Polskie Linie...

Specjalne rejsy czarterowe z Nowego Jorku do Polski

05-15-2020

Ruch lotniczy wciąż nie wraca do normalności. Pandemia skutecznie uziemiła większość lotów. Polskie Linie Lotnicze LOT, które obsługiwały bezpośrednie połączenia między Stanami Zjednoczonymi a Polską, w nawiązaniu do niestabilnej sytuacji na międzynarodowych rynkach lotniczych oraz licznych obostrzeń podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich rejsów pasażerskich zaplanowanych do dnia 14 czerwca włącznie. Zakończyła się także akcja Lot do Domu. Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów musi wracać do Polski, specjalne loty czarterowe z Nowego Jorku do Warszawy dają taką możliwość.

Od powyższego stanu rzeczy przewidzianych jest jedynie kilka wyjątków, do których zaliczają się loty czarterowe, którymi przewożone są osoby powracające do kraju. Wiadomość o dwóch takich lotach, w dniach 20 i 23 maja br. z lotniska JFK w Nowym Jorku na Lotnisko Chopina w Warszawie, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród Polonii.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że chęć skorzystania z lotów powrotnych do Polski zgłosiło już ponad 1000 osób. Jak dokładnie wygląda ta procedura, tłumaczy konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. – Konsulat przyjmuje zgłoszenia od osób mających potrzebę powrotu do kraju. Wpisujemy te osoby na listę w kolejności zgłoszeń i przekazujemy te informacje do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i LOT-u. Następnie MSZ razem z LOT-em ustalają, czy takie połączenie może się odbyć, co jest uwarunkowane wieloma czynnikami, nie tylko zapotrzebowaniem, ale również tym, czy istnieje możliwość operacyjna, żeby przewoźnik taki rejs wykonał. Jeśli zapada decyzja o możliwości realizacji takiego połączenia, LOT kontaktuje się telefonicznie z osobami z listy. Konsulat pełni tutaj tylko funkcję pośrednika, nie mamy wpływu na to, czy i kiedy będą rejsy wykonywane. Również wszelkie warunki dotyczące tych połączeń, w tym cenowe, pozostają w gestii LOT-u – wyjaśnia konsul generalny. Podkreśla również, że nie jest to kontynuacja akcji Lot do Domu, gdzie połączenia były w miarę regularne, oraz że są to połączenia o charakterze wyjątkowym.

– Są to loty, można powiedzieć, ewakuacyjne, w jedną stronę i służą tylko i wyłącznie powrotom do Polski, czyli są dedykowane osobom, które chcą na stałe wrócić do kraju swego zamieszkania, czyli Polski. To nie są loty na wakacje czy w celu odwiedzin rodziny. Wiem, że jest potrzeba, by po tych kilku miesiącach odwiedzić swoich bliskich w Polsce, ale temu te loty nie służą – twierdzi konsul Kubicki. – Liczymy na to, że Polacy będą korzystali z tych lotów odpowiedzialnie – dodaje.

Ze specjalnego połączenia skorzystać mogą obywatele polscy i osoby mające prawo stałego pobytu w Polsce. – Pamiętajmy, że granice nadal są zamknięte i obowiązują restrykcje dotyczące osób wjeżdżających na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli by się okazało, że dana osoba nie dysponuje ważnym polskim paszportem i nie ma prawa do przebywania na stałe na terenie RP, to może być zawrócona z lotniska – zwraca uwagę konsul generalny. Prosi również o wyrozumiałość i cierpliwość, bowiem z wyjątkowego charakteru tych lotów wynika też to, że informacje o nich mogą się pojawić w ostatniej chwili. – Nie ma na dziś gwarancji, że dodatkowe rejsy będą organizowane. Realizacja dalszych połączeń będzie zależała od tego, czy będą chętni i czy będą możliwości operacyjne. Osoby, które się zgłosiły, powinny być dostępne pod telefonem i czekać na wiadomość od LOT-u – radzi.

Z informacji, jakie udało się uzyskać redakcji „Białego Orła” wynika, że na dzień oddania gazety do druku rejs zaplanowany na 20 maja był już zapełniony, a koszt biletu w jedną stronę w ramach takiego specjalnego połączenia wynosi około 3,500 złotych w klasie ekonomicznej czyli około 850 dolarów.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku przyjmuje zgłoszenia pod adresem e-mail: . Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/usa/specjalne-rejsy-powrotne-z-nowego-jorku-do-polski.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com