatwierdzone przez rząd ani żadną organizację medyczną, a ich wyniki nie są wiarygodne. Nie daj się oszukać – skorzystaj z listy, do której link znajduje się powyżej lub skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, by wskazał ci placówkę, w której można wykonać test.

Donacje

Uważaj, komu dajesz pieniądze. Solidarność, chęć niesienia pomocy – to dobre i godne pochwały postawy, ale niestety, są oszuści, którzy chcą to wykorzystać. Nigdy nie wysyłaj donacji w postaci gotówki, kart podarunkowych ani przelewów z konta bankowego. Donacji w bezpieczny sposób można dokonać, wysyłając czek lub płacąc on-line kartą debetową lub kredytową.

Upewnij się jednak wcześniej, czy organizacji, którą chcesz wspomóc, jest zarejestrowana w Departamencie Ochrony Konsumentów (DCP). Lista takich organizacji jest dostępna na stronie internetowej: https://portal.ct.gov/DCP/Charities/Looking-Up-Charities-Online.

Oszuści czasem posługują się nazwą organizacji powszechnie znanej, np. Światowa Organizacja Zdrowia, ale podana przez nich nazwa różni się nieznacznie – np. jedną literą. Dlatego bardzo uważnie sprawdź nazwę, warto też poświęcić chwilę na wyszukanie w Google, czy przypadkiem nie jest to oszustwo – wpisując np. frazy takie jak „nazwa organizacji + scam” lub „nazwa organizacji + review”.

Jeśli zdecydujesz się wpłacić, zachowaj potwierdzenia wpłat. Pamiętaj też, że jeśli ktoś ze znajomych dzieli się w mediach społecznościowych linkiem do jakiejś zbiórki, nie znaczy to, że zbiórka jest na pewno legalna i trafi do właściwych osób – zawsze postaraj się upewnić, czy cel zbiórki jest prawdziwy i czy pieniądze trafiają tam, gdzie powinny.

Zgłoś oszustwo!

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest to, by dbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, technologiczne i prywatność. Dlatego podziel się tymi informacjami z rodziną i przyjaciółmi. Sprawdzaj na bieżąco stronę stanową:  lub do Federal Trade Commission’s przez stronę: https://www.ftc.gov/complaint żeby uzyskać więcej informacji i zgłosić oszustwo.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com